Klasszikus

„Kellő tisztelet és figyelem nélkül nem tudtam volna előadni a darabot”

2016.11.10. 09:41
Ajánlom
Egy kortárs mű gyakran a legrutinosabb zongoraművészek számára is nehézséget okoz. Nem így Tóth Kamillának, aki a Cziffra György Zongoraverseny különdíját érdemelte ki Dubrovay László művének nagyszerű eljátszásával. A darab tartogatta kihívásokról is faggattuk a húszéves zongoraművészt.

- Felidéznéd, hogyan indultál el a pályán?

- Ötéves koromban kezdtem el egy kis szintetizátoron játszani. Óvodás koromban magántanárhoz jártam, majd hétévesen Ózdon bekerültem az Erkel Ferenc Zeneiskolába. Apukám is zenész, egy cigányzenekarban brácsás.

- Tudtommal eddig nem nagyon vettél részt versenyeken.

- Igen, életemben ez az első komolyabb verseny, amin elindultam, előtte csak kisebb, a zeneiskola szervezésében zajló megmérettetéseken próbáltam ki magam.

Tóth Kamilla

Tóth Kamilla (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Mondd, izgultál?

- Igen, sajnos szörnyen lámpalázas vagyok. Nem mellesleg tartottam kicsit az elvárásoktól.

- A zsűri vagy a saját elvárásaidtól?

- Is-is. Drukkoltam magamnak, hogy sikerüljön teljesítenem a versenyen. Hogy úgy zongorázzam, mint gyakorlás közben, és ne hátráltasson a zsűri jelenléte, a pontozás, tehát a megmérettetés folyamata.

- A versenyen Dubrovay Melankolikus darabok 1. című művével érdemelted ki a különdíjat. Mikor találkoztál a darabbal először?

- Dubrovay László lemezbemutató koncertjén hallottam először a darabot. Utána kotta alapján, egyedül tanultam meg.

- Mi volt benne a legszembetűnőbb nehézség?

- Teljesen eltér az eddig általam ismert daraboktól. Bevallom, a romantikus művekhez jobban vonzódom, mint a kortárs művekhez, meglepő módon mégis a kortárs darab sikerült a legjobban. Eleinte nehezen ment, majd, ahogy sikerült egyre jobban belemelegednem, megszoktam és végül sikerült eljátszanom.

- Megszoktad vagy megszeretted?

- Megszerettem. Ehhez tenném még hozzá, hogy kellő tisztelet és figyelem nélkül nem tudtam volna előadni a darabot. Különlegesnek érzem az elért eredményt, mert a különdíjat a zeneszerzőtől kaptam, aki a verseny után abbéli elégedettségét fejezte ki, hogy úgy játszottam el a művet, ahogyan ő eredetileg elképzelte.

Tóth Kamilla

Tóth Kamilla (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Egy-egy díjazás sokat lendíthet az előadók pályáján. Mit vársz a jövőtől?

- Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem másodéves hallgatója vagyok klasszikus zongora szakon. Miután elvégzem, jó lenne zongoristaként érvényt szereznem. Világosan látom, hogy meglehetősen nehéz, sok munkát igénylő pálya a zongoristáké, viszont egy-egy versenyen szerzett jó helyezés segíthet, hogy jobban felfigyeljen a művészre mind a szakma, mind pedig a közönség. Azonban a karrier alakulását a segítők, támogatók is befolyásolhatják.

- Téged támogat valamelyik tanárod?

- A Snétberger Zenei Tehetség Központban ismertem meg Balázs Jánost, ő figyelt fel rám.

- Nyugodtan mondhatjuk, hogy az ő felfedezettje vagy.

- Tulajdonképpen igen. (Nevet).

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Klasszikus

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.