Október 4-én Apagyi Mária híres, kreatív zongoraoktatási módszerei kerülnek középpontba, míg 5-én Pajor Márta főiskolai tanárral a zene emberségre nevelő hatásáról lesz szó. Novemberben már egy másik japán zenetanítási tanácskozás várja a karnagyot, s eközben a Kodály-módszert kórusával, a fukusimai Kodály Kórussal demonstrálja.
Furija asszony 1981-ben még szülőhazájában ismerkedett meg a Kodály-koncepcióval. "Koncertező zongorista voltam, bár nem túl híres, emellett a Szendai Egyetemhez tartozó Mijagi Karon már zongorát és módszertant oktattam. De azt éreztem, nem tudok eleget" - idézte fel magyar kapcsolatainak kezdetét. A Nemzetközi Kodály Társaság japán szekciójának tagjaként ezért megpályázott és elnyert egy budapesti zeneakadémiai ösztöndíjat. "Két kicsi gyermeken volt, egy ötéves kislány és egy hétéves fiú. A férjem azt mondta, ne aggódj, menj, majd én gondoskodom a gyerekekről" - emlékezett az indulásra.
Első alkalommal nyolc hónapot töltött Budapesten. "Nagy szerencsém volt, mert egy kiváló tanácsadót kaptam, Szőnyi Erzsébet zeneszerzőt." Kurtág Györgyöt is mindenképp meg akarta ismerni, mert nagyon megfogta a Játékok című ciklus zenei anyaga, melynek kottája már hozzáférhető volt Japánban. Minden óráját látogatta, azóta pedig Stockholmtól Bécsig követi őt és feleségét, Kurtág Mártát. Legutóbb, szeptember 23-án a párizsi Cité de la Musique-ben adott koncertjüket hallgatta meg, mint hangsúlyozta: csodálatos volt! A zeneszerző megerősítette neki, hogy Monyók Ildikó júniusi elhunytával Furija Mijako Kodály Kórusát tekinti a Mi is a szó? című kompozíciója egyik hiteles előadójának. 1998 óta minden évben, tavaszonként visszajár a Zeneakadémiára, Forrai Katalin is jó tanácsokkal látta el. 1990 óta három-négy évente jön a kórussal együtt Magyarországra, legutóbb márciusban adtak három koncertet Budapesten.
Furija Mijako hozzáfűzte, fukusimai lakosként jól látja, hogy az emberek nagyon nehezen élnek a földrengés és az atomerőmű katasztrófája óta, fogalmuk sincs mi lesz a jövőjük. "Nagy szükségünk van arra a reményre, amit a kultúra, a zene ad számunkra."
A magyar kultúra külföldi megismertetéséért és terjesztéséért a karnagy szeptember végén vehette át a Pro Cultura Hungarica díjat Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkártól a Kodály Zoltán Emlékmúzeumban. Mijako Furiját több évtizedes munkájáért Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter tüntette ki ezzel az elismeréssel.