Klasszikus

Joshua Bell nem unja a Mendelssohn-hegedűversenyt, így hát mi sem

2017.03.14. 09:40
Ajánlom
Joshua Bell eljött a Zeneakadémiára, eljátszotta az e-moll hegedűversenyt, és gyönyörűen játszotta. Persze, hiszen mindig gyönyörűen játssza. Mahler V. szimfóniája meg alig fért be a Zeneakadémia nagytermébe.

Ez a concerto „a szív ékszere”, ahogy Joachim József nevezte, kérdés, hogy valóban megunhatatlan-e. Joshua nem unja, pedig rengetegszer játszotta már, készített belőle két felvételt is (1988-ban és 2002-ben), a másodikban már a saját kadenciájával. Most elhozta hozzánk is, és hiába hangzik el hetente egyszer a fővárosban ez a versenymű, özönlöttek az emberek. (A szünetben aláírást is osztott az okostelefonnal hadonászóknak, vagy annak, aki készült fényképpel.)

„A szív ékszere” – Minden idők talán leghíresebb hegedűversenye

Kapcsolódó

„A szív ékszere” – Minden idők talán leghíresebb hegedűversenye

„A következő télen szeretnék írni Önnek egy hegedűversenyt. Egy e-moll mű jár a fejemben, amelynek az eleje nem hagy nyugodni."

Ahogy belekezd a versenymű híres nyitótémájába

– szó bennszakad, hang fennakad, lehellet megszegik –,

érezni, hogy ez egy egyszemélyes produkció Belltől. Nem azért, mert a zenekar nem csinál semmi érdemlegeset, ellenkezőleg, nagyon szépen játszanak. De ez a versenymű nála már kész van, nem kell „újrafelfedezni”, meg „újdonságokat keresni benne”, meg „közös kirándulásra indulni a zenekarral együtt a mű rejtelmeiben” – satöbbi és egyebek. Bell a concertóval a fejében érkezett, a közönségsikert a zsebében érezve lépett színpadra, és egyikünk sem csalódott.

Ez a világ legtökéletesebb hegedűversenye az egyik legjobb szólistától, a hegedű hangja szenvedélyes, éneklő, Joshua gyönyörűen frazeál. És az eredeti helyett egy olyan kadenciát játszik, ami elég jó, hogy leváltsa a Mendelssohn által írtat. (Bell több anyagból dolgozik a kadenciában, mint a zeneszerző, zenekari részleteket is felhasznál, és tényleg üdítő élmény az ő változatát hallani a szokásos hangok helyett.) Szóval a Frankfurti Rádió Szimfonikus Zenekarának nem volt más dolga, csak megadni magát Joshuának, aki aztán elvezette őket a Kánaánba – nevezetesen a csillogó, színpompás Allegro molto vivace záróakkordjáig. Aztán Bach Gavotte-ját játszotta ráadásként a III. partitából, illetve Ysaÿe egy művét.

Andrés Orozco-Estrada kiváló karmester, ezt nem látom, csak sejtem. Sejtem, mert a zenekar fenomenálisan játszott, tehát valódi munka a próbákon zajlott – és micsoda minőségben! –, a dirigens a koncerten már ünnepelt, láthatóan élvezte a zenét. És ahogy hallottam, a jól végzett munkának örült, mert Mahler Ötödikje fantasztikusan szólt. Rendkívül sokrétű mű ez,

olyan, mint az élet

– ahogy Mahler a szimfóniát meghatározta, egyszerre alantas és magasztos, groteszk és monumentális, szerelmes és gyászos. A frankfurti zenekar karakterekben és hangzásokban gazdag, és iszonyú energiával játszanak. Amikor azt hisszük, már nem lehet tovább fokozni – akár hangerőben, akár dinamikában –, rögtön rácáfolnak. Az előadás nagy erénye, hogy a hetven perces művet képes egy konzisztens egészként megszólaltatni. Az utolsó tétel jóval erőteljesebbnek tűnnek, mint a Gyászinduló és az a-moll második tétel, az egész szimfónián érezhető egyfajta fejlődés, ha úgy tetszik regényesség. Egyébként is regény ez a mű, mely a gyásztól a groteszken és a szerelmen át a győzelemig viszi a hallgatót.

Hát ilyen volt. A frankfurti együttest meg visszavárjuk, és az sem baj, ha hozzák magukkal Joshua Bellt is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Költészet, koncert és fényárban úszó falak – jön a 25. Dombos Fest

Június 26. és 29. között rendezik meg Kishegyesen a 25. Dombos Festet, a vajdasági magyarság egyik legizgalmasabb összművészeti fesztiválját. A jubileumi rendezvényről és a fesztivál múltjáról Horváth László fesztiváligazgatóval beszélgettünk.
Klasszikus

José Carreras: „Sose vitatkozz egy szopránnal!”

A világhírű katalán tenor, José Carreras először zsűrizett a Virtuózok nemzetközi tehetségkutatójában – a fiatalok indulásáról is kérdeztük. José Carreras-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.
Színház

Csuja Imre nem vállal új szerepeket – évadot zárt az Örkény Színház

Június 17-én tartotta évadzáró társulati gyűlését az Örkény István Színház. A jövő évadban Dohy Balázs, Polgár Csaba és Gálhidy Sára is rendez, felújított formában tér vissza a 33 változat Haydn-koponyára.
Zenés színház

Szörényi Levente: „Az áldozatvállalás kérdése miatt kezdtünk el foglalkozni a Kőműves Kelemennel”

Több mint negyven évvel az ősbemutatót követően a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatják be a Bródy–Szörényi alkotópáros Kőműves Kelemen című rockballadáját Alföldi Róbert rendezésében. A sajtónyilvános olvasópróba után Szörényi Levente nyilatkozott a Fideliónak.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Vivalditól a Coldplayig – Sturcz Quartet a Benczúr Kertben

A nyári esték varázslatos hangulatával és páratlan ízeivel várja a közönséget június 23-án a Benczúr Ház kertjében a Music & Wine, azaz Zene és bor című rendezvény.
Klasszikus gyász

Elhunyt Homolya István

Június 17-én elhunyt Homolya István zenetörténész, az Editio Musica Budapest korábbi igazgatója. Palestrináról, Lassusról és Bakfark Bálintról írt könyveivel a magyar zenetudományban és zenei ismeretterjesztésben is fontos szerepet vállalt. A szakember 85 éves volt.
Klasszikus hír

Vezető karnagyot keres a Magyar Rádió Énekkara

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) nyílt pályázatot hirdetett a Magyar Rádió Énekkara vezető karnagyi pozíciójának betöltésére. A jelentkezés határideje július 30. 
Klasszikus ajánló

Jótékonysági koncerttel segítik a székelyföldi árvízkárosultakat

Június 22-én, vasárnap 16 órától Budapesten, a Kálvin téri református templomban jótékonysági koncertet hallhat a közönség. Az eseményre a belépés díjtalan, a helyszíni adományok teljes összegé a székelyföldi árvízkárosultak megsegítésére ajánlják fel.
Klasszikus ajánló

Bach nyomában – nyáron is elhozza a barokk zenét a Csíkszeredai Régizene Fesztivál

Július 5. és 13. között ismét időutazásra hív Erdély egyik legjelentősebb zenei eseménye, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál. A 42. alkalommal megszervezett eseménysorozat középpontjában idén a német barokk géniusz, Johann Sebastian Bach áll.