A mesterkurzusokkal kísért és ebben az évben a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversennyel is kiegészített fesztiválprogram-sorozatra a világ minden pontjáról érkeznek művészek és diákok egyaránt. A szervezők idén a több jelentésű Reflexiók címet adták a július 14-21. között megrendezett fesztiválnak, amelyet a világ legjelentősebb zenei eseményei között jegyez a nemzetközi szakma.
Megemlékeznek a magyar holokauszt 80. évfordulójáról. Július 15-én a Dohány utcai Zsinagógában tartanak emlékkoncertet olyan nemzetközi kiválóságokkal, mint Dora Schwarzberg, Jens Peter Maintz, Thomas Dunford, Shlomo Mintz, Alissa Margulis, Kokas Katalin és Kelemen Barnabás. A FAB keretében a nemzetközi zenei élet sztárjai költöznek be Budapestre és lépnek fel a főváros legszebb helyszínein egyszeri és egyedi formációkban, vállalva, hogy átadják tudásukat a mesterkurzusokon résztvevő diákoknak, akik közül többen a koncerteken is bemutatkozási lehetőséget kapnak.
A fesztivál a Bartók és Kodály barátságát feldolgozó számos elismerést nyert Ifjú Barbárok című színházi előadással, a kolozsvári társulat vendégjátékával nyílik meg, melynek alkotói Ifj. Vidnyánszky Attila és Vecsei H. Miklós.
Kurtág György évek óta dolgozik a Kelemen Kvartettel, Bartók vonósnégyeseinek analizálásával.
Kivételes lehetőség, hogy ebbe a munkába, Kurtág György mesterkurzusába nyerhet betekintést a FAB közönsége a fesztivál kortárs zenei napján.
A szervezők idén Eötvös Péter emlékének ajánlják az esti koncertet: a BMC Nagytermében a kortárs zene olyan emblematikus művei – köztük számos Eötvös Péter-mű – hangzik el, amelyek meghatározzák korunk zenéjét és utat mutatnak a jövő zeneszerző-generációinak.
Közreműködik: Korcsolán Orsolya, a Kelemen Kvartett, Kelemen Barnabás, Jonian Ilias Kadesha, Kokas Katalin, Vashti Mimosa Hunter, Lukács Miklós, Latica Honda-Rosenberg, Diana Ketler, Alissa Margulis, Matthew Hunt, Alexander Lonquich, Joó Szabolcs.
A FAB nyári programja során Budapest templomaiba is zene költözik. Egy rendhagyó, sétálós koncertnapon a barokk zene gyöngyszemei, Bach, Vivaldi, Händel és Strauss művei többek között Thomas Dunford, Maxim Rysanov, a Fesztivál Akadémia további művészei és a nyári mesterkurzus résztvevőinek előadásában csendülnek fel a város négy csodálatos templomépületében.
A fesztivál idei díszvendége Alessandro Baricco, akivel egy délutáni programon az irodalom és a zene kapcsolódik a Zeneakadémián a FAB művészeinek részvételével.
A Zeneakadémia nagytermében olyan különleges műveket szólaltatnak meg a Fesztivál Akadémia művészei, mint Schubert A pisztráng című zongoraötöse, vagy Brahms h-moll klarinétötöse.
Július 20-án ritkán hallott előadásban hangzik el Vivaldi Négy évszak című műve, amelyben az eredeti partitúra alapján a zene mellett a Vivaldi által lejegyzett vers narrációját hallhatjuk Kelemen Hanna előadásában. A FAB rajzversenyének döntőbe került munkái pedig vizuálisan járulnak majd hozzá a zenei élményhez.
A fesztivál zárónapján a Zeneakadémián többek között Vilde Frang, Nicolas Altsaedt, Alexander Lonquich, Boris Brovtsyn és a fesztiválalapítók is színpadra lépnek.
További részletek és jegyvásárlás a Fesztivál Akadémia Budapest honlapján.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Kelemen Barnabás és Kokas Katalin (Fotó/Forrás: Bácsi Robert / Fesztivál Akadémia Budapest)