Javában tartanak a Magyar Zene Háza építkezési munkálatai a Városligeti-tó mellett, ahol az épület tartószerkezete immár elérte a legmagasabb pontját. A Fudzsimoto Szu tervei alapján épülő komplexum hármas funkciót lát majd el: a térszint alatt kap helyet a zene mibenlétét és történetét áttekintő állandó kiállítás, valamint egy időszaki kiállítótér is, amelynek első tárlata a magyar popzene történetét mutatja be. Az első szint rendezvénytérként működik majd számos bel- és kültéri zenei eseménnyel, míg a tetőtérben a zenepedagógiai műhelyeket helyezik el.
Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza szakmai munkacsoportjának vezetője az épület keddi sajtóbejárásán kiemelte: az intézmény a zenét közösségi élményként fogja bemutatni, és nem csupán a klasszikus műfajokat, hanem a zene minden ágát vizsgálja majd.
Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosának beszámolója szerint jelenleg már a térszint felett történik a szerkezetépítés és rövidesen helyére kerül az üveghomlokzat, valamint az organikusan hullámzó tetőszerkezet is.
A tervek szerint haladnak az új Néprajzi Múzeum munkálatai is – mondta el Baán László, aki a volt Petőfi Csarnok helyére tervezett Új Nemzeti Galéria ügyében megjegyezte, nem tapasztalható változás az új fővárosi vezetés elutasító álláspontjában. Az intézmény elhelyezésére azonban „nincs B terv”, hiszen az Új Nemzeti Galéria itt nyerné el igazán az értelmét és „az egész Liget Budapest projekt záróköve”, legfontosabb, a nemzetközi láthatóságot is biztosító eleme lehetne – fogalmazott a miniszteri biztos, hozzátéve: még bízik a kormány és a főváros megegyezésében.
A Városliget beépítése ellen már a tervek felmerülése óta harcolnak a Ligetvédő civilek, akik minden törvényi eszközzel igyekeznek megakadályozni a fák kivágását, illetve a zöldterületek csökkentését. A Városliget ügyében a Civil Zugló Egyesület is aktívan harcol a beépítés ellen.
Fejléckép: Az épülő Magyar Zene Háza (fotó: MTI / Balogh Zoltán)