Klasszikus

Kihirdették a 2021-es Artisjus-díjazottak névsorát

2021.05.06. 17:15
Ajánlom
Könnyű- és komolyzenei alkotókat díjazott idén is az Artisjus. Fábri Pétert zenei munkásságáért életműdíjjal tüntették ki, az év zeneszerzője a világhírű dobos Borlai Gergő lett, míg a tragikusan fiatalon elhunyt Siklósi Örs előtt, posztumusz Junior Artisjus-díjjal tisztelegtek.

A szerzői egyesület huszonegyedik alkalommal ítélte oda az Artisjus-díjakat, emellett a harminc évnél fiatalabb alkotókat hetedik éve ismeri el Junior Artisjus-díjjal. Az Artisjus célja felhívni a figyelmet a sikeres zenei produkciókba fektetett szerzői munkára - szerepel a közleményükben.

Az Artisjus-díjat a szakma adományozza: a szélesebb körből beérkező javaslatok alapján, zenei és irodalmi szerzőkből, valamint zeneműkiadóból álló vezetőség dönt a díjazottak személyéről. A harminc év alatti könnyűzenei szerzők díjazását egy külön erre dedikált szakmai bizottság készíti elő.
Hét zenei kategóriában díjazták a szerzőket, valamint idén is odaítélték a tavalyi év legjobb produkciójának járó elismerést. Az elismerések ünnepélyes átadását az év folyamán későbbi időpontra tervezi az Artisjus vezetősége, amennyiben a járványhelyzet engedi.

Könnyűzenei alkotói életműdíjjal jutalmazták Fábri Péter dalszövegírót, fordítót. Színpadi művei közül kiemelkedik a Kolumbusz, az őrült spanyol (rockopera) és az Alice Csodaországban (gyerekmusical). Dolgozott Gallai Péterrel, megjelent tizenhárom lemeze, a legtöbb dalszöveget feleségének, Kováts Krisztának szerezte, de Kern Andrásnak és Bajor Imrének is írt. Az elmúlt években Wolf Péter a szerzőtársa, vele írta Kováts Krisztának a Biblia show című albumot. "Aprólékos kutatómunka és könnyed szerkesztés; mikroszkopikus pontosság a részletekben és nagyvonalú ívek" - fogalmazott méltatásában Wolf Péter.

„Élvezem, hogy mennyi mindent nem tudok” – Interjú Fábri Péterrel, az Artisjus életműdíjasával

Kapcsolódó

„Élvezem, hogy mennyi mindent nem tudok” – Interjú Fábri Péterrel, az Artisjus életműdíjasával

Az Artisjus könnyűzenei alkotói életműdíját idén Fábri Péter író, költő, dalszövegíró, műfordító kapta. Az elismerés okán beszélgetve felidéztük, hogyan inspirálták őt barátok, szerelmek, dalok és formák. Megtudtuk, miért nem ír már több verseskötetet és az is kiderült, miként vált boldogtalan költőből boldog dalszövegíróvá.

Az év könnyűzeneszerzője Borlai Gergő, aki már tizenöt évesen profi zenész volt, ismert hazai és külföldi művészekkel játszott együtt. Dobosként, zeneszerzőként, producerként több mint ötszáz album megszületésében vett részt. A Barcelonában élő és alkotó zenész tavalyi szólóalbumát két kategóriában jelölték Grammy-díjra, idén áprilisban Fonogram-díjat kapott. "A The Missing Song című 2020-as lemezen a dobos ikonok által inspirált jazz-rock hallható. Mind a kompozíciók színvonalában, mind a dobolás terén elérte vagy meghaladta az elődöket" - írta Bágyi Balázs.

Az év könnyűzenei szövegírójának Major Esztert választották, akinek több mint 250 megjelent szerzeménye van, illetve kétszer kapott Fonogram-díjat. "Nagyon fontosnak tartja, hogy a dal és az előadó között erős legyen a kapcsolat, ezért a dalszerzési folyamat előtt próbálja megismerni az adott énekest" - emelte ki Sebestyén Áron. Dolgozott együtt Wolf Katival, Szekeres Adriennel, Kökény Attilával, Vastag Csabával és Tamással, Bereczki Zoltánnal.

Az év produkciója a Random Trip, egy műfaji határokon átívelő improvizációs koncertsorozat lett. Az ötlet megálmodója és művészeti vezetője Delov Jávor, valamint Dj Q-Cee mellett változó felállásban a hazai könnyűzenei élet színe-java és nemzetközi muzsikusok lépnek fel. 2017-ben Zenehíd címmel megjelent a Random Trip első lemeze, melynek tizennyolc dalát ötven közreműködő zenész alkotta meg. "A projekt értéke nemcsak a zenei produktumban, hanem a korszakalkotó és példamutató közösségi összefogásban mérhető" - méltatta a produkciót Sebestyén Áron.

Posztumusz Junior Artisjus-díjat kap az év elején fiatalon elhunyt Siklósi Örs énekes.

2006-ban középiskolai barátaival alapította az AWS metálzenekart, amely az elmúlt években sikeressé vált. Többször játszottak telt ház előtt az A38 hajón, az Akvárium Klubban, a Barba Negra Music Clubban, számos külföldi fellépésük volt. 2018-ban Viszlát nyár című szerzeményükkel megnyerték A Dal című műsort, így ők képviselték Magyarországot az Eurovíziós Dalfesztiválon. "Négy albumot készített zenekarával, halála előtt az AWS ötödik lemezén, valamint első szólóanyagán dolgozott. Ez a rendkívüli teljesítmény egyben pótolhatatlan veszteség is" - írta róla Jónás Vera.

146591656_10159504642641414_1704734594146218039_n-170642.jpg

Siklósi Örs (Fotó/Forrás: AWS Facebook-oldal )

Az év komolyzenei műve Soproni József 9 dal Czigány György verseire, valamint Horváth Márton Levente Scrollin' című zeneműve lett.

Soproni József 90 éves korában idén áprilisban hunyt el. A Kossuth-díjas zeneszerző-zenepedagógus, a Zeneakadémia professor emeritusa három operát, hat szimfóniát, számos zenekari, vokális, szóló- és kamarazenei művet komponált. Rektorsága idején indult el a csembalóoktatás, újraindult az egyházzenei-, létrejött a jazz tanszék az egyetemen. "Zenéjében a részlet és műegész kettőssége, illetve ezek egyensúlya az aprólékos kimunkáltság és a nagyvonalúság jelenlétében valósul meg" - méltatta életművét Madarász Iván.

Horváth Márton Levente előbb orgona, majd zeneszerzés szakon diplomázott a Zeneakadémián, ahol 2014-ben doktori fokozatot szerzett. "A Scrollin' című mű egy igazi szimfonikus zenekari faktúrában gondolkodni képes alkotó sikeres próbálkozása a meddő görgetés ábrázolására - és egyben bírálatára" - méltatja Hollós Máté.

Az év junior komolyzenei alkotója címet Molnár Viktor zeneszerző, zongorista, tanár, kottagrafikus kapta. A Zeneakadémián diplomázott 2019-ben, művei itthon és külföldön is felcsendülne. Élő- és előre rögzített elektronikával is dolgozik, műveibe beépíti a magyar népi kultúra, valamint a magyar irodalom elemeit is. Tavaly megnyerte a Nemzetközi Gustav Mahler Zeneszerzőversenyt. "Lírai, művészi alkat, mégis otthon érzi magát a 21. század zajos világában. Keresi a lehetőségeket, ahol megmérettetheti magát kortársaival" - jellemzi laudációjában Bánkövi Gyula.

091A0098-160403.jpg

Molnár Viktor (Fotó/Forrás: Molnár Viktor hivatalos oldala)

Az év magyarnóta-szerzője Éliás Tibor lett, aki zeneszerzői pályája mellett komoly sikereket ért el opera-, operett- és nótaénekesként is.

Az irodalmi díjazottak névsorát az Artisjus már korábban nyilvánosságra hozta. Az irodalmi nagydíjat Márton László kapja, a többi díjazott Wirth Imre, Kiss Tibor Noé, Szolláth Dávid és Bódi Katalin.

Fejléckép: Borlai Gergő, Major Eszter, Molnár Viktor, Horváth Márton Levente

 

Márton László kapja az Artisjus Irodalmi Nagydíjat

Kapcsolódó

Márton László kapja az Artisjus Irodalmi Nagydíjat

A József Attila- és Márai Sándor-díjas író, műfordító a Nibelung-ének fordításáért, valamint írói életműve elismeréseként veheti át a kitüntetést.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.