Klasszikus

Kocsis Zoltán avat be Bartók vonósnégyeseibe

2016.07.09. 07:31
Ajánlom
Kocsis Zoltán Bartók műveit zongoristaként, karmesterként és filológusként egyaránt páratlan alapossággal, kívülről-belülről ismeri; „szerintünk egyértelműen ez lesz egy egyik fénypontja a fesztiválnak” – mondta Kokas Katalin.

A kamarazenei alkotásokat általában a zeneszerzők csúcsteljesítményei között tartják számon, a vonósnégyest pedig a csúcsok csúcsának nevezik, amely kihívást jelent az előadó számára is. Ritka esetben vonósnégyes egy ifjú komponista első darabja, az előadóművészek kapcsán pedig szokták mondani, hogy egy együttesnek több évre, sőt évtizedre van szüksége az összecsiszolódáshoz.

Kocsis Zoltán és Anna Laakso

Kocsis Zoltán és Anna Laakso

A műfaj Bartókot egész életén keresztül elkísérte, hiszen I. vonósnégyese korai alkotóperiódusában, 1909-ben keletkezett, mintegy kiírva magából a Geyer Stefi iránt érzett reménytelen szerelmet, a VI. kvartett pedig 1939-ből az utolsó Magyarországon írott mű. A hat vonósnégyes az életmű fontos szeletét képezi, számos művész és kutató Beethoven kései kvartettjeinek folytatását látja bennük, és a világ vezető vonósnégyesei tűzik koncertműsorukra és rögzítik lemezre mind a mai napig. Ha már a csúcsoknál tartunk, nemrégiben egy fiatal francia kvartett egyik tagja emlegette az V. vonósnégyest a kvartett-irodalom Mount Everestjeként. A hegymászásban a Bartók műveit zongoristaként, karmesterként és filológusként egyaránt kívülről-belülről ismerő Kocsis Zoltán lesz segítségünkre, a művekből pedig a Kelemen-kvartett ad ízelítőt.

A Fesztiválakadémia Budapest egyik különlegessége, hogy a mesterkurzusokba a közönség is betekinthet előzetes regisztráció alapján. A fesztiválon fellépő világhírű művészek pedig – egyedülálló módon – a növendékekkel együtt próbálnak és lépnek fel egy-egy tétel erejéig a Solti teremben.

„Úgy gondoljuk, sikerült az első Fesztiválakadémiára igen rangos névsort megnyernünk, amely igazi kuriózum a hazai koncertkínálatban. A közönség pedig nemcsak a rendkívüli művészeket hallgathatja meg és különleges, ritkán hallható művekhez kerülhet közel, hanem az alkotás folyamatába is betekinthet.” – nyilatkozott a fesztivál két művészeti vezetője. „Nagy megtiszteltetés, hogy a kamarazene fellegvára – amely gyerekkorunktól fogva mindkettőnk bölcsője és legemlékezetesebb koncertjeink helyszíne volt –, a Zeneakadémia a Fesztiválakadémia számára nyitja meg először a kapuit és ad otthont nekünk.”

A július 22-i előadásához a zenei részleteket a Kelemen-kvartett szólaltatja meg, a közönség pedig kérdezhet a művészektől, közelebb kerülhet művekhez, szerzőkhöz és előadókhoz egyaránt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.