Klasszikus

Kicsoda Hildur Guðnadóttir, a Joker zeneszerzője?

2019.10.13. 08:55
Ajánlom
Egy nő a férfiak által uralt zeneszerzőszakmában, aki a Chernobyl után a Joker eredeti filmzenéjével új színt hoz a film világába.

A Chernobyl című minisorozat eredeti filmzenéje úgy lett Emmy-díjas és úgy ugrott előkelő helyre a listákon, hogy egyetlen hangszer sem hallható benne. Az izlandi zeneszerzőnő, Hildur Guðnadóttir annál a litván atomreaktornál készített hangfelvételeket, ahol a forgatások zajlottak.

 „A zene rendkívül fizikai élmény, és mielőtt narratívát építenék, muszáj megértenem a tárgy fizikáját” – nyilakozta a Berlinben élő művész az Esquire újságírójának. – „Elmentem hát a zenei producerrel és a zörejmesterrel ahhoz az atomerőműhöz, ahol a forgatás zajlott, és órákat töltöttünk a tér hangjainak felvételével, a gépszobák zaját hallgatva.”

Az 1986-os atomkatasztrófáról szóló, viharos és lelkes fogadtatásnak örvendő minisorozat mellett Guðnadóttir még egy munkán dolgozott: ez volt Todd Phillips filmje, a Joker (amelyről kritikánkat itt olvashatja).

Szimpátia az ördöggel – Kritika a Jokerről

Kapcsolódó

Szimpátia az ördöggel – Kritika a Jokerről

A Joker fantáziái veszélyesek, de ez nem jelenti, hogy nem érdemes farkasszemet nézni velük. A Batman-franchise legújabb filmje nem szuperhősfilm, és Joaquin Phoenix zsigeri alakítása teszi naggyá. Spoilermentes kritika.

4769442316_23aae8a641_o-121200.jpg

Hildur Guðnadóttir (Fotó/Forrás: Simona Silvestri / Flickr)

A hetekben bemutatott Joker nem szuperhősfilm, hanem pszichológiai tanulmány egy zavart elméről. A képregények legismertebb antihőse sötét, meghökkentő és kaotikus lélek, a film rendezője azonban szerette volna, ha Arthur Fleck – azaz a Joker – együttérzést ébreszt a nézőben. Így született a film zenéje is. Guðnadóttir különösen nyitott az ilyen témák ábrázolására. „A szólóműveimmel mindig befelé tekintek, magammal és a hangszerrel töltök időt, anélkül, hogy a külvilág behallatszana” – nyilatkozta az NPR-nak. – „A zenéim inkább kontemplatív jellegűek, és valamiképpen mindig a lélek sötétebb oldalára tévednek.”

A Joker zenéje nem úgy keletkezett, ami Hollywoodban a szokásos munkafolyamatot jelentené. Már írtunk a temp music áldatlan gyakorlatáról: ez az a metódus, amely szerint a zeneszerző a film leforgatása után kap egy olyan zenét, amihez hasonlót komponálnia kell. A Joker rendezője azonban a kezdetektől bevonta Guðnadóttirt a munkába. Már a forgatókönyv részleteit elküldte a zeneszerzőnek. „Szóval megírtam a zenét, amilyen atmoszférát a forgatókönyvben éreztem, elképzelve, milyen ritmusa és hangzása lehet az egyes jeleneteknek.”

hildur2-121438.jpg

Hildur Guðnadóttir (Fotó/Forrás: a művész jóvoltából)

Az egyik kulcsjelenet forgatása előtt – amikor Arthur Fleck a Jokerré válik, Todd lejátszotta a zenét a stáb előtt. A forgatókönyv korábbi változatában az szerepelt, hogy a főhős egy nyilvános vécében elrejti a fegyverét, de a zene egész más irányba alakította a jelenetet.

A rendező lejátszotta a zenét újra és újra, ahogy Joaquin karaktere elkezdi a metamorfózisát jelző táncot

– mesélte Lawrence Sher operatőr, aki szerint a zene energiája betöltötte a színészi alakítást, de még az ő kameramunkájára is hatott.

„Csodálatos volt, hogy a zene és a képsorok együtt fejlődtek egésszé” – nyilatkozta a zeneszerzőnő. A fürdőszobai jelenet közben felhangzó csellószóló egyébként elektromos hangszeren szól. Ez a halldorophone, amelynek fejlesztésében Guðnadóttir is részt vett.

Hildur Guðnadóttir már másodjára ír zenét olyan filmnek, amelynek főszereplője Joaquin Phoenix, Jóhann Jóhannssonnal komponálta ugyanis a Mária Magdolna score-ját, amelyben a színész Jézust alakítja.

Guðnadóttir édesanyja operaénekes volt, édesapja klarinétművész, zeneszerző és karmester. „Amikor az anyám terhes volt velem, Jacqueline du Pré felvételeit hallgatta, és nagyon inspirálta a története. Biztos volt benne, hogy a gyermekét Hildurnak fogja elnevezni.”

A név izlandi nyelven annyit jelent: Háború, Isten leánya – és du Pré játékmódjára utal.

Nem véletlen, hogy a gyermek később csellóművész lett.

4158752977_9d9e7d1821_o-121308.jpg

Hildur Guðnadóttir (Fotó/Forrás: Doug Smit / Flickr)

A reykjavíki Zeneakadémián tanult, majd Berlinbe került, ahol jelenleg is él. „Sosem volt vágyam, hogy zenekari csellista legyek, sokkal jobban szeretek kísérletezni.” Kemény dió volt diákként, mert nehezen viselte el, hogy megmondják neki, minek hogy kell hangoznia: „hogy van helyes és helytelen. Ez nekem nem volt természetes.” Az volt az elmélete, hogy minél kevesebbet gyakorol, annál jobb lesz. „Nos, utólag elmondhatom, hogy ez nem így van.”

Sokat kísérletezett elektroakusztikus kompozíciókkal, és együtt dolgozott a zseniális Jóhann Jóhannssonnal. Olyan filmekben játszott csellószólót, mint a Sicario, az Érkezés és A visszatérő. Öt szólóalbumot készített, de az ismertséget a filmzene hozta el számára. Most, a Chernobyl és a Joker után azt mondja, szünetet tart. „Jobban szeretnék a zenére összpontosítani, egyedül a zene kedvéért.”

Nők a zenében

Ha végigtekintünk az európai zenetörténeten, alig találunk női neveket. Hildegard von Bingen, Clara Schumann, Fanny Mendelssohn és Ethel Smyth üdítő kivételek, de respektjük elmarad a nagyokétól: sok esetben azért, mert férfiárnyékba kerültek. A jazzben sem jobb a helyzet: Mary Lou Williams vagy Esperanza Spalding inkább kakukktojás, pedig milyen jó, hogy vannak.

Erre a hiányra szeretne rávilágítani március 8-án, a Nemzetközi Nőnapon indult sorozatunk.

A sorozat további részeit itt érheti el!

Legolvasottabb

Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus interjú

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus ajánló

Haydneum-koncertek: ajándék a léleknek – december 23-ig 15 százalékos karácsonyi kedvezménnyel

A Haydneum bérleti estjei a 2023–24-es koncertévad második felében is kikezdhetetlen remekműveket és avatott előadókat ígérnek.
Klasszikus interjú

„Ha az ember elébe megy a lehetőségeknek, a szerencse is könnyebben érkezik” – beszélgetés Balog Alexandrával

Fiatal kora ellenére már igen jelentős zenei sikerekkel, ráadásul fesztiválalapítói és -szervezői tapasztalatokkal rendelkezik az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjjal idén kitüntetett zongoraművész, Balog Alexandra.