Jonas Kaufmann: It's Christmas
Napjaink legnépszerűbb tenorja már jó ideje kacsingat a populárisabb műfajok irányába, nem csoda, hogy 2020-ban maga is elkészítette karácsonyi albumát. A már első változatában is két óránál hosszabb, népénekeket, klasszikus és könnyűzenei darabokat is tartalmazó lemez persze nagy siker lett, úgyhogy a következő években is megpróbáltak még néhány bőrt lenyúzni róla újabb bővített változatokkal álltak elő. Előbb Stefanie Irányival énekelt duettek kerültek fel rá, a tavalyi kiadáson pedig már számos karácsonyi tematikájú szöveg is meghallgatható, szintén az énekes felolvasásában.
Bár a karácsonyi zenék száma valószínűleg tart a végtelenhez, a három és fél órás, legutolsó változat valószínűleg az egyik legteljesebb ünnepi album, ami pillanatnyilag elérhető.
Míg a klasszikus darabok között egészen megindító pillanatokat élhetünk át olyan énekeket hallgatva, mint a Maria durch ein Dornwald ging (Kaufmann saját kedvence), az Entre le boeuf et l'âne gris, vagy Gustav Holsttól az In the Bleak Midwinter, a könnyedebb dallamok inkább az énekes játékosságáról és bujtatott öniróniájáról tanúskodnak.
Diana Damrau: My Christmas
A kiváló német szoprán tavaly jelentette meg karácsonyi albumát, aminek csak örülni lehet: nehéz lenne üdébb és szívderítőbb hangot találni, mint az övé. Tőle sem áll távol a könnyedebb műfaj, gondoljunk csak Forever című, az operettől a filmzenéig ívelő nagyszerű lemezére, a My Christmasnak azonban igen jelentős része klasszikus: a karácsonyi énekek után Bach, Mozart, Händel és más szerzők ünnepi témájú művei következnek. „Azt szerettem volna, ha ezen a dupla lemezen megoszthatom és együtt ünnepelhetem önökkel azt a karácsonyt, amelyet gyermekként megéltem.
Számomra éppen úgy, ahogyan a szeretet ünnepe, a karácsony varázslat is, balzsam a léleknek, és számos szép emlékem kötődik hozzá.
Ezt a csodálatos időszakot minden évben együtt ünnepeljük a családunkkal és a gyermekeinkkel, és egy kicsit megállunk, hogy az első karácsonyra gondoljunk” – nyilatkozta a lemez kapcsán az énekesnő.
Peter Mattei: Jul med
Hidegebb tájakra kalandozunk, hiszen a kiváló svéd bariton anyanyelvén énekli a dalokat ezen az albumon. Bár elhangoznak jól ismert alkotások is, néhány olyan északi különlegességet is meghallgathatunk, amelyeket más karácsonyi lemezen nem, illetve egyes számokban a közreműködő Stockholm Sinfonietta is főszerepet kap, Gustaf Sjokvist vezényletével. És miközben hallgatjuk ezeket a varázslatos dallamokat, az újra és újra felcsendülő erős baritonhanggal, amelyben mégis megjelenik valami rejtett gyöngédség, szinte odaképzeljük magunkat a zordon tájakra: miközben kint kavarog a hóförgeteg, a barátságosan lobogó tűz mellett melegedhetünk.
Kincses Veronika: A szeretet hangjai
Természetesen nem volna jó, ha az egyébként nem olyan sok magyar karácsonyi album eme gyöngyszemét kihagynánk a listáról. Már csak azért sem, mert
micsoda öröm gyermekkorunk olyan kedves énekeit visszahallgatni, mint a Mennyből az angyal vagy a Pásztorok, pásztorok, ráadásul ilyen csodálatos előadásban!
Azért persze néhány más nyelven íródott dal is szerepel a válogatásban, illetve néhány a karácsonyhoz lazábban kapcsolódó musicalrészletek is. (Bár ezeknek a magyar szövege okozhat némi meglepetést az eredetit ismerő hallgatónak. Finoman szólva nem mindig teljesen hű a fordítás.) A lemez további különlegessége, hogy a közreműködő gyerekkar a fóti gyermekváros tagjaiból jött létre.
Fritz Wunderlich: Das Weihnachtsalbum
Nemcsak egy, de két (sőt, ha minden részletet figyelembe veszünk, összesen négy) kiváló énekes előadásában gyönyörködünk a 20. század egyik legnagyobb lírai tenorjának lemezén. Első ránézésre kicsit eklektikusnak tűnhet az album, ám ennek oka igen szomorú, Fritz Wunderlich tragikusan korai halála miatt az utókor illesztette össze a Hermann Prey társaságában előadott karácsonyi dalokat további felvételeivel. A lemezen mintegy vezérfonalként vonulnak végig Bach Karácsonyi oratóriumának részletei (amelyben még Gundula Janowitzot és Christa Ludwigot is hallhatjuk énekelni). Ennél az albumnál talán még erősebben érezhetjük, ami egész cikkünk mottója lehetne: a jó énekessel bármilyen műfajú vagy stílusú alkotást élmény hallgatni.
Lise Davidsen: Christmas from Norway
Ismét északi tájakon és a jelenben járunk, ráadásul nem is lehetnénk aktuálisabbak: az elsősorban Wagner-szerepekben brillírozó norvég szoprán karácsonyi lemeze alig egy hónapja jelent meg. Ez a többihez képest mértéktartóbb hosszúságú album is felvonultat néhány kihagyhatatlan kedvencet, mint a Csendes éj vagy Adolphe Adam Karácsonyi éneke, ugyanakkor olyan klasszikus darabok is szerepelnek rajta, amelyek mások karácsonyi válogatásaiban ritkán szerepelnek: Humperdinck, Hugo Wolf és Max Reger mellett az északi muzsikát Sibelius képviseli. Elsőre talán meglepő egy ilyen súlyos hangon hallgatni a gyöngéd, ünnepélyes muzsikát, ám Lise Davidsen bebizonyítja, hogy szopránja a legfinomabb árnyalatok megszólaltatására is alkalmas.
Christmas with Pavarotti
Ha valakiben egy pillanatra is felmerült, hogy a jól ismert Három Tenor-formáció tagjának jelent-e meg karácsonyi lemeze, most megnyugodhat, természetesen Luciano Pavarotti sem hiányozhat a listáról.
A lemez nagy része nemcsak a zenei stílusok tekintetében komoly, a hagyományos karácsonyi daraboknál jóval bővebb klasszikus zenei válogatás szerepel rajta,
súlyos mondanivalójú művekből, amelyek nagy része legfeljebb egyházi tematikáját tekintve kapcsolódik a karácsonyhoz (elhangzik például Rossini Stabat materének híres tenoráriája). A darabok között számos élő koncertfelvétel is szerepel, a Csendes éjben például José Carrerast és Plácido Domingót is meghallgathatjuk, a lemez végére pedig a könnyedebb műfajokhoz is elérkezünk.
Renée Fleming: Christmas in New York
Bár a kiváló amerikai szoprán régóta híres repertoárjának stiláris sokszínűségéről, így is meglepő, hogy karácsonyi albumán alig fordul elő olyan dal, amelyet a klasszikus zenéhez sorolnánk. Az sem kevésbé szokatlan, hogy a lemezt hallgatva szinte meg sem tudnánk mondani, hogy az előadó operaénekes, Renée Fleming hangképzésben, színekben, dallamformálásban is elképesztő rugalmassággal alkalmazkodik a választott darabokhoz. Az album további különlegessége, hogy az énekesnő igen jeles partnerekkel muzsikál együtt rajta, így Gregory Porter, Rufus Wainwright vagy a csellóművész Yo-Yo Ma is hallható egy vagy néhány számban.
Bryn Terfel: Carols & Christmas Songs
Ha már korábban szó esett az anyanyelven való éneklésről, ezen a téren a neves walesi basszbariton, Bryn Terfel albuma is tartogat érdekességeket. Az első lemezen számos klasszikus karácsonyi éneket hallgathatunk (egy kis kikacsintással olyan művek esetében, mint a White Christmas vagy a Have Yourself a Merry Little Christmas). Aztán jön a következő korong, és az összes tradicionális dal újra elhangzik, ám ezúttal walesi nyelven.
A darabokban megjelenik egy kis karcosság, ami azonban egyáltalán nem kellemetlen.
Meglehet, ebben az is közrejátszik, hogy az énekest olyan sokat hallhattuk rosszfiúszerepekben (még lemezt is vett fel ezekből, Bad Boys címmel), mindenesetre kedves színfoltot jelent ez az interpretáció a kissé néha cukormázasnak ható karácsonyi lemezek között.
+1 Katharine Mehrling: Christmas Noir
A végére hagytuk a kakukktojást, egy lemezt, amelynél az előadó nem klasszikus énekes, nem szerepelnek rajta közkedvelt, mindenki által énekelt karácsonyi énekek, ráadásul mindössze négy számból áll. Így tehát szubjektívnél is szubjektívebb válogatási szempontok alapján került a listára, amit a fantasztikus német énekes-színész, Katharine Mehrling zenei produkcióinak köszönhet a most már talán valami változatosságra váró olvasó.
Ezekben a melankolikusabb dalokban a karácsonynak nem a megszokott oldala jelenik meg,
ám egy végtelenül muzikális művész tolmácsolásában, aki hangjának sokszínűsége és kifejezőereje miatt megérdemelten kapott helyet ezen a listán.
Fejléckép forrása: Pixabay