Klasszikus

Július 14. és 23. között ismét várja a zenerajongókat a Fesztivál Akadémia Budapest

2023.06.02. 15:25
Ajánlom
Idén is érdemes lesz tíz napon át Budapesten nyaralni, akár az itt lakóknak is – mondta el Kokas Katalin hegedűművész, aki férjével, Kelemen Barnabással a kezdetektől vezeti a Fesztivál Akadémiát. Egész napos programok, különleges helyszínek és persze sztárfellépők koncertjei várják a közönséget.

A Kelemen BarnabásKokas Katalin hegedűművész házaspár által nyolc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest felvonultatja a nemzetközi zenei élet élvonalbeli művészeit, a magyar kultúra krémjét.

A FAB klasszikus, kortárs, magyar népzenei és cigányzenei koncertekkel, a társművészetek találkozásával várja a közönséget Budapest különleges helyszínein.

Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta: a minisztérium nagy örömmel és hittel támogatja a Fesztivál Akadémia Budapest programsorozatát, amelyen negyvenöt nemzetközi sztárszólista, huszonöt ország száz diákja és százötven tehetséges magyar fiatal, valamint nyolcvan zenepedagógus adja át magát a muzsika örömének, és nyitja ki ennek az örömnek a kapuit a nagyközönség számára is. Az államtitkár biztosította a jelenlévőket, hogy a minisztérium ehhez a jövőben is minden támogatást meg fog adni.

A tíz nap során olyan neves művészekkel találkozhat a közönség, mint Boldoczki Gábor, Fenyő László, Borlai Gergő, Vilde Frang, José Gallardo vagy éppenséggel a Berlini Filharmonikusok szólóklarinétosa, a karmesterként is aktív Andreas Ottensamer. Természetesen a művészeti vezetők is fellépnek majd. A FAB-ra a világ különböző pontjairól érkező száz egyetemista diák mindegyike négy óra egyéni mesterkurzuson vesz részt, amelyen a vendégművészek tanítanak.

Kurtág György ismét egy Bartók-vonósnégyessel foglalkozik majd a BMC-ben tartott nyilvános kurzusán, július 17-én,

ugyanezen a napon este kortárs koncertet rendeznek, számos ősbemutatóval. Továbbá zenei pályára készülő, 18 év alatti hazai fiatalok számára is lesznek kurzusok, és pedagógusok akkreditált továbbképzése is zajlik a FAB keretében.

Foto_PosztosJanosjulius23-151322.jpg

Koncert a tavalyi Fesztivál Akadémia Budapesten (Fotó/Forrás: Posztós János / Fesztivál Akadémia Budapest)

A nyitónapon a Concerto Budapest a FAB vendégművészeivel lép fel. A koncerten kilenc szólista, három karmester lép színpadra a Zeneakadémián. Július 22-én négy karmester és négy szólista muzsikál majd, a Pannon Filharmonikusok közreműködésével adott koncerten Bartók művei hallhatók. A zárónapon, július 23-án a Viva „La Gitane” című, a cigányzenére koncentráló programra várják a közönséget, színpadra lép többek között a Parno Graszt, a Söndörgő, Szalóki Ági valamint ifj. Sárközi Lajos és zenekara.

Kelemen Barnabás kiemelte a programsorozatból a Múzeum-napot, amely során hat helyszínen, köztük a Liszt Múzeumban, a Terror Házában, a Magyar Zene Házában, a Szépművészeti Múzeumban és a Széchenyi fürdőben is hallhatók zeneművek. A programok között lesz családi nap a Margitszigeten, illetve könyvtárnap is. Július 19-én a fiatal tehetségek napján ismét előadják A katona történetét a Zeneakadémián, amely a tavalyi fesztivált nyitotta, és azóta számos helyszínen színre került.

Kokas Katalin kiemelte: a jegyeladás elindult, a jegyárak nagy skálán mozognak, az árakat differenciálták, hogy a programok mindenki számára elérhetővé váljanak.

Mint mondta, a FAB keretében kerekasztal-beszélgetések, szakmai előadások, filmvetítések, hangszer- és fényképkiállítások, matinékoncertek, nyitott próbák és műhelymunkák is várják az érdeklődőket.

A részletes program hamarosan elérhető a Fesztivál Akadémia Budapest honlapján.

Fejléckép: Kokas Katalin és Kelemen Barnabás a programbejelentő sajtótájékoztatón (forrás: Fesztivál Akadémia Budapest)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.