Klasszikus

Keller András: „Maximalista ember lévén elvárom, hogy a zenészek mindig világszínvonalon teljesítsenek”

2023.07.27. 15:15
Ajánlom
A Concerto Budapest művészeti vezetője, a világhírű hegedűművész-karmester is indul a Zeneakadémia rektori pályázatán, amelynek kiírása miatt számos kritika érte a minisztériumot. Keller Andrással a Mandiner közölt interjút.

Hosszú interjút közölt Keller Andrással a Mandiner, melynek apropóját a Zeneakadémia nemrég újra kiírt rektori pályázata adta. A hegedűművész-karmester már korábban bejelentette, hogy indul a posztért, és egyes sajtóinformációk alapján ő lenne az a jelölt, aki miatt a kiíró Kulturális és Innovációs Minisztérium igen szűkre szabta a lehetséges pályázók körét.

A művész elmondta, többen is megkeresték, hogy pályáznia kellene a rektori posztra, és mivel mindig is szívén viselte a Zeneakadémia sorsát, erősen élt benne egy kép, milyen vezetőre lenne szükséges az intézménynek.

Mindig abból indultam ki, hogy ide fanatikus muzsikus kell, akinek ez az intézmény a szívügye.

A Zeneakadémia magyar kultúrára vetített hatása életbe vágó. Az volt az álmom, hogy esetleg Kocsis Zoltán majd egyszer átveszi, de erre már nem volt lehetőség.” Végül azzal győzték meg, hogy ha nem indul, ő is felelős lesz érte, ha nem jó irányba fejlődik tovább az intézmény.

A Magyar Muzsikusok Szövetségének és Csák János kulturális és innovációs miniszternek az egyeztetése kapcsán beszámolt róla, eredetileg más témában keresték meg a minisztert, de a körülmények úgy hozták, hogy a pályázatról is el kellett mondaniuk a véleményüket. „Látjuk a tárca szándékát, hogy jelentős életpályájú személyt keres az intézmény élére, ugyanakkor

szeretnénk, ha a rektorválasztás a legdemokratikusabb módon zajlana, és mindenki előtt nyitva állna a lehetőség az indulásra.

Ezt a szövetség is kezdeményezte a miniszternél, aki egyetértett az elveinkkel.” A pályázat kapcsán kialakult feszültségeket ugyanakkor a zenésztársadalom megosztottságának tulajdonítja. „

A Zeneakadémia helyzetének részletes taglalása mellett egy másik téma is szóba került az interjúban. A Concerto Budapest távozó csellóművésze, Molnár Piroska panaszlevelet írt a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, amelyben szóvá tette azt a verbálisan agresszív stílust, amellyel Keller András a zenészeivel bánik. (A minisztérium az ügyben vizsgálatot rendelt el, ám a zenekar tagjainak többsége túlzásnak érezte a vádakat, így nem marasztalták el a karmestert. Az ügyről a Telex számolt be igen alaposan.)

„Az embernek először mindig magát kell megvizsgálnia. Vállalom, hogy időnként hibázom, gyarló ember vagyok én is.

Olyan ez a zenekar nekem, mint a családom, olykor talán túl szigorú vagyok a tagjaival.

Maximalista ember lévén elvárom, hogy a zenészek mindig világszínvonalon teljesítsenek, de iszonyatos hajtásban vannak, nem mindig tudják a legjobb formájukat hozni. Én mégis ki akarom hozni belőlük a maximumot. Ilyenkor nem annyira a szeretetem jön ki, hanem az akaratom, de az előbbi mindig ott van” – mondta el Keller András, majd hozzátette, úgy érzi, a történtek összekovácsolták őt és a muzsikusokat.

Fejléckép: Keller András (fotó/forrás: Mudra László / Concerto Budapest)

A Magyar Muzsikusok Szövetsége is megszólalt a Zeneakadémia kapcsán

Kapcsolódó

A Magyar Muzsikusok Szövetsége is megszólalt a Zeneakadémia kapcsán

A szervezet közleményt juttatott el lapunknak, amelyben leírják, figyelemmel követik a rektorválasztás eseményeit, és észrevételeiket megvitatták Csák János miniszterrel.

A legmagasabb állami díjakhoz köti a jelentkezés feltételét a Zeneakadémia új rektori pályázata

A legmagasabb állami díjakhoz köti a jelentkezés feltételét a Zeneakadémia új rektori pályázata

A tiltakozások hatására a Kulturális és Innovációs Minisztérium új pályázatot írt ki Zeneakadémia rektori posztjára, melyen már a jazz- és népzenészek, alkotóművészek és zenetudósok is indulhatnak.

Sorozatunk előző részei

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.