Klasszikus

Klasszika és romantika vonósokra

2015.07.17. 12:59
Ajánlom
A Budapesti Vonósok július 20-i hangversenyének szólistája a számos nemzetközi verseny és díj nyertese, Kállai Ernő lesz.

A Muzsika a kertben sorozat nyáresti koncertje Joseph Haydn ünnepélyes hangvételű C-dúr hegedűversenyével kezdődik. A három tételes művet a szerző az Eszterházy-féle udvar hangversenymestere, Luigi Thomasini számára komponálta 1765 körül. Kállai Ernő ifjú hegedűművész 2006-ban teljes ösztöndíjat kapott a New York-i Juilliard Egyetemre, ahol később Itzhak Perlman tanítványaként szerzett diplomát. A Semmeringi Zenei Fesztiválon 2004-ben megnyerte a legjobb Kodály-mű előadásáért és a legjobb bécsi klasszikus interpretációjáért járó díjat, 2005-ben a spanyolországi Nemzetközi Sarasate Hegedűverseny különdíjasának választották, 2008-ban első díjat nyert a Nemzetközi Carl Flesch Hegedűversenyen, 2011-ben első helyezett lett a New York-i Alexander & Buono Nemzetközi Vonósversenyen. 2012 szeptemberben a Szigeti József Nemzetközi Hegedű- és Brácsaverseny második díját és a közönségdíjat is Kállai Ernő kapta. Ugyanebben az évben pedig az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. által támogatott Junior Prima díjat vehette át a budapesti Szépművészeti Múzeumban. Érdekesség, hogy Haydn neve alatt körülbelül tizenegy hegedűverseny terjedt el, de ezen művek nagy része más szerzők kompozíciói voltak. Abban azonban egyetért a zenetörténet, hogy az A- és G-dúr, valamint az esten elhangzó C-dúr versenymű hitelesek.

Az est további részében már a kamarazenekaré lesz a főszerep. A klasszika után a romantika világába kalauzol el minket a zenekar. Johannes Brahms egész életében kereste az igaz szerelmet és az igazi társat, azonban a házasság és kötöttség elől betegesen menekült. Erről maga így vallott: „Vágyom a 'rendes' nőkre, de valami visszariaszt tőlük. Ezért aztán minduntalan a 'nem rendes' nőknél kötök ki." Szenvedélyes érzelmeit és lelkében dúló kétségeit jól tükrözi az op. 52-es Szerelmi dalkeringők című műve, melyet 1868/69-ben komponált eredetileg négy szólóénekhangra, négykezes zongorakísérettel. A Budapesti Vonósok előadásában most a dalciklus részleteinek  kamarazenekari átiratát hallhatjuk.

Alekszandr Glazunov 5 Novelettes című műve térben és időben öt helyszínt, illetve kort mutat be a hallgatónak. A tételek sorrendben: I. Alla Spagnuola - spanyolos stílusban, II. Orientale - keleties, III. Interludium in modo antico - közjáték régies stílusban, IV. Valse - keringő. Magyar vonatkozása is van a ciklusnak, mivel az ötödik tétel címe All' Ungherese, azaz magyaros stílusban. A vonóskar szikrázó, pezsdítő dallamai hallatán megelevenedik majd előttünk az egykori nagy cigányprímások virtuóz játéka.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.