A FAB Ensemble ötlete a Fesztivál Akadémia Budapest két művészeti vezetőjétől, Kokas Katalintól és Kelemen Barnabástól származik. 2020-ban a járványhelyzet nem tette lehetővé külföldi vendégművészek meghívását a nyári fesztiválra, ezért kizárólag magyar (vagy Magyarországon élő) muzsikusokkal valósult meg az augusztus végi programsorozat, a több mint hatvan művész pedig felejthetetlen koncerteket adott.
A FAB Ensemble tizenhárom tagja – a fiatal és középgeneráció kiemelkedő művészei –, és a hozzájuk társuló vendégek 2021 folyamán több mint tizenöt hangversenyt adnak, amíg másként nem lehetséges, online térben, online közönséggel.
A FAB Ensemble tagjai
- Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin (hegedű); Maxim Rysanov (brácsa);
- Kokas Dóra, Fenyő László, Várdai István (cselló);
- Balog József, Fejérvári Zoltán, Palojtay János (zongora);
- Horti Lilla (szoprán); Hámori Szabolcs (bariton);
- Joó Szabolcs (ütőhangszerek); Fazekas Gergely (zenetörténész)
A FAB Ensemble harmadik koncertjére február 2-án 19:30-tól kerül sor, online ingyenes esemény keretében.
A koncertet a Zeneakadémiáról közvetítik. A harmadik koncerten Fenyő László és Palojtay János lesznek az alapítók kamarapartnerei: elsőként Kodály Zoltán fiatalkori hegedű–cselló duója lesz hallható, ez az 1914-ben komponált remekmű, benne mindennel, ami Kodály számára zeneszerzőként ekkoriban fontos volt: németes struktúra, franciás harmóniavilág, népzenei energiák. Ezt követően Dohnányi Ernő 1902-es vonóstriója szólal meg: a darab a Dohnányit személyesen is bátorító Brahms hatását mutatja a legerősebben, de benne számos olyan elem megtalálható – például a második, Romanza feliratú tételben –, amely Kodály zenéje felé mutat előre. A koncert második részében a romantikus repertoár alapműve, Cézar Franck A-dúr szonátája hallhatjuk majd: az eredetileg hegedűre írott, de csellóváltozatban is méltán népszerű darabot nyári Fesztivál Akadémián Perényi Miklóssal szólaltatta meg Palojtay János. Akkor abban gyönyörködhettünk, hogy miként képes két generációnyi távolságot is áthidalni a zene. Most Fenyő Lászlóval alighanem az ifjonti hév és az energiák megzabolázásának játéka határozza majd meg az előadást.
A hangverseny szünetében Vitray Tamás beszélget Nagy-Kálózy Eszterrel és Rudolf Péterrel.