Klasszikus

Kapcsolódások – Cyprien Katsaris zongorművész lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekar estjén

2022.11.07. 09:55
Ajánlom
A november 24-i hangverseny műsorába Farkas Róbert karmester három olyan nagy zeneszerzőtől választott műveket, akik azonos időkben is éltek és alkottak: Beethoven, Liszt és Schubert alkotásait Cyprien Katsaris francia-ciprusi zongoraművész közreműködésével hallhatjuk a Zenekadémián.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Érdemes tudni, hogy Beethoven Athén romjai című darabja a zeneszerző magyar kapcsolatának egyik gyümölcse. 1812-ben, a Pesti Német Színház ünnepélyes felavatására két egyfelvonásos színművet írt August von Kotzebue (1761-1819) német író. Az első címe István király, ehhez írta Beethoven magyar verbunkos elemeket is felhasználó István király-nyitányát. Ezen az esten a második színmű, az Athén romjai nyitánya hangzik el. Ez nem valódi történetet feldolgozó dráma, hanem az abban a korban még divatos allegorikus színjáték, amelyhez Beethoven nyolc tételből álló, kórust és zenekart foglalkoztató kísérőzenét írt.

Farkas8CGelaMegrelidzeWEB-094630.jpg

Farkas Róbert (Fotó/Forrás: Gela Megrelidze / MÁV Szimfonikus Zenekar)

Liszt életművében nagyon sok olyan művet találunk, amelyben idősebb pályatársai és kortársai iránti tisztelete jeléül egyes műveikből feldolgozásokat készített és ezeket rendszeresen játszotta zongoraestjein.

Izgalmas lesz meghallgatni az eredeti Beethoven-mű Fantázia címet viselő parafrázisát,

amely nem követi a színmű cselekményét, egyszerűen zenei alapanyagként használta egy rendkívül hatásos, virtuóz zongoraverseny-szerű műhöz, amely bárhol és bármikor megszólal, ráirányítja a hallgatók figyelmét szülőhazájára.

Franz Schubert a korai romantika egyik legnagyobb zeneszerzője. Művei között találunk remek szimfóniákat, zongoraműveket, kamarazene műveket, igazi műfaja azonban a dal volt. Több, mint 600 dalt komponált. A vándor (Der Wanderer) című dala mind között az egyik legszomorúbb. 1821-ben komponálta Georg Philipp Schmidt német költő versére.

Liszt Ferenc e dal nyomán alkotta meg virtuóz hangversenydarabját zongorára és zenekarra,

mely ezen az estén a kitűnő Cyprien Katsaris zongoraművész közreműködésével hallható.

A hangverseny befejező száma Schubert utolsó szimfóniája, amelyet kevéssel halála előtt szerzett és amelynek nagyszerűségét azzal fejezi ki az utókor, hogy a darabot egyszerűen „A Nagy” C-dúr szimfóniaként emlegeti. Négytételes, szerkesztésében a hatalmas példakép, Beethoven példáját követi, harmóniavilágának változatosságában azonban ez a mű már a romantika jegyeit viseli. A szimfóniát halála után tíz évvel mutatta be Mendelssohn, a lipcsei Gewandhaus Zenekerral.

A hangverseny szólistája Cyprien Katsaris francia-ciprusi zongoraművész,

igazi világnagyság, aki harminchat évvel ezelőtt játszott először a Zeneakadémián, és sok szállal kötődik Liszt Ferenchez. Első zenekari hangversenyén, tizenöt éves korában Liszt Magyar fantáziáját játszotta. 2006-ban pedig Weimarban, a zeneszerző hajdani lakóházában tartott mesterkurzust – Liszt óta először.

FarkasRobert-MAVszimfonikusok_SteirerMateMAT_9680-094828.jpg

Farkas Róbert és a MÁV Szimfonikus Zenekar (Fotó/Forrás: Steirer Máté / MÁV Szimfonikus Zenekar)

Az est karmestere Farkas Róbert, a MÁV Szimfonikus Zenekar vezető karmestere. Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneakadémián végezte, majd a Berlini Zeneművészeti Főiskolán fejezte be. Németországban több város operaházaiban vezényel rendszeresen, de gyakran fellép itthoni zenekarok hangversenyein is.

MÁV Szimfonikus Zenekar – Kapcsolódások

Helyszín: Zeneakadémia

Időpont: 2022. november 24., csütörtök, 19.00

 

Műsor:

Beethoven: Athén romjai – nyitány op. 113.

Liszt: Fantázia Beethoven Athén romjai c. művének témáira, zongorára és zenekarra

Liszt: Fantázia Schubert Der Wanderer c. dala nyomán, zongorára és zenekarra

Schubert: IX., C-dúr szimfónia D. 944

 

Közreműködik: Cyprien Katsaris

Vezényel: Farkas Róbert

 

Bővebb információ és jegyvásárlás ide kattintva.

Fejléckép: Cyprien Katsaris (Fotó/Forrás: Jean Babtiste Millot / MÁV Szimfonikus Zenekar)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Zeneakadémia növendéke bekerült a Berlinale Talents programjába

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál keretében megvalósuló tehetséggondozó programba idén beválogatták Szászi Petrát is, aki egyebek közt olyan alkotások zenéjét szerezte, mint az Árni vagy az idei Berlinalén debütáló Élő kövek. 
Klasszikus ajánló

„Mozarttal segíteni lehet a világon” – a Concerto Budapest idén is megrendezi a Mozart-napot a Zeneakadémián

A fesztivál, amelyre minden évben rekordsebességgel fogynak el a jegyek – ez a Concerto Budapest Mozart-napja, amely 2018 óta hagyományosan március első vasárnapján várja egy teljes napon át a Mozart-rajongókat a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.