Klasszikus

Kalló Zsolt lesz az Anima Musicae vendégkoncertmestere

2024.02.20. 13:15
Ajánlom
Legutóbbi Nádor termi koncertjükön a zseniális Mendelssohn zenéiből válogattak, február 24-én pedig a szintén csodagyerekként emlegetett Mozart remekművei csendülnek fel az Anima Musicae Kamarazenekar és mostani vendégük, Kalló Zsolt koncertjén.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Frissesség, lendület, lelkesedés. Ilyen jelzők juthatnak eszünkbe Mozart G-dúr szimfóniájáról, melyet a tavasz előszelének is érezhetünk.

A mindössze 17 évesen komponált, háromtételes művön végig érezhető a felszabadultság, mely könnyed eleganciával párosul.

Ezt követően, a hangnemnél maradva, Mozart két évvel későbbi műve, a G-dúr hegedűverseny csendül fel, melynek szólóját Kalló Zsolt játssza. Nem véletlenül ez Mozart egyik legkedveltebb concertója: rendkívül színes, már-már operai jeleneteket képzelhetünk el, miközben hallgatjuk. Lassú tétele éteri, szerenádzenéhez hasonló, utolsó tételében pedig visszatér az önfeledtség egy rondótéma formájában, a szólista virtuozitását sem elhanyagolva.

A szünet után egy jóval későbbi, az 1788-ban keletkezett ,,nagy” g-moll szimfónia hangzik el, melyben már tetten érhető Mozart cseppet sem felhőtlen, kihívásokkal teli sorsa.

A felnőtté vált csodagyerek egyik legtöbbet játszott művében hallhatjuk a csalódottság, a kétségbeesettség motívumait, ugyanakkor Mozart mindig megcsillantja a reményt, a fényt.

Ez a kettősség végigvezet az egész szimfónián, az első hangtól az utolsóig leköti a hallgatóság figyelmét.

animanador-130122.jpg

Az Anima Musicae Kamarazenekar a Nádor Teremben (Fotó/Forrás: Anima Musicae Kamarazenekar)

Az Animato sorozat február 24-i koncertjén a Nádor Teremben visszatérő vendégként köszönthetik a Liszt Ferenc-díjas Kalló Zsoltot, akivel legutóbb egy csodálatos Haydn-estet adott az Anima Musicae Kamarazenekar. Az est vendégkoncertmestere és szólistája számos kiváló együttest vezetett már, historikus előadóművészként a Capella Savaria és más nívós zenekarok élén is koncertezett világszerte.

ANIMATO / 4. – Kalló Zsolt – Mozart in G

Műsor:

W. A. Mozart: G-dúr szimfónia K.199
W. A. Mozart: G-dúr hegedűverseny K.216
W. A. Mozart: g-moll szimfónia K.550

Koncertmester: Kalló Zsolt

Az Anima Musicae vendégkoncertmester-sorozatának idei utolsó estjére jegyek kaphatók online, valamint korlátozott számban a helyszínen is.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Kalló Zsolt (fotó/forrás: Bonyhádi Károly / Anima Musicae Kamarazenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.