Klasszikus

Júliusban ismét Budapest lesz a kamarazene fővárosa

2022.05.04. 17:05
Ajánlom
Július 15-24. között kerül sor a Fesztivál Akadémia Budapest 2022-es rendezvénysorozatára, amely 11 koncerttel, mesterkurzusokkal, tematikus napokkal, a klasszikus zene mellett a színházi világ kiemelkedő előadóinak közreműködésével várja a közönséget.

11 klasszikus zenei koncert alkotja a Fesztivál Akadémia Budapest idei programjának gerincét, melynek megnyitója egy igazi színházi különlegességet is ígér, Sztravinszkij A katona története című darabját Ascher Tamás állítja színre. A mesélő Molnár Piroska lesz, a főszerepeket ifj. Vidnyánszky Attila, Bezerédi Zoltán és Kelemen Hanna játssza. A Zeneakadémia Nagytermében tartott előadás hangszeres szólistái Kelemen Barnabás (hegedű), Knut Erik Sundquist (nagybőgő), Andreas Ottensamer (klarinét), Szergej Nakarjakov (trombita), Bogányi Bence (fagott), Sztán Attila (harsona), Joó Szabolcs (ütőhangszerek). Vezényel: Rajna Martin.

A koncertek igen színes repertoárt vonultatnak fel, Bachtól Bartókig, Telemanntól Sosztakovicsig számos szerző műve elhangzik majd, és persze a nagy romantikus szerzők sem hiányoznak, mint Schubert, Csajkovszkij vagy Brahms. Elhangzik Beethoven Kreutzer-szonátája Hagai Shaham és José Gallardo előadásában, Tolsztoj szövegével társítva, Vecsei H. Miklós közreműködésével, Lukács Miklós és Máté Gábor pedig Esterházy-fragmentumokat adnak elő.

Hasonlóan izgalmas körülmények között csendül fel Schönberg Megdicsőült éj című darabja, a margitszigeti Domonkos-rendi apácakolostorban tartott gyertyafényes hangversenyen.

Rendhagyó helyszínként szerepel a programban a Széchenyi Fürdő is, ahol az InFusion Trio zenél a fürdőző közönségnek.

A koncertek igazi sztárparádét vonultatnak fel, Nicolas Altstaedt csellista, Baráti Kristóf és Vilde Frang hegedűművészek, Jonathan Cohen karmester, Anna Prohaska szoprán és Fazil Say zongorista is Budapestre érkezik, hogy a művészeti vezető Kokas Katalin és Kelemen Barnabás vendégeként vagy éppen társaságukban játsszanak a fesztiválon.

Különleges programokat ígér a fesztivál négy tematikus napja. Egy-egy izgalmas helyszínt ismerhetünk meg alaposabban a Városligetben, a Margitszigeten, illetve a Budai Várban tartott eseményeken, gyerekprogramok, villámkoncertek, illetve a Csákányi Eszter narrációjával előadott Péter és a farkas, Prokofjev meséje gondoskodik arról, hogy mindenki megtalálhassa a számára érdekes zenei eseményt.

A negyedik tematikus napon a cseh kultúrát ismerhetjük meg behatóbban, az esti koncert mellett filmvetítés, a Café Vianban pedig gasztronómiai élmények várnak.

A Fesztivál Akadémia Budapestnek kezdettől fogva szerves részét képezik a mesterkurzusok. Idén a három legjobb vonósnégyest maga Kurtág György vezeti be a Bartók-művek rejtelmeibe, de Eberhard Feltz, Pauk György, Perényi Eszter, Hagai Shaham, Keller András, Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás és Alissa Margulis is tartanak kurzusokat, amelyekre még lehet jelentkezni. A fesztivál ideje alatt kerül sor a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny döntőjére, a győztesek pedig gálakoncertet adnak. A versenyhez és a fesztiválhoz ingyenes, akkreditált pedagógus-továbbképzés is kapcsolódik.

A tavalyi fesztiválon Joshua Bell, korunk egyik leghíresebb, legnagyobb fesztiválokon fellépő hegedűszólistája így nyilatkozott: „Ez a kedvenc helyem. Nagyon különleges, őszintén, soha még hasonló fesztiválon sem jártam.” A neves művész a tavalyi koncertekről készült kisfilmben is szerepelt, a sok koncertrészletet is felvonultató alkotás itt érhető el:

Fesztivál Akadémia Budapest, 2022
július 15-24.

Részletes program a fesztivál honlapján érhető el.

Fejléckép: Kokas Katalin és Kelemen Barnabás (fotó/forrás: Emmer László / FAB)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.
Klasszikus interjú

Farkas Gábor: „A legtöbb oktatónk a diploma után sem engedi el a növendéke kezét”

Hosszú átmeneti periódus után újra van rektora a Zeneakadémiának, május közepétől Dr. Farkas Gábor zongoraművész tölti be a pozíciót. A legfontosabb tervezett újításokról, az elefántcsonttorony-létről és a közösségi szellemről is beszélgettünk vele
Klasszikus ajánló

Felülmúlhatatlan remekművek várják a közönséget a Dohnányi-bérletben

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara a 2025/26-os évadban is a zenetörténet lebilincselő és különleges darabjaival, a magyar és nemzetközi klasszikus zene figyelemre méltó karmestereivel és szólistáival kínál egyedülálló koncertélményt.