Klasszikus

Káli Gábor nyerte a Hongkongi Nemzetközi Karmesterversenyt

2018.01.15. 14:25
Ajánlom
A harmincöt éves magyar karmester 49 ország 310 jelentkezőjéből bizonyult a legjobbnak a hongkongi zsűri és a zenekar szerint.

Frissítés

Káli Gábor a verseny után a Fideliónak adott először interjút, amelyben a karmesterversenyről, az opera és a hangverseny közötti különbségről és a nagy mesterekről beszélgettünk. Olvass tovább!

„Ez számomra maga a boldogság. Elmondhatom, hogy a zenébe fektetett munkámat, amit már sok éve végzek, végre elismerték” – mondta Káli Gábor a döntő után. A versennyel járó jutalom 150 ezer hongkongi dollár (nagyjából 4,85 millió forint), illetve bemutatkozási lehetőség tajvani és német szimfonikus zenekarok, illetve a Hong Kong Sinfonietta élén.

A második helyezett a francia Antoine Glatard, a harmadik a lengyel David Runtz lett.

Káli Gábor

Káli Gábor (Fotó/Forrás: Ludwig Olah / Káli Gábor, Facebook)

A döntőben Káli Gábor Beethoven Ötödik szimfóniáját vezényelte, amelyet „a küzdelem, az öröm és a győzelem műveként” írt le. Szerinte az ázsiai muzsikusok felkészültsége megközelíti a közép-európait, ami még örömtelibbé tette a munkát. Mindhárom döntős vezényletével elhangzott még a város zeneszerzője, Csan Hing-jan műve is, a November Leonids.

A szavazásban a döntő zenekara, a Hong Kong Sinfonietta tagjai is részt vettek, akik szerint Káli világos és nagyon hatékony munkát végez. Chopin II. zongoraversenyének szólistája, Colleen Lee Ka-ling úgy fogalmazott, hogy a karmester hamar meg tudta ragadni, hogy mi az ő elképzelése a műről, és jól közvetítette a zenekar felé.

A Hongkongi Nemzetközi Karmesterversenyt először rendezték meg, a zenekar igazgatója, Yip Wing-sie szerint ez mérfölkő a város zenei életében. (via SCMP.com)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.