Klasszikus

Jó – de van jobb

2005.12.05. 00:00
Ajánlom
Ambivalens érzésekkel vettem a kezembe Emil Gilels és Leopold Ludwig lemezét: a számomra legkedvesebb és a legkevésbé kedves Beethoven-zongoraversenyt tartalmazza. Persze tudom, a recenzens jobban teszi, ha nem Beethovent kritizálja – úgysem lehet igaza.

Ezzel együtt tény: amíg a G-dúr koncertet egy héten többször is képes vagyok lelkesen újrahallgatni, ez a szám az Esz-dúr zongoraverseny esetében jelentősen alacsonyabb… Bár a két versenymű első tétele között – Gilels esetében legalábbis – a valóságban mindössze szűk két perc a különbség az Esz-dúr „javára”, érzésre mindenesetre ez jóval több. Egy másik példa: akármennyire is igyekszem belehelyezkedni a beethoveni Esz-dúr hősies karakterébe, még soha nem volt szerencsém úgy meghallgatni a nyitótételt, hogy a kidolgozási részben hallható fel-le sétáló moll skálákról ne zeneiskolai tanulmányaim ujjgyakorlatai jussanak az eszembe.

De mielőtt még végleg diszkvalifikálnám magam e hasábokról, áttérek egyik nagy kedvencemre, a G-dúr zongoraversenyre. Az még hagyján, hogy rendhagyó módon a szólózongora indítja a művet, de a szólista D-dúr félzárlatára válaszoló H-dúr témaindítás hatására valószínűleg Beethoven kortársai közül számosan csuklani kezdtek annak idején. Gilels, illetve a Ludwig vezette Philharmonia Orchestra nem kapkodják el a dolgot: a tétel kifejezetten álmosan kezdődik, és az időkkel a továbbiakban is nehezen birkóznak meg az előadók – a zenekar sokszor „beragad”, a szólistának kell újból és újból lendületet adnia a zenei folyamatnak, s ugyanez tetten érhető a harmadik tételben is. Mindezekkel együtt Gilels természetesen extraklasszis: mestere hangszerének, s billentése lenyűgöző, de azért nem a véletlen műve, hogy a zongoraversenyekből nem ez, hanem a Széll Györggyel és a Cleveland Orchestrával készített teljes Beethoven-sorozat vált quasi etalonná.

(Beethoven: G-dúr, Esz-dúr zongpraverseny; km.: Emil Gilels (zongora), Philharmonia Orchestra; vez.: Leopold Ludwig; EMI 4 76828 2)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.