Japán évezredekre visszatekintő kultúrája számos izgalmat kínál az arra nyitott közönségnek, az utóbbi évtizedekben rohamosan gazdagodó és táguló komolyzenei színtere pedig Európában is nyitott fülekre talál.
A fesztivál ötlete és művészi koncepciója Farkas Gábor Liszt-díjas zongoraművésztől származik, aki először közel húsz évvel ezelőtt mutatkozott be szólistaként Japánban, majd évről-évre visszahívták az országba.
2017-ben első európaiként lett a Tokyo College of Music zongoratanszékének professzora, ahol majdnem négy évet töltött
– ezalatt a legrangosabb koncerttermekben, fesztiválokon és Japán vezető szimfonikus zenekaraival lépett fel, mindemellett 2019-ben elnyerte az év koncertjéért járó Aoyama Music Awardot, ezen kívül több növendéke jelentős versenyeredményeket ért el. Farkas Gábor 2020-tól a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia billentyűs tanszékének vezetője, Tokióban pedig vendégprofesszorként tanít. A kint töltött évek alatt mély benyomásokat szerzett a japán és más ázsiai országok komolyzenei életéről.
„Úgy gondolom, a klasszikus zene most Ázsiában hódít a leggyorsabban, egyre több versenygyőzelmet és neves pozíciót könyvelhetnek el maguknak a Koreából, Kínából, Japánból származó fiatal művészek.
Japánban nagy kultúrája van az amatőr zenélésnek is, számos amatőr szimfonikus zenekar működik, amelyekben ugyan nem professzionális zenészek dolgoznak, de a profikhoz illő odaadással muzsikálnak,
a hivatásos zenészeik viszont csodálatra méltó magas szinten játszanak. Nem pusztán a perfekcionizmusban és a sok-sok óra gyakorlásban keresendő a titkuk kulcsa. Ezek a muzsikusok szívvel-lélekkel muzsikálnak, és sok olyan kiváló művészkollégával volt alkalmam együtt játszani, akiket szívesen bemutatnék a magyar közönségnek” – indokolta a fesztivál elindítását Farkas Gábor.
A Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál 2022-es kínálatában nyolc koncertet, jazzt és komolyzenét, filmvetítést, origamit, kalligráfiát, zöld tea és szaké kóstolását, gyermek- és felnőttprogramokat egyaránt találunk. A fesztivál művészei között lesz Akiko Suwanai, Chiharu Taki, Eva Yulin-Shen és Luosha Fang hangszeres szólisták, Sumie Kaneko kotoművész, Reison Kuroda shakuhachiművész, Miho Hazama és Toshio Hosokawa zeneszerzők, Várdai István, Kohán István, Káel Norbert és persze maga Farkas Gábor is.
A Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál rezidens együttese a Liszt Ferenc Kamarazenekar, műsorvezető házigazdája pedig Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója lesz.
A fesztivált a zenén túl is érdekes programok kísérik. Szeptember 1-én este 6 órakor a japán nagykövet jelenlétében kezdődik az esemény, a szervezők pedig fát ültetnek a Városligetben. A Magyar Zene Háza multimédiás Hangdómjában pedig Ryoichi Kurokawa vizuális művész munkája látható a négy napon keresztül.
A fesztivál a családok látogatására is számít, az ifjúsági koncert, az origamiworkshop és az anime-filmvetítés a legkisebbektől a kamaszokig minden fiatal korosztálynak érdekes lehet.
A Városligetben álló Magyar Zene Háza a rendezők szerint tökéletes helyszínt biztosít a Távol-Keleti Komolyzenei Fesztiválnak. A természetközeli, áttetsző üvegépítményt a japán sztárépítész, Sou Fujimoto tervezte, a koncertközpont már a teljes megépülés előtt több nemzetközi elismerésben részesült, legutóbb márciusban a cannes-i MIPIM ingatlanszakmai kiállításának fődíját hozta el. A Magyar Kultúra napján (2022. január 22.) átadott ház első teljes koncertévadja szeptember 1-jén a Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivállal kezdődik.
I. Távol-Keleti Komolyzenei Fesztivál
szeptember 1-4., Magyar Zene Háza
A program műsorvezető házigazdája: Batta András
Művészeti vezető: Farkas Gábor
Részletes program ide kattintva érhető el. >>>
Fejléckép: Luosha Fang (forrás: Magyar Zene Háza)