Klasszikus

Klasszikusok, évfordulók, latin-amerikai temperamentum és ősbemutatók a VI. MiraTone Fesztiválon és Akadémián

2024.08.06. 10:25
Ajánlom
Már csak egy hónap, és kezdődik a VI. MiraTone Fesztivál és Akadémia 2024 (korábbi néven New Millennium International Chamber Music Festival and Academy).

Miranda Liu hegedűművésznő hat évvel ezelőtt indította el programsorozatát, ami a kamarazenét és annak leghitelesebb bemutatását, valamint a tehetségek felkarolását helyezte középpontba. Magyarország legfiatalabb koncertmestere évek óta fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy a zene segítségével országokat, művészeti ágakat kössön össze.

A 2024. augusztus 26. és szeptember 1. közötti időszakban tíz kamaraesten csendülnek fel ismert és kevésbé ismert szerzők alkotásai nemzetközileg elismert művészek tolmácsolásában. A nyitókoncerten például Beethoven sokak által legelbűvölőbbnek tartott hegedű-zongora szonátája, valamint kései vonósnégyeseinek egyike hangzik el. A Kontrasztok címet viselő, második koncerten Bartók Béla kiforrott alkotói korszakának két kamaraműve kerül párhuzamba az ifjú Dohnányi Ernő, illetve az ifjú Ligeti György egy-egy korai kompozíciójával. A Cseh Zenei Év alkalmából két fontos cseh zeneszerző iránti tisztelet kap főszerepet az augusztus 29-ei és 30-ai kamaraesten, ahol Antonín Dvořák halálának a 120. és Josef Suk születésének a 150. évfordulóján emlékeznek.

Az idei kínálatból sem hiányozhat a latin-amerikai temperamentum.

Igazi zenei csemegét ígérnek a világhíres Astor Piazzolla tangói mellett Camargo Guarneri, Alberto Ginastera, és Manuel Ponce hasonlóan brilliáns szerzeményei.

Miranda-102415.jpeg

Miranda Liu (Fotó/Forrás: MiraTone Fesztivál és Akadémia)

A fesztiválon Miranda Liu és az általa vezetett V4 Vonósnégyes mellett olyan művészek lépnek fel, akik a zenei élet kiválóságai és többszörös versenygyőztesek. Többek között két kiváló zongoraművész, a Zeneakadémia docense, Borbély László zongoraművész és a kétszeres Liszt-verseny díjazott zongoraművész, Ilya Kondratiev, szóló zongorakoncerteket adnak augusztus 30-án és szeptember 1-jén. Hozzájuk csatlakoznak Daniel Rumler (Szlovákia) és Alexandra Tirsu (Ausztria/Moldavia) hegedűművészek, Tomáš Krejbich (Csehország) brácsaművész, Adolfo Gutiérrez Arenas (Spanyolország) és Bartosz Koziak (Lengyelország) csellóművészek, Adriana Ferreira (Portugál) és Győri Noémi fuvolaművészek, Pálfi Csaba klarinétművész és a Bennewitz Quartet (Csehország). 

A művészek nemzetközi mesterkurzusaira még augusztus 10-ig lehet jelentkezni ezen az oldalon.

A fesztivál 2019-es alapítása óta egyik fontos missziója a mai zene reflektorfénybe helyezése a műsoraiban. Augusztus 31-én Eötvös Péterre, a 20. és 21. századi zenetörténet egyik legnagyobb alakjára emlékeznek. A műsorban Eötvös Péter művein kívül négy fiatal magyar zeneszerző (Horváth Bálint, Kedves Csanád, Tornyai Péter, Vajda Gergely) egy-egy új, Eötvös Péter emlékének szentelt művének az ősbemutatójára kerül sor a MiraTone Fesztivál és Akadémia művészei előadásában.

BennewitzQuartetphotobyMilanMosna-102415.jpeg

Bennewitz Quartet (Fotó/Forrás: Milan Mosna / MiraTone Fesztivál és Akadémia)

A MiraTone Fesztivál és Akadémia záróeseménye igazi tűzijátéknak ígérkezik. A finálé műsorán Mozart-, Brahms-, Franz Doppler- és Richard Strauss-művek szerepelnek, a házigazda V4 Vonósnégyes tagjai és a művésztanárok ezzel búcsúznak a fesztivál közönségétől.

A koncertekre a jegyek kezelési költség nélkül az alábbi oldalon válthatók.

A kamarazenei koncerteknek a FUGA – Budapesti Építészeti Központ – ad otthont. A helyszínválasztás jól illeszkedik Miranda koncepciójába, hiszen az intézmény elsőrendű üzenete, hogy az építészet a kultúra elválaszthatatlan része. Ez összhangban áll a fiatal koncertmester ars poeticájával, miszerint a különböző országok és művészeti ágak kapcsolatát erősíteni kell. Miranda Liu által megálmodott kamarazenei fesztivál, a MiraTone Fesztivál és Akadémia, kiemelkedik a megrendezésre kerülő hasonló zenei események közül. Ezt bizonyítja, hogy más országokban is sikeres, a kurzusokra jelentkezők száma évről évre rekordot dönt.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: V4 Vonósnégyes (fotó/forrás: MiraTone Fesztivál és Akadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Könyv

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus gyász

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.