Klasszikus

Koncerttel és parfümmel ünnepli 210 éves jubileumát a Pannon Filharmonikusok

2021.12.07. 12:40
Ajánlom
A december 9-én a Kodály Központban és december 10-én a Müpában elhangzó est programján a zenekar alapítójának, Lickl Györgynek egy ősbemutatója is szerepel.

210. születésnapját ünnepli a Pannon Filharmonikusok, ebből az alkalomból nem csupán ünnepi koncerttel készülnek, hanem koncertparfümöt mutatnak be, PFZ NEXT címmel pedig összművészeti programot hirdetnek, melynek egyik első lépéseként képzőművész-hallgatók formálják inspiráló képpé a komolyzenét.

Az 1811. december 9-én adott alapító koncertjük emléknapján a Kodály Központban elhangzó hangversenyen első alkalommal hallható a zenekart alapító Lickl György Mexikóban felfedezett vonósnégyesének zenekari átirata, melyet Vass András karmester kutatott fel és hangszerelt meg a jubileum alkalmából. A Varga Gilbert által vezényelt esten a közkedvelt Muszorgszkij-Ravel Egy kiállítás képei című műve idézi fel a Kodály Központ alapító koncertjét, amely fordulópontot jelentett az együttes modern kori történetében. A zenéhez kapcsolódva

ezen az esten mutatja be a zenekar a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karos hallgatóinak grafikai pályamunkáit, melyek témája a komolyzene mint inspiráció, mint a fiatalok számára is megismerni érdemes, időtálló érték.

Az 1811-es alapító koncert bevételét annak idején a muzsikus özvegyek és árvák javára ajánlották fel, melyhez méltón a zenekar idén a Covid-árvák javára játszik, és várja támogatóit a koncerten.

VargaGilbert_creditDekanyZsolt-115309.jpg

Varga Gilbert (Fotó/Forrás: Dékány Zsolt / PFZ)

A jubileumi esteken a jelen életünkre reflektálva különleges világpremierre is készül az együttes: a világ első koncertparfümjeinek bemutatójára kerül sor. December 9-én lehet majd első alkalommal megismerkedni azzal az egyedi női és férfi parfümkülönlegességgel, melyet a saját kézműves parfümházát megalapító, Szerbiában élő magyar parfümőrrel, Bálint Csabával közösen alkotott az együttes. Az illat a koronavírus-járvány idején különösen erőteljesen rámutat arra, hogy az élő koncerthallgatás, a zene közösségi élménye milyen páratlan és pótolhatatlan.

A parfümben benne van a hangszerek fa illata, a fémek hidege, a felmelegedő vonók gyantája, a hangversenyterem fa borításának bárkát idéző „tengeri” hangulata, egy csepp sós aroma – de egymás közelségének melege is.

Az illat vágyat ébreszt arra, hogy közös élményekben forrjunk össze. A parfüm dobozának kreatívját, mely a Kodály Központ hangversenytermének belső világát idézi, a zenekar Lickl-díjas grafikusa, Lakatos Kornél alkotta, és a parfüm feliratán jelenik meg elsőként a Pécsi Tudományegyetemen is oktató tipográfus-képzőművész, Boskovitz Oszkár Pannon Next elnevezésű betűtípusa. A közönség Pécsett a koncertet megelőzően, 18.00 órai kezdettel egy különleges kültéri program keretében, a Kodály Központ főbejárata előtt fényekbe öltözött sátornál, melegedőknél illatolhatja meg a nemes alkalomra elkészített kreációkat. Az épület aulájában pedig lehetőségük van találkozni a parfüm készítőjével. Az első 210 férfi és 210 női parfüm megvásárlói exkluzív, sorszámozott, az illatkreátor által dedikált jubileumi parfümösdoboz tulajdonosai lehetnek. Budapesti közönségünk a Müpa ajándékboltjában ismerkedhet meg a parfümökkel.

Ha benne vagyok egy alkotói folyamatban, egészen átalakul a világ, milligrammokra, cseppekre koncentrálok, talán olyan ez, mint amikor egy grafikus egy képet a monitorján már hatalmas pixelekre bontva érzékel.

Hiába anyaggal dolgozom, az eredménye döbbenetes erejű, anyagtalan minőség. Egyazon illat egészen mást idéz, jelent különböző illatélményekkel, illattapasztalatokkal rendelkező személyek számára. És itt jön a csodálatos párhuzam a zenével… sokat hallgatok parfümkészítés közben klasszikus zenét. A zene is megfoghatatlan minőség, mégis döbbenetes erővel hat, érzelmeket vált ki. Boldog vagyok, hogy most ezt a két láthatatlan erőt tudtam anyagba, azaz parfümbe ölteni.” – mesélte Bálint Csaba parfümőr az alkotói folyamatról.

A jubileumi évtől az évek óta a stabilitásáért küzdő együttes fordulópontot is vár.

Az idei évadban a bécsi Musikvereinba is meghívást kapó, rangos nemzetközi elismerésben részesülő zenekar PFZ NEXT címmel az együttműködés és együtt gondolkodás egy új dimenzióját kívánja elindítani arról, hogy kiből és hogyan lesz a következő.

Hogyan lehettek 210 éven át újabb és újabb muzsikusai a zenekarnak, és újabb és újabb tagjai a közönségnek? Mi inspirálja a művészeket és mi a zene hallgatóit? Mi a pécsi zenekar jövője? Hogyan válhat a sokat bizonyított zenekar vidékiként az ország következő stratégiai nemzeti művészeti együttesévé? Az októberi bécsi felkérés mintegy beteljesít egy 210 éve megfogalmazott álmot: Johann Georg Lickl álmát arról, hogy a zene fővárosából, Bécsből érkező zeneszerző karnagyként meghatározó hatással lehet egy magyar kisváros zenei kultúrájára.

Kétszázon túl – a Pannon Filharmonikusok jubileumi koncertje

december 9. 19:00 Kodály Központ, Pécs
december 10. 19:30 Müpa

Lickl György: C-dúr négykezes szonáta – Allegro rondo (Vass András hangszerelése)
Johannes Brahms: I. (d-moll) zongoraverseny
Mogyeszt Petrovics Muszorgszkij–Maurice Ravel: Egy kiállítás képei

Nelson Goerner – zongora

Vezényel: Varga Gilbert

Fejléckép: Bogányi Tibor és Bálint Csaba (fotó/forrás: Dékány Zsolt / PFZ)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Klasszikus ajánló

Újra orgonaünnep Székesfehérváron

Október 19. és november 9. között három hangversennyel várja az érdeklődőket a II. Székesfehérvári Orgonaünnep. Az Evangélikus templom gyönyörű hangszerét három kiváló orgonaművész szólaltatja meg.
Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.