Klasszikus

Ki volt a Nokia híres csengőhangjának szerzője?

2019.01.27. 11:30
Ajánlom
Kütyükkel vesszük körbe magunkat, s hangot adó gépezetekhez fülbemászó dallamokra van szükség. Már évek óta nem használ senki nyomógombos Nokiákat, az ikonikus csengőhangra mégis mindenki emlékszik.

Ha Francisco Tárrega élt volna a kilencvenes-kétezres években, azzal kellett volna szembesülnie, hogy ő a kor legjátszottabb zeneszerzője, csak épp nem úgy, ahogy ő akarja. Ő szólna, akárhányszor egy ismerősének cseng a telefonja. A spanyol zeneszerző Gran Vals c. művéből származik ugyanis az a kis dallam, amely Nokia Tune néven vált ismertté. Íme a kottarészlet.

tarrega-142613.jpg

Tárrega és a Nokia-dallam

Az 1865-ben alapított finn cég az utóbbi két-három évtizedben a telekommunikációs forradalom egyik vezető techóriása volt. 1992-ben, a Nokia 1011 mobiltelefonjuk reklámfilmjében hangzott el előszöra híres motívum. A három másodperces melódia az azt követő készülékeken alapbeállításként szerepelt.

Az eredeti zenemű a spanyol gitáros zeneszerző, Francisco Tárrega 1902-es Gran Vals c. művéből származik, ami amúgy a hangszer repertoárjában egyik gyakran játszott darabja.

De ki volt Tárrega?

Tárrega 1852. november 21-én született Villarealban, első zenei élményeit apjának köszönheti, aki flamencót gitározott a szabadidejében. Amikor az apa dolgozni ment, a kis Francisco fogta a hangszert, és megpróbálta utánozni, amit hallott.

Francisco apját egy furcsa baleset vette rá arra, hogy a fiát zenésznek adja. Egyszer a fiú elszökött otthonról, és beleesett egy csatornába, csúnyán megsebezve a szemét. Az apja félt attól, hogy megvakult, és beiratta Castellón de la Planában zeneórákra, úgy vélve, hogy muzsikus vakon is lehet.

1865-ban Tárrega elszökött otthonról, és csatlakozott egy cigánykaravánhoz, mestere lett a gitárnak is. 1874-ben beiratkozott a madridi konzervatóriumba, ahol egy tanára meggyőzte arról, hogy a gitárra kell fókuszálnia. Pedig akkoriban a gitárt még nem tartották komoly hangszernek, legfeljebb arra használták, hogy az éneket kísérjék vele. A fiatalember ebben az évtizedben kezdett komponálni is, és országszerte fellépett koncerteken.

Nevéhez fűződik Beethoven, Chopin, Mendelssohn és mások zongorazenéjének gitárra való átdolgozása. A művész barátjának mondhatta Isaac Albénizt, Enrique Granadost, Joaquín Turinát and Pablo Casalst is.

Barcelonában írta rendkívül nehéz Recuerdos de la Alhambra c. darabját, mindig a zeneszerzést tartotta elsődleges feladatának. A komponálás kedvéért lemondott a nemzetközi turnékról is.

1906-ban jobboldali paralízist kapott, és soha nem épült fel teljesen. Utolsó műve az Oremus (Imádkozzunk) c. rövid gitárdarab, Schumann op. 124-es Fantáziatáncának átirata. Tárrega 1909-ben, 57 évesen hunyt el.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.