A Bartók Béla Emlékház, Bartók Béla utolsó budapesti lakhelye a II. kerület zöldövezetében, a Csalán út 29. szám alatt található. A zeneszerző egykori otthonában létrehozott múzeum és koncerthelyszín, amely évek óta elsősorban az életművével foglalkozó koncertek, ismeretterjesztő előadások, filmvetítések és múzeumpedagógiai rendezvények helyszíne.
Néhány nappal Bartók Béla születésének 140. évfordulóját követően Vásárhelyi Gábor, a zeneszerző jogörököse úgy döntött, hogy a hagyaték védelme érdekében visszaveszi a letétből Bartók Béla bútorait és személyes tárgyait, és elszállítja azokat az emlékházból.
Döntését a Bartók Béla Emlékházban uralkodó állapotokkal indokolta, amely meglátása szerint a tárgyak biztonságát veszélyeztette. A lap úgy tudja, a kritizált körülményekről az örökös az elmúlt majd fél évben írásban tájékoztatta az emlékház vezetőjét, és a levelezést a fenntartónak, a Fővárosi Önkormányzat illetékes főosztályvezetőjének is megküldte, de onnan nem kapott választ.
Így véleménye szerint nem volt más választása, mint hogy egy biztonságos raktárba szállíttassa a hagyatékot.
Az Index megszólaltatta az ügyben Farkas Zoltánt, az emlékház igazgatóját, aki szerint elhamarkodott lépés volt a letéti tárgyak visszavétele. Állítása szerint a fenntartó, illetve a ház gazdasági ügyeit intéző Budapesti Történeti Múzeum megtette az állagmegóvó lépéseket, csak nem abban a tempóban, ahogy azt az örökös elvárhatónak tartotta.
Farkas Zoltán azt gyanítja, a letéti tárgyak visszavételének valódi oka az volt, hogy az örökös nem ért egyet az intézmény saját jövőképével és a kiállítás fejlesztésével. Az emlékházban épp a mai napon tett látogatást a fenntartó részéről Gy. Németh Erzsébet kulturális főpolgármester-helyettes, akivel azt a döntést hozta meg az emlékház vezetése, hogy amennyiben nincs lehetőség a hagyaték kiállítására, akkor is egy modern, a világhíres zeneszerző művészetét bemutató kiállítást kell abban létrehozni. Addig is a hangsúly a múzeumi részről a hangversenyekre, koncertekre tevődik át.
(forrás: Index)