Klasszikus

Könyv jelent meg Bárdos Lajos életéről

2018.01.18. 11:02
Ajánlom
Brückner Huba életrajzi könyve színes illusztrációkkal jelent meg a zeneszerzőről, karnagyról és zenetudósról, akiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni Kodály mellett, de fontos alakja a modern magyar zenetörténetnek.
Egyenes úton - Bárdos Lajos élete

Egyenes úton - Bárdos Lajos élete

Bárdos Lajos (1899-1986) a XX. század egyik leghíresebb és legsokoldalúbb zeneszerzője, karnagya, zeneakadémiai tanára és zenetudósa volt. Kórusműveit világszerte éneklik, zenepedagógiai módszereit generációk követik, zenetudományi munkásságának gyümölcseit szakkönyvek sorozata őrzi.

A Cecília, a Palestrina, a Budapesti Kórus és a Mátyás-templom Kórusa karnagyaként dolgozott, amíg azt egészsége engedte. Kórusnevelőként is páratlant alkotott, a Palestrina Kórussal mutatta be először Magyarországon Stravinsky Zsoltárszimfóniáját (1932-ben), vitte diadalra a magyar kóruskultúrát Németországban és Belgiumban (1939-ben), alapította meg a Budapesti Kórust (1942-ben) és szerzett felejthetetlen zenei élményeket a Mátyás-templom kórusával és zenekarával.

28 évesen lett a Zeneakadémia tanára, ahol közel 40 évig tanított. Ez alatt 14 tantárgy anyagát dolgozta ki és tanította. Nevéhez fűződik a Magyar Kórus Kiadó létesítése (Kertész Gyulával), amelyet 1950-ben a kommunista rendszer szétzúzott, de addig több mint 2000 művet, öt zenei folyóiratot és számos más zenei könyvet adtak ki. Kodály és Bartók is örömmel jelentette meg műveit – egyetlen magyar kiadóként – a Magyar Kórusnál.

Az Éneklő Ifjúság Mozgalmat 1934-ben indította el (a mozgalom mind a mai napig aktívan működik), amelynek elsődleges célja az igényes közös éneklés élményének megszerzése minél többek számára.

A második világháború óta a magyar egyházi énekkultúra ébren tartója és vezetője volt az OMCE (Országos Magyar Cecília Egyesület) világi elnökeként. Műveinek közel fele egyházzenei alkotás (a katolikus mellett a protestáns egyházaknak, a baptistáknak is írt műveket). A legnehezebb időkben is bátran kiállt keresztény meggyőződése mellett, ezért az ötvenes-hatvanas években többször, sokféleképpen büntették.

Budapest ostroma alatt zsidókat mentett (például Heltai Jenő rokonait) és gondoskodott ellátásukról, miközben feleségével együtt ekkor már tíz gyermekük életét is védték. Családjukra – melyben összesen 11 gyermeket neveltek fel – ma is sokan mint követendő csodálatos példára gondolnak vissza, ahol mindig a belső harmónia, az összetartó szeretet volt a jellemző. Egyetlen hivatásos zenész gyermeke Daróci Bárdos Tamás Erkel-díjas zeneszerző és elismert zenepedagógus.

Erről a rendkívül gazdag, sokoldalú és sikeres életútról szól dr. Brückner Huba: Egyenes úton – Bárdos Lajos élete című könyve, amely a Bárdos Lajos Társaság gondozásában jelent meg kemény kötéssel, színes illusztrációkkal, 364 oldal terjedelemben.

A könyv bemutatója a Zenetudományi Intézetben lesz (Budapest, I. kerület, Táncsics Mihály utca 7.) 2018. január 25-én 16 órakor.  A programot vezeti: Tardy László. A könyvet ismerteti: a szerző, dr. Brückner Huba. Közreműködik: Nagy Márta zongoraművésznő és a Gemma Énekegyüttes Tóth Márton vezetésével.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Könyv

Tízezer ingyenes Borbély Szilárd-kötetet vehetnek át a diákok

A 2014-ben elhunyt művész hatvanadik születésnapjára készült válogatáskötetet szeptember 28-tól vehetik át az érvényes diákigazolvánnyal rendelkezők. 
Klasszikus

„A természetem részévé vált a hangszerem” – Botvay Károly gordonkaművész a soproni öntevékeny polgári világról, a megsérült csellóról és az ismétlődő frázisokról

Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Botvay Károly Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, akivel ebből az alkalomból beszélgettünk.
Vizuál

A legjobb film díját nyerte A játszma a pármai filmfesztiválon

Fazakas Péter rendező személyesen vette át a Violetta d’Argento díjat. A zsűri indoklásában a rendezés és a színészi alakítások mellett a zenei megoldásokat is kiemelte. 
Zenés színház

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Balogh Máté vokális művei csendülnek fel a Pax et Bonum Kamarakórus előadásában

Az itthon és nemzetközi viszonylatban is elismert, fiatal komponista lesz a Magyar Zene Háza „Szerzők? Jelen!” című koncertsorozatának soron következő részének vendége október 4-én.
Klasszikus hír

Megújult épületben kezdi a 2023/24-es évadot a Szent István Filharmonikusok

A 2024-ben megalapításának hetvenedik évfordulóját ünneplő együttes épületbejárással egybekötött sajtóeseményen jelentette be új évadát, amelynek során a jól ismert sorozatok mellett új, kamarazenei bérlet is várja a közönséget.
Klasszikus interjú

Lélek és hitelesség a muzsikálásban – Keller András és Pierre-Laurent Aimard a Concerto Budapest turnéja kapcsán

Szeptember közepén nagy sikerű koncertsorozatot adott a Concerto Budapest az Egyesült Királyságban és Írországban. A turné zárópontján Keller András karmester és Pierre-Laurent Aimard zongoraművész osztotta meg velünk gondolatait.
Klasszikus interjú

A világ alulnézetből – Interjú Vásáry Tamással

Mi motiválja a Nemzet Művészét túl a kilencvenen? Erről kérdeztük a zongoraművész-karmestert, a Magyar Művészet Akadémia rendes tagját, akivel a családi minták és a kicsorduló könnyek is szóba kerültek.
Klasszikus ajánló

Amerikai minimalizmus magyar nézőpontból – kötet jelent meg a 180-as Csoportról

A hiánypótló alkotást Dargay Marcell hangsúlyosan zeneszerzői nézőpontból írta meg, fókuszában az experimentális művészcsoport alkotásainak elemzése áll.