Ahogy arról tavaly szeptemberben mi is beszámoltunk, a kormány több mint félmilliárd forintot különített el a Kocsis Zoltán Emlékház kialakítására a XXII. kerületben, Budafokon, a művész egykori házában. Az erről szóló rendelet megjelent a Magyar Közlönyben, a tervek között egész alakos bronzszobor és az épület felújítása is szerepelt. Az Emlékház tulajdonosa a Nemzeti Filharmonikus Zenekar lesz, amelynek Kocsis mintegy húsz éven át vezetője volt.
Most a HVG március 17-i, szerdai lapszáma arról ír, hogy kérdéses, hogy lesz-e emlékháza Kocsis Zoltánnak. A zongoraművész-karmester özvegye, Tóth Erika februárban közölte a Facebookon, hogy mégsem lesz emlékház: „Hogy miért gondolták meg magukat, hogy kiknek állt érdekében meghiúsítani egy korszakalkotó zseni végakaratát, csak gyanítom, ám nagy valószínűséggel soha nem fogom megtudni, és tulajdonképpen már nem is számít” – írta. A ház azóta az Ingatlan.com nevű oldalra is felkerült, és 390 millió forintos árával vár új tulajdonosára.
A Miniszterelnökség viszont a HVG-vel közölte, hogy az ingatlan vételárát már átutalták a Nemzeti Filharmonikusoknak, de az adásvételi szerződés azért nem történt meg, mert az özvegy még nem írta alá a papírt.
A család bevonása ugyanakkor nem szerepel a Közlönyben. Az emlékház kezelője és tulajdonosa a Nemzeti Filharmonikusok lenne.
Tóth Erika a HVG-nek elmondta, azért nem írta alá a szerződést, mert nem kapott garanciát arra, hogy férje szellemiségének megfelelően valósul meg az emlékház. Az özvegy legfontosabb feltétele, hogy az emlékház művészeti vezetője Kocsis Zoltán fia, Kocsis Krisztián zongoraművész-zeneszerző legyen. Megálmodtak egy alagsori, földalatti koncerttermet is, amely 1,5 milliárdba kerülne.
Az özvegy jelenleg úgy számít, eladja a házat, a hagyatékra pedig külföldi vevőt keres.