A Kelemen Barnabás–Kokas Katalin hegedűművész házaspár által nyolc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest felvonultatja a nemzetközi zenei élet élvonalbeli művészeit, a magyar kultúra krémjét.
A FAB klasszikus, kortárs, magyar népzenei és cigányzenei koncertekkel, a társművészetek találkozásával várja a közönséget Budapest különleges helyszínein.
Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta: a minisztérium nagy örömmel és hittel támogatja a Fesztivál Akadémia Budapest programsorozatát, amelyen negyvenöt nemzetközi sztárszólista, huszonöt ország száz diákja és százötven tehetséges magyar fiatal, valamint nyolcvan zenepedagógus adja át magát a muzsika örömének, és nyitja ki ennek az örömnek a kapuit a nagyközönség számára is. Az államtitkár biztosította a jelenlévőket, hogy a minisztérium ehhez a jövőben is minden támogatást meg fog adni.
A tíz nap során olyan neves művészekkel találkozhat a közönség, mint Boldoczki Gábor, Fenyő László, Borlai Gergő, Vilde Frang, José Gallardo vagy éppenséggel a Berlini Filharmonikusok szólóklarinétosa, a karmesterként is aktív Andreas Ottensamer. Természetesen a művészeti vezetők is fellépnek majd. A FAB-ra a világ különböző pontjairól érkező száz egyetemista diák mindegyike négy óra egyéni mesterkurzuson vesz részt, amelyen a vendégművészek tanítanak.
Kurtág György ismét egy Bartók-vonósnégyessel foglalkozik majd a BMC-ben tartott nyilvános kurzusán, július 17-én,
ugyanezen a napon este kortárs koncertet rendeznek, számos ősbemutatóval. Továbbá zenei pályára készülő, 18 év alatti hazai fiatalok számára is lesznek kurzusok, és pedagógusok akkreditált továbbképzése is zajlik a FAB keretében.
A nyitónapon a Concerto Budapest a FAB vendégművészeivel lép fel. A koncerten kilenc szólista, három karmester lép színpadra a Zeneakadémián. Július 22-én négy karmester és négy szólista muzsikál majd, a Pannon Filharmonikusok közreműködésével adott koncerten Bartók művei hallhatók. A zárónapon, július 23-án a Viva „La Gitane” című, a cigányzenére koncentráló programra várják a közönséget, színpadra lép többek között a Parno Graszt, a Söndörgő, Szalóki Ági valamint ifj. Sárközi Lajos és zenekara.
Kelemen Barnabás kiemelte a programsorozatból a Múzeum-napot, amely során hat helyszínen, köztük a Liszt Múzeumban, a Terror Házában, a Magyar Zene Házában, a Szépművészeti Múzeumban és a Széchenyi fürdőben is hallhatók zeneművek. A programok között lesz családi nap a Margitszigeten, illetve könyvtárnap is. Július 19-én a fiatal tehetségek napján ismét előadják A katona történetét a Zeneakadémián, amely a tavalyi fesztivált nyitotta, és azóta számos helyszínen színre került.
Kokas Katalin kiemelte: a jegyeladás elindult, a jegyárak nagy skálán mozognak, az árakat differenciálták, hogy a programok mindenki számára elérhetővé váljanak.
Mint mondta, a FAB keretében kerekasztal-beszélgetések, szakmai előadások, filmvetítések, hangszer- és fényképkiállítások, matinékoncertek, nyitott próbák és műhelymunkák is várják az érdeklődőket.
A részletes program hamarosan elérhető a Fesztivál Akadémia Budapest honlapján.
Fejléckép: Kokas Katalin és Kelemen Barnabás a programbejelentő sajtótájékoztatón (forrás: Fesztivál Akadémia Budapest)