A japán-magyar diplomáciai kapcsolatok újbóli felvételének 50. évfordulója alkalmából ad koncertet a világszerte ismert orgonaművész, Kodama Mari. A nem mindennapi esten az orgonamuzsikát hagyományos hangszeres népzene, japán citera, bambuszfuvola, valamint a sintó mitológiában gyökerező kagura-tánc teszi feledhetetlenné. A hangversenyen a japán művész saját szerzeményei is hallhatók lesznek.
A japán citera, a koto több mint 180 cm hosszú, tizenhárom húros hangszer. A császárfából készülő citerát, Japán nemzeti hangszerét már a hetedik század óta használják. A kotóhoz hasonlóan a bambuszfuvola, a több mint 50 cm hosszú sakuhacsi is évszázadok óta szerves része a japán kultúrának. A koto, a sakuhacsi és az orgona különleges hangzásvilága a koncerten az eredetileg a sintó természetisteneknek bemutatott zenés, úgynevezett kagura-tánccal egészül ki. A kagura története az ősi japán mitológiából ered és a béke és a világosság a földre való visszatérését meséli el. Kodama Mari a történetet korunk atmoszférájába helyezte és orgonakíséretet írt hozzá. Az újrafogalmazott történet szerint a művészetek istennőjétől, Amemeo Uzumétől egy gonosz ember elrabolja a békét szimbolizáló tükröt, amelyet az utasok és a földművelés istenei visszaszereznek, így helyreállítják a világ békéjét.
A koncertorgonista Kodama Mari maga is orgonadarabok szerzője. A tokiói születésű művésznő felsőfokú zenei tanulmányait a Musashino Zeneakadémián végezte, tagja az Amerikai Orgonisták Egyesületének, 1979 óta a világ 35 országának több mint 350 városában lépett fel. 1991-ben megszervezte a Japán Nemzetközi Orgona Fesztivált, amelyet idén nyáron immár a tizenkilencedik alkalommal rendeztek meg. E fesztivál vendége volt nemrég Pálúr János, a Liszt Akadémia orgona tanszakának tanára. Kodama Mari számos lemezt és CD-t készített, köztük a németországi Arnstadtban található Bach-templom vezető orgonistájával, Gottfried Prellerrel közös fellépését a tokiói St. Mary katedrálisban rögzítették. Koncertturnéi során fáradhatatlanul dolgozik a japán kultúra népszerűsítésén, munkásságát 1989-ben a japán külügyminiszter kitüntetéssel ismerte el. A Béke Hangja Társaság elnevezésű, Kodama Mari által alapított művészcsoport közel másfél évtizede dolgozik egy új, a tradicionális japán művészeti ágakat a nyugati orgonazenével ötvöző irányzat létrehozásán. A műfaj mára a nemzetközi zenei fesztiválok népszerű színfoltjává vált.
Kodama Mari japán estje
2009. november 2. 19:30
Km.: Toshiko Suda (koto/japán citera, orgona)-Yoichi Iwahashi (shakuhachi/bambuszfuvola)-Yoshimitsu Kai-Takachiho Kagura csoport
Kodama Mari: Variációk "A hold a várrom felett" című dalra; Xavéri Szent Ferenc lábnyoma; Etenraku fantázia; A világot betöltő békéltető fény
Michio Miyagi: Éjjeli eső Londonban; A tenger, tavasszal
achi)