Klasszikus

Jutalomjáték

2007.02.15. 00:00
Ajánlom
Jó társaságban kamarázni: jutalomjáték a jó zenésznek. Mikor jó zenészek kamaráznak: jutalom hallgatni, és jutalomjáték róla írni.

Nem vitás: Keller András és Perényi Miklós a legkiválóbb kamarajátékosok közé tartozik. De ma már azt is kevesen vitatják, hogy e társaság tagjának számít Várjon Dénes is. Aki a fülének nem hisz, az higgyen a zenészeknek, Pauk Györgytől Perényi Miklósig. Akinek pedig füle is van hozzá, az február 8-án ismét hallhatta: igazuk van.

A „Dunának, Oltnak egy a hangja”-sorozat második előadásában a Duna mellett inkább a Moldva, sőt a Hudson szólalt meg, hiszen a műsor Bartók és Dvorák műveiből állt. A két szerző zenéjében számos közös vonást lehet felfedezni, ha ez a cél, és ha nagyon erőlködünk (pl. mindketten érzékenyen reagáltak az amerikai könnyebb műfajokra). Az igazi összefüggés köztük azonban az, hogy Amerikában is komponáltak, de még inkább az, hogy jó zenéket írtak.

A koncert nyitó száma rögtön a legkeményebb falat: a 2. hegedű-zongoraszonáta a bartóki életműben is a rejtélyes művek közé tartozik: el-elkezdődnek a dallamok, de minden töredékes, inkább mozaikszerűen áll össze az egész. Keller András finom, szokatlanul áttört és hibátlanul tiszta hegedűjátéka, Várjon Dénes remek, stílusos zongorázása igazi párbeszéddé emelte a szonátát – már ekkor érezhettük: jó esténk lesz.

Ezután Perényi Miklós lett Várjon partnere, Dvorák tüneményes Rondóját a tőle megszokott könnyedséggel adta elő – a záróakkordok előtti mélyebb állások hangi szépségétől a hátunk borzongott. Perényi – ezt nem először vagyok kénytelen leírni – igazi alkimista, aki bármiből képes aranyat varázsolni. E szépség méltó módon készítette elő az est fénypontját: Klenyán Csaba, Keller András és Várjon Dénes interpretációjában a Kontrasztok egyszerre tűnt nemes jazz-zenének (ma talán úgy fogalmaznánk: ethno-jazznek) és a 3. zongoraverseny párdarabjának. Klenyán játékának elsősorban külsőségeit kölcsönözte a jazz világából, például ahogy átadta a szólamot a hegedűnek. Nekem klarinétjának színgazdagsága tetszett igazán. Ahogy a mély, felvételeken alig hallható kísérőszólama átviláglott a szöveten, helyenként ütőhangszerként hatva, az megint csak a zongoraversenyek világára engedett asszociálni. A három muzsikus nemcsak a zenének ezt a stiláris sokrétűségét érezte, hanem egymás gondolatait is – így egészen rendkívüli produkciónak lehettünk tanúi.

Szünet után ezúttal a Bartók-mű, az 1. rapszódia jelentette a „lazítást”, a komolyabb „falat” Dvorák f-moll triója volt. A zenészek itt is nagyszerűen muzsikáltak együtt, egy-egy pianissimo, a meg-meglendülő tánc vagy épp a fergeteges zárlatok mellett az előadás egészébe feledkezhettünk bele. Ha a Kontrasztok rendkívüli, ismételhetetlen izgalmát nem is éreztem, mindvégig az volt a benyomásom, hogy örülhet, aki ilyen koncertet hallhat – csak azt az egyet nem értem, hogy maradhat egyetlen szék is üresen egy ilyen pompás koncerten.

(2007. február 8. 19:30, Zeneakadémia Nagyterem (Budapest) - Végh Sándor Zenei Estek/2; Bartók: 2. hegedű-zongoraszonáta; Dvorák: Rondó, op. 94; Bartók: Kontrasztok; 1. rapszódia; Dvorák: f-moll trió, op. 65; km.: Keller András (hegedű), Várjon Dénes (zongora), Perényi Miklós (gordonka), Klenyán Csaba (klarinét)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus beszámoló

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk
Klasszikus ajánló

Pénteken indul a Haydneum – Magyar Régizenei Központ nyár eleji fesztiválja a budapesti Egyetemi templomban

2023. június 9. és 17. között rendezi meg második Egyházzenei Fesztiválját a Haydneum – Magyar Régizenei Központ Budapesten, az Egyetemi templomban.
Klasszikus hír

Vajda Gergely zeneszerzőként és karmesterként is bemutatkozik Párizsban

A nemzetközileg keresett karmester-zeneszerző ismét együtt dolgozik a francia Ars Novával, illetve egy hárfafesztivál műsorán is szerepel egy alkotása.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kaija Saariaho

A világhírű finn zeneszerzőt, akinek a Metropolitan Opera is játszotta darabját, hetvenéves korában érte a halál – tette közzé családja a közösségi médiában.
Klasszikus ajánló

Július 14. és 23. között ismét várja a zenerajongókat a Fesztivál Akadémia Budapest

Idén is érdemes lesz tíz napon át Budapesten nyaralni, akár az itt lakóknak is – mondta el Kokas Katalin hegedűművész. Egész napos programok, különleges helyszínek és persze sztárfellépők koncertjei várják a közönséget.