Lackfi János e szavakkal ajánlja a műfajteremtő mesekottát:
Kotta, mely könyv is. Könyv, mely kotta is! Tele képekkel, sztorikkal, állatokkal, gyerekekkel, párbeszédre hívogató szóbuborékokkal!
[…] Rajta, nyomás, a zene igenis tenger, szabad benne lubickolni!” Így bontakozik ki a mesekotta élményalapú, interaktív, játékos koncepciója, amely rögtönzésre, felfedezésre ösztönöz, asszociációkat ébreszt, megmozgatja a fantáziát, és finomítja az észlelést-érzékelést. E folyamatban a gyermekek saját, sokszínű megfigyelései döntő szerephez jutnak, s ezek révén fűzhetik igazán fantáziabirodalmuk és tapasztalataik élménydarabkáit a zenéhez.
A mesekotta nyugodt szemlélődésre hív, egyszerre von be minket varázslatos világába, és kíváncsi a gyermek „saját” hangjára.
A kötet címe azt is sugallja, hogy érzékszerveink – elsősorban fülünk, szemünk – által mindenhol felfedezhetők körülöttünk zenei szerkezetek, mintázatok.
Manók csapata vezeti végig a gyerekeket a kottáskönyvön. Játékos megfigyelésekre hívnak, együtt ízlelgetik velünk anyanyelvünk természetes ritmusát, a kötetben felbukkanó verseknél pedig a zeneiségre hívják fel a figyelmet a maguk kedves, játékos módján. A kiadvány nyelvi, fantázia- és ritmusvilágát 20. századi és mai versek gazdagítják Weöres Sándortól Lackfi Jánosig.
A Hangok mindenhol laknak sorozat első kötete gyermekdalokon, népdalokon alapul, melyekhez a gyermekek kicsi koruk óta érzelmileg kötődnek, és amelyek zenei anyanyelvük alapját képezik.
A kisgyermekkorban megismert dalos játékok szerepjátékaiban az emberi viszonylatok világa tárulkozik fel,
s a magyar népi kultúra művészi jelképeit (mély kút, liliom, farkas stb.), gondolkodásmódját, humorát ismerhetjük meg belőlük. Drámai, érzelmileg színezett képek jelennek meg – a gyermek hol „zöld ág”, hol „levelecske”, hol „aranykapu”. A képnek mindig szimbolikus tartalma van, mely tovább árnyalódik mindenkiben, és más-más tudattartalmakat mozgósít.
Molnár Jacqueline illusztrációi és a dalok gyűjteménye már önmagában is élményt nyújt a legkisebbeknek, ám a kotta művészi komplexitása – zene, képzőművészet, költészet összegyúrt jelentéstartalmaival – újító hatással lehet a kisgyermekkori zenei nevelésre nézve.
A Hangok mindenhol laknak alcíme szerint hangszeres előkészítő furulyára, fife-ra és fuvolára, de ajánlható minden nagyóvódásnak, kisgyermeknek és a velük játszó felnőtteknek – óvodapedagógusoknak, zenetanároknak, vagy éppen a családi kör bármely tagjainak –, aki kíváncsi a minket körülölelő hangzó világra.
A kötet két évtizedes óvodai és zeneiskolai tapasztalat alapján mutat utat ahhoz az élményközpontú zenetanítási módszerhez, amelynek alapja az átélés és átérzés képessége. A szerző azt vallja, hogy mindenki születetten képes átérezni a zenét, és a méltán híres magyar zenepedagógia jeles képviselői célzottan mindig e képesség fejlesztését tartották szem előtt munkásságukban.
Hangok mindenhol laknak 1
Hangszeres előkészítő furulyára, fife-ra és fuvolára
Szerző: Kiss Bea
Szerkesztette: Stachó László
Illusztrálta: Molnár Jacqueline
Editio Musica Budapest Zeneműkiadó, 2022, 112 oldal.
Fejléckép: Hangok mindenhol laknak (fotó/forrás: Editio Musica Budapest)