Klasszikus

Kamarazenei különlegességekkel érkezik júliusban a Fesztivál Akadémia Budapest

2024.06.03. 13:25
Ajánlom
A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész-házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest még a forró nyári napokon is kihagyhatatlan kamarazenei, irodalmi, zenei különlegességekkel várja a közönséget a főváros válogatott helyszínein.

A mesterkurzusokkal kísért és ebben az évben a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversennyel is kiegészített fesztiválprogram-sorozatra a világ minden pontjáról érkeznek művészek és diákok egyaránt. A szervezők idén a több jelentésű Reflexiók címet adták a július 14-21. között megrendezett fesztiválnak, amelyet a világ legjelentősebb zenei eseményei között jegyez a nemzetközi szakma.

Megemlékeznek a magyar holokauszt 80. évfordulójáról. Július 15-én a Dohány utcai Zsinagógában tartanak emlékkoncertet olyan nemzetközi kiválóságokkal, mint Dora Schwarzberg, Jens Peter Maintz, Thomas Dunford, Shlomo Mintz, Alissa Margulis, Kokas Katalin és Kelemen Barnabás. A FAB keretében a nemzetközi zenei élet sztárjai költöznek be Budapestre és lépnek fel a főváros legszebb helyszínein egyszeri és egyedi formációkban, vállalva, hogy átadják tudásukat a mesterkurzusokon résztvevő diákoknak, akik közül többen a koncerteken is bemutatkozási lehetőséget kapnak.

ThomasDunford-095241.png

Thomas Dunford (Fotó/Forrás: Fesztivál Akadémia Budapest)

A fesztivál a Bartók és Kodály barátságát feldolgozó számos elismerést nyert Ifjú Barbárok című színházi előadással, a kolozsvári társulat vendégjátékával nyílik meg, melynek alkotói Ifj. Vidnyánszky Attila és Vecsei H. Miklós.

Kurtág György évek óta dolgozik a Kelemen Kvartettel, Bartók vonósnégyeseinek analizálásával.

Kivételes lehetőség, hogy ebbe a munkába, Kurtág György mesterkurzusába nyerhet betekintést a FAB közönsége a fesztivál kortárs zenei napján.

A szervezők idén Eötvös Péter emlékének ajánlják az esti koncertet: a BMC Nagytermében a kortárs zene olyan emblematikus művei – köztük számos Eötvös Péter-mű – hangzik el, amelyek meghatározzák korunk zenéjét és utat mutatnak a jövő zeneszerző-generációinak.

Közreműködik: Korcsolán Orsolya, a Kelemen Kvartett, Kelemen Barnabás, Jonian Ilias Kadesha, Kokas Katalin, Vashti Mimosa Hunter, Lukács Miklós, Latica Honda-Rosenberg, Diana Ketler, Alissa Margulis, Matthew Hunt, Alexander Lonquich, Joó Szabolcs.

Latica-Honda_Roseberg-HRV-095240.jpg

Latica Honda-Rosenberg (Fotó/Forrás: Fesztivál Akadémia Budapest)

A FAB nyári programja során Budapest templomaiba is zene költözik. Egy rendhagyó, sétálós koncertnapon a barokk zene gyöngyszemei, Bach, Vivaldi, Händel és Strauss művei többek között Thomas Dunford, Maxim Rysanov, a Fesztivál Akadémia további művészei és a nyári mesterkurzus résztvevőinek előadásában csendülnek fel a város négy csodálatos templomépületében.

A fesztivál idei díszvendége Alessandro Baricco, akivel egy délutáni programon az irodalom és a zene kapcsolódik a Zeneakadémián a FAB művészeinek részvételével.

A Zeneakadémia nagytermében olyan különleges műveket szólaltatnak meg a Fesztivál Akadémia művészei, mint Schubert A pisztráng című zongoraötöse, vagy Brahms h-moll klarinétötöse.

alessandro-baricco-095240.jpg

Alessandro Baricco (Fotó/Forrás: Fesztivál Akadémia Budapest)

Július 20-án ritkán hallott előadásban hangzik el Vivaldi Négy évszak című műve, amelyben az eredeti partitúra alapján a zene mellett a Vivaldi által lejegyzett vers narrációját hallhatjuk Kelemen Hanna előadásában. A FAB rajzversenyének döntőbe került munkái pedig vizuálisan járulnak majd hozzá  a zenei élményhez.

A fesztivál zárónapján a Zeneakadémián többek között Vilde Frang, Nicolas Altsaedt, Alexander Lonquich, Boris Brovtsyn és a fesztiválalapítók is színpadra lépnek.

További részletek és jegyvásárlás a Fesztivál Akadémia Budapest honlapján.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Kelemen Barnabás és Kokas Katalin (Fotó/Forrás: Bácsi Robert / Fesztivál Akadémia Budapest)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.