Klasszikus

Koncerttel és beszélgetéssel emlékezik Lajtha Lászlóra a Magyar Zene Háza

2022.10.27. 14:50
Ajánlom
130 éve született Lajtha László zeneszerző, népzenekutató, ebből az alkalomból ismeretterjesztő programsorozatot tart október 30-án a Magyar Zene Háza. A komponista alakjáról és a Lajtha-nap felépítéséről Salamon Soma etnomuzikológus, népzenész, a Magyar Zene Háza folkprogramjainak szerkesztője mesélt.

Milyennek látják most Magyarországon Lajtha László emlékezetét, és ezt mivel kívánják bővíteni a programsorozatukon keresztül?

Lajtha népzenekutatói tevékenysége jelentősen hozzájárult napjaink fő népzene-értelmezési narratívájához, emellett előlegezi a táncházmozgalmat is. Éppen ezért a magyar revival ikonikus szereplőként tekint rá, gyűjtései, munkája jól ismert a népzene és néptánc művelőinek körében. Fontos ugyanakkor, hogy úttörő kutatói szemlélete, zeneszerzői életműve és a gyűjtésein hallható gyönyörű és táncháztörténetileg meghatározó dallamok még jobban beépüljenek a hazai köztudatba.

Milyen szempontok alapján állt össze a Lajtha-nap programja, és hogyan választották ki a közreműködőket? Miért a népzenei vonatkozásokra fókuszáltak elsősorban?

Főképp Lajtha ikonikus felvételeiből, a legismertebb egykori „Lajtha-adatközlők” anyagából áll össze a koncert. Ebből kifolyólag nem hiányozhat a műsorból a széki Ferenczi Márton „Zsuki”, a körmendi születésű soproni cimbalmos Tendl Pál vagy a Kristóf Vencel prímás nevével fémjelzett kőrispataki zenekar muzsikája, és persze sok más gyűjtés sem.

Ezeket a dallamokat a táncházmozgalom kiváló zenészei keltik majd életre, akik a Lajtha által gyűjtött anyaggal már jó ideje foglalkoznak.

Mind a fellépők, mind a koncertanyag összeállítása Árendás Péter rendező munkáját dicséri.

Lajtha László népdalgyűjtői munkásságáról kevesebbet hallani, mint Bartókéról és Kodályéról. Melyek voltak az ő legfontosabb eredményei?

Kutatói szemléletére egyaránt jellemző az alapos analízis, és az interetnikus szempontok figyelembevétele is.

Lajtha korát megelőzően mutatott rá arra, hogy az etnomuzikológia több tudományterületet fog át,

hogy egyes dallamok funkcióját, társadalmi szerepét nem csupán zenei, hanem az azzal szorosan kapcsolódó szociológiai, antropológiai, néprajzi aspektusok határozzák meg. Ez az előremutató komplex szemlélet – melyet ő „népzene-biológiának” nevezett – megelőzi a nyugati népzenekutatás fősodrában nagyjából a 60-as évek környékén megerősödő antropológiai fókuszú megközelítést, miközben megtartja a zenei vizsgálat kiemelt szerepét is.

Hogyan kapcsolódik egymáshoz népzene és klasszikus zene Lajtha életművében, illetve a Lajtha-nap programjában? Mit jelent ő a népzenészek számára?

Mind a magyar népzenekutatás, mind a táncházmozgalom sokat köszönhet neki. Oroszlánrészt vállalt a Pátria sorozat felvételeiben, mely a 20. század első felének legátfogóbb gyűjtési programja volt, melynek során rengeteg parasztzenészt, énekest vettek fel a Magyar Rádió stúdiójában a 30-as évek második felében. A Pátria-programban rögzített anyag hatása a későbbi kutatásra és a hazai revivalre szinte felmérhetetlen. Ő indította el például az Erdélyi Mezőség magyar népzenéjének feltárását, Kodály javaslatát követve jutott el Székre és fedezte fel az ottani különleges zenei anyagot, mely később a táncházmozgalom kiindulópontjává vált.

Számos gyűjtése hangszeres fókuszú, sok legendás zenekari felvétel fűződik a nevéhez.

A koncerten Lajtha op. 58-as X. vonósnégyesét hallhatja majd a közönség a Korossy Kvartett előadásában, mely számos jól felismerhető népzenei idézetet tartalmaz és jól demonstrálja Lajtha zeneszerzői érzékenységét, elmélyült kapcsolatát az általa gyűjtött dallamokkal.

Miért szántak ilyen nagy szerepet az ismeretterjesztő előadásoknak a Lajtha-nap során?

Jó lenne, ha Lajtha szerteágazó életművét minél többször és minél többeknek be lehetne mutatni. Szerencsére mind Solymosi-Tari Emőke, mind Pávai István kiváló ismerői Lajtha életművének, tehát előadásuknak hála komplex képet kaphatunk róla. A 16:30-kor kezdődő kerekasztal-beszélgetés a hamarosan elkészülő bicskei Lajtha-ház mellett a Lajtha-család egyéb tagjait is bemutatja majd. Lajtha László fiai örökölték édesapjuk elmélyült kutatói vénáját: Ifj. Lajtha László hematológus rákkutató volt, Lajtha Ábel pedig világhírű biológus, neurokémikus, Szent-Györgyi Albert utolsó élő tanítványa. A beszélgetésen az ő életművükről is szó lesz.

Lajtha-nap
október 30., Magyar Zene Háza

16:30 Lajtha 130 – kerkeasztalbeszélgetés
18:00 Ismeretterjesztő beszélgetés Lajtha László zeneszerzői és népzenegyűjtői munkásságáról
19:30 Lajtha 130 – koncert

További részletek a programokról itt érhetők el.

Fejléckép: Lajtha László népzenét gyűjt (forrás: Magyar Zene Háza)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Emilia Pérez – megnéztük a 13 Oscarra jelölt botrányfilmet

Összességében érthetőnek tűnik, miért jutott el Jacques Audiard új rendezése tizenhárom Oscar-jelölésig, azt azonban már túlzásnak tartanánk, ha a legfontosabb kategóriákban diadalmaskodna is – ezt ugyanis több más produkció is jobban megérdemelné.
Könyv

Közös sorozattal jelentkezik Nyáry Krisztián és Bősze Ádám

A magyar széppróza napján, Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulóján mutatják be az Óbudai Társaskör második jubileumi produkcióját Jókai sétány 200 címmel. Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Bősze Ádám zenetörténész új sorozata február 18-án debütál.
Plusz

Hegyet hágék, lőtőt lépék – tíz éve hunyt el Erdélyi Zsuzsanna

Erdélyi Zsuzsanna Kossuth-díjas néprajztudós, a nemzet művésze tíz évvel ezelőtt, 2015. február 13-án hunyt el Budapesten. Tanítványai, szellemi örökösei nem felejtik.
Könyv

„Világos volt számomra, hogy haldoklom” – támadója tárgyalásán szólalt fel Salman Rushdie

A hetvenhét éves, világhírű író megrázó vallomást tett annak a férfinak a tárgyalásán, aki 2022-ben egy nyilvános beszélgetésen késsel támadt rá, és tizenöt késszúrással sebesítette meg.
Vizuál

Vasárnap zár a Magyar Nemzeti Galéria biedermeier-kiállítása

Február 16-ig láthatja a közönség a Biedermeier mindennapok. Művészet és polgárosodás a 19. századi Magyarországon (1815-1867) című tárlatot a Magyar Nemzeti Galériában. A kiállítás egyedülálló módon ad átfogó képet a biedermeier nevével fémjelzett korszak művészetéről, mely Valentin-napon páros kedvezménnyel tekinthető meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Bayreuthban is koncertezik a Soproni Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar

Az együttes ausztriai és bajorországi turnéra indul Mahler 4. szimfóniájával a tél végén, míg júliusban a német zenei központban játsszák a Mendelsshon testvérek műveit.
Klasszikus gyász

Elhunyt Zimán János hegedűművész

Fájdalmas veszteség érte a Szegedi Szimfonikus Zenekart: február 11-én tragikus hirtelenséggel elhunyt Zimán János, a zenekar második hegedű szólamának szólamvezetője – adta hírül az együttes. A művész hatvanhat évet élt.
Klasszikus ajánló

Szenvedélyes olasz melódiákkal tér vissza Budapestre Vittorio Grigolo

Olasz dalesttel készül operaházi bemutatkozására Vittorio Grigolo. A világhírű olasz tenor partnere a Sztárestek zongorával című sorozat február 16-i estjén Cristiano Manzoni zongoraművész lesz.
Klasszikus ajánló

Lunchtime koncertek indulnak az ELTE Bölcsészettudományi Karán

Az ELTE BTK Művészetközvetítő és Zenei Intézetének művészeti instruktor mesterképzési szakos hallgatói 2025 februárjától egyedülálló koncertsorozatot indítanak: zeneművészeti egyetemek hallgatói kapnak fellépési lehetőséget a Trefort-kertben.
Klasszikus ajánló

Az élő zenei hagyomány megünneplésével jubilál a Cziffra Fesztivál

Fazil Say estjével, hazai sztárokkal, tudományos előadással és határátlépő zenei programokkal várja a közönséget a 10. Cziffra Fesztivál, amelyet idén február 13. és 23. között rendeznek meg.