11 klasszikus zenei koncert alkotja a Fesztivál Akadémia Budapest idei programjának gerincét, melynek megnyitója egy igazi színházi különlegességet is ígér, Sztravinszkij A katona története című darabját Ascher Tamás állítja színre. A mesélő Molnár Piroska lesz, a főszerepeket ifj. Vidnyánszky Attila, Bezerédi Zoltán és Kelemen Hanna játssza. A Zeneakadémia Nagytermében tartott előadás hangszeres szólistái Kelemen Barnabás (hegedű), Knut Erik Sundquist (nagybőgő), Andreas Ottensamer (klarinét), Szergej Nakarjakov (trombita), Bogányi Bence (fagott), Sztán Attila (harsona), Joó Szabolcs (ütőhangszerek). Vezényel: Rajna Martin.
A koncertek igen színes repertoárt vonultatnak fel, Bachtól Bartókig, Telemanntól Sosztakovicsig számos szerző műve elhangzik majd, és persze a nagy romantikus szerzők sem hiányoznak, mint Schubert, Csajkovszkij vagy Brahms. Elhangzik Beethoven Kreutzer-szonátája Hagai Shaham és José Gallardo előadásában, Tolsztoj szövegével társítva, Vecsei H. Miklós közreműködésével, Lukács Miklós és Máté Gábor pedig Esterházy-fragmentumokat adnak elő.
Hasonlóan izgalmas körülmények között csendül fel Schönberg Megdicsőült éj című darabja, a margitszigeti Domonkos-rendi apácakolostorban tartott gyertyafényes hangversenyen.
Rendhagyó helyszínként szerepel a programban a Széchenyi Fürdő is, ahol az InFusion Trio zenél a fürdőző közönségnek.
A koncertek igazi sztárparádét vonultatnak fel, Nicolas Altstaedt csellista, Baráti Kristóf és Vilde Frang hegedűművészek, Jonathan Cohen karmester, Anna Prohaska szoprán és Fazil Say zongorista is Budapestre érkezik, hogy a művészeti vezető Kokas Katalin és Kelemen Barnabás vendégeként vagy éppen társaságukban játsszanak a fesztiválon.
Különleges programokat ígér a fesztivál négy tematikus napja. Egy-egy izgalmas helyszínt ismerhetünk meg alaposabban a Városligetben, a Margitszigeten, illetve a Budai Várban tartott eseményeken, gyerekprogramok, villámkoncertek, illetve a Csákányi Eszter narrációjával előadott Péter és a farkas, Prokofjev meséje gondoskodik arról, hogy mindenki megtalálhassa a számára érdekes zenei eseményt.
A negyedik tematikus napon a cseh kultúrát ismerhetjük meg behatóbban, az esti koncert mellett filmvetítés, a Café Vianban pedig gasztronómiai élmények várnak.
A Fesztivál Akadémia Budapestnek kezdettől fogva szerves részét képezik a mesterkurzusok. Idén a három legjobb vonósnégyest maga Kurtág György vezeti be a Bartók-művek rejtelmeibe, de Eberhard Feltz, Pauk György, Perényi Eszter, Hagai Shaham, Keller András, Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás és Alissa Margulis is tartanak kurzusokat, amelyekre még lehet jelentkezni. A fesztivál ideje alatt kerül sor a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny döntőjére, a győztesek pedig gálakoncertet adnak. A versenyhez és a fesztiválhoz ingyenes, akkreditált pedagógus-továbbképzés is kapcsolódik.
A tavalyi fesztiválon Joshua Bell, korunk egyik leghíresebb, legnagyobb fesztiválokon fellépő hegedűszólistája így nyilatkozott: „Ez a kedvenc helyem. Nagyon különleges, őszintén, soha még hasonló fesztiválon sem jártam.” A neves művész a tavalyi koncertekről készült kisfilmben is szerepelt, a sok koncertrészletet is felvonultató alkotás itt érhető el:
Fesztivál Akadémia Budapest, 2022
július 15-24.
Fejléckép: Kokas Katalin és Kelemen Barnabás (fotó/forrás: Emmer László / FAB)