Klasszikus

Joshua Bell az Academy of St. Martin in the Fields új zeneigazgatója

2011.05.31. 21:27
Ajánlom
A világhírű hegedűművész Sir Neville Marriner nyomdokaiba lép.

Bell, aki 1998-ban Walton és Barber hegedűversenyeinek valamint Bloch Baal Shem felvételeiért elnyerte a Gramophone díjat is, a világ egyik legkeresettebb hegedűművésze. A zenekart 1958-ban alapította Sir Neville Marriner, aki a mindössze 21 éves hegedűs első lemezfelvételén is közreműködött - így a két művész ismerettsége nem újkeletű.

Habár több művészeti vezető, Iona Brown és Kenneth Sillito is folytatja a megkezdett zenei irányvonalat, 2000-ben Murray Perahia is csatlakozott vezető karmesterként, és egy újabb híres művész, Bell bevonásától az együttes aranykorszakának visszatérését várják a vezetők.

Ellentétben más szólistákkal, akik hangszerüktől eltávolodva karmesterként folytatták pályájukat (mint például Nikolaj Znaider és Thomas Zehetmair), Bell a hegedű mellől fogja irányítani a zenekart. Mivel Bell hivatalos művésze a Sony Classic-nak, az első nagyobb projektjük az Academy of St. Martin in the Fields zenekrával Beethoven összes szimfóniájának felvétele lesz.

A lépés nem volt előzmény nélküli, hiszen a hegedűművész a Fidelio.hu-nak már 2009 tavaszán arról nyilatkozott, hogy bár nem szeretné letenni a hegedűt, többet fog vezényelni, mert sok ötlete van. Számos terve között említette, hogy "a kamarazenei repertoárt is szeretném bővíteni, aztán ott a vezénylés, a zeneszerzés... Szeretek kipróbálni mindent..." - mondta.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.
Színház

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.