Klasszikus

Kincses Veronika pályafutásáról és az induló énekművész-képzésről

2002.12.06. 00:00
Ajánlom
Főszerepben... címmel új koncertsorozatot indít a Magyar Állami Operaház. A szombat délutáni, beszélgetéssel egybekötött hangversenyeken – amelyeknek helyszíne az intézmény Székely Bertalan terme – a legkiválóbb hazai művészek lépnek színpadra. A sorozat első vendége a Kossuth-díjas szoprán, Kincses Veronika, akit három évtizedes pályafutásáról és a vezetésével a pécsi egyetemen induló énekművész-képzésről kérdeztünk.

A Főszerepben... című sorozat első délutánján Kincses Veronikát Ókovács Szilveszter és Andrássy Frigyes faggatja majd, s közben felcsendülnek az operairodalom népszerű áriái. "Általában nem kedvelem túlságosan az olyan fellépéseket, amelyek közben beszélgetni is kell. Ez inkább musicalszínészeknek való feladat, hiszen ők megszokták ezt, egy operaénekes viszont jó, ha minden idegszálával a produkcióra összpontosít. Most mégis kivételt tettem, és elfogadtam a felkérést: nagyon örülök, hogy az én koncertemmel kezdődik egy új s talán hagyományteremtő operaházi sorozat” – mondja Kincses Veronika.
A nemzetközi hírű szoprán jövőre operaházi pályafutásának harmincadik évfordulóját ünnepli. "Gyerekkoromban az Opera közelében laktunk, s mindig úgy léptem be ide, mint valami szentélybe. Ilyen gyönyörű és nagy múltú operaház kevés van a világon, s szinte érezni, hogy itt van közöttünk a régi nagyok szelleme. Pályám során sok lehetőségem lett volna külföldre szerződni, de mindig csak vendégszerepléseket vállaltam, soha nem hagytam el a budapesti Operaházat. Ez nem különösebb erény, csak egyszerűen tény” – mondja. Kincses Veronika kérdésünkre nem kívánta értékelni az Operaház közelmúltját és jelenlegi helyzetét – már csak azért sem, mert a kulturális minisztérium felkérésére tagja lett a főigazgatói pályázatokat értékelő kuratóriumnak, mely a jövő héten hozza meg döntését –, s így nem tartja etikusnak, hogy véleményt nyilvánítson. "Mindig arra törekedtem, hogy a művészetre, az éneklésre koncentráljak, nem akartam olyan dolgokkal foglalkozni, amelyek nem rám tartoznak. Egyszerű közalkalmazott vagyok az Operaházban, aki igyekszik minél jobban ellátni a feladatát.”
Mostanában egyébként ritkán hallható az operában: ebben az évadban mindössze hat előadásra kapott felkérést, két Mozart-opera, a Figaro házassága és a Cosí fan tutte főszerepeiben. Szívesen énekelne kicsit többet: úgy véli, "a színpadon sem csak a húszéveseké a világ, s ha egyszer valóban megérkezünk Európába, talán az is számít majd, hogy kinek milyen a hangja, milyen produkcióra képes.” Kincses Veronika így is nagyon elfoglalt: itthon és külföldön rendszeresen koncertezik, dalesteket ad, német, spanyol, olasz és amerikai meghívásoknak tesz eleget. Az impresszáriók már egy olyan tengerentúli koncertet is szerveznek – a 2004/2005-ös évadban –, amelyen fiával, a zeneszerzőként, karmesterként és klarinétművészként is ismert Vajda Gergellyel közösen lépne fel. Egy Richard Strauss-opera főszerepét is szeretné elénekelni, mert ez eddig teljesen kimaradt az életéből.
A Pécsi Tudományegyetem művészeti karán a jövő tanévben indul az énekművészképzés Kincses Veronika szakmai irányításával. "Korábban rövidebb mesterkurzusokat tartottam Angliában és az Egyesült Államokban, illetve magánúton foglalkoztam egy-két kollégámmal, de nem tanítottam rendszeresen, így ez számomra új élmény. Főiskolai szinten már most is zajlik énekesképzés Pécsett, de szeptembertől ez egyetemi szinten folytatódhat, mert sikerült az akkreditáció. Olyan komplex művészképzést szeretnék meghonosítani Pécsett, ami a mesterségbeli tudás elsajátítása mellett az általános műveltséget, a szó jó értelmében vett önmenedzselést, a PR-t is fontosnak tartja. Nagyon megváltozott a szakmánk: egyre élesebb a verseny, egyre fiatalabbak az énekesek, aki nem tudja magát menedzselni, sajnos esélytelen” – véli Kincses Veronika.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.