Bárdos Lajos (1899-1986) a XX. század egyik leghíresebb és legsokoldalúbb zeneszerzője, karnagya, zeneakadémiai tanára és zenetudósa volt. Kórusműveit világszerte éneklik, zenepedagógiai módszereit generációk követik, zenetudományi munkásságának gyümölcseit szakkönyvek sorozata őrzi.
A Cecília, a Palestrina, a Budapesti Kórus és a Mátyás-templom Kórusa karnagyaként dolgozott, amíg azt egészsége engedte. Kórusnevelőként is páratlant alkotott, a Palestrina Kórussal mutatta be először Magyarországon Stravinsky Zsoltárszimfóniáját (1932-ben), vitte diadalra a magyar kóruskultúrát Németországban és Belgiumban (1939-ben), alapította meg a Budapesti Kórust (1942-ben) és szerzett felejthetetlen zenei élményeket a Mátyás-templom kórusával és zenekarával.
28 évesen lett a Zeneakadémia tanára, ahol közel 40 évig tanított. Ez alatt 14 tantárgy anyagát dolgozta ki és tanította. Nevéhez fűződik a Magyar Kórus Kiadó létesítése (Kertész Gyulával), amelyet 1950-ben a kommunista rendszer szétzúzott, de addig több mint 2000 művet, öt zenei folyóiratot és számos más zenei könyvet adtak ki. Kodály és Bartók is örömmel jelentette meg műveit – egyetlen magyar kiadóként – a Magyar Kórusnál.
Az Éneklő Ifjúság Mozgalmat 1934-ben indította el (a mozgalom mind a mai napig aktívan működik), amelynek elsődleges célja az igényes közös éneklés élményének megszerzése minél többek számára.
A második világháború óta a magyar egyházi énekkultúra ébren tartója és vezetője volt az OMCE (Országos Magyar Cecília Egyesület) világi elnökeként. Műveinek közel fele egyházzenei alkotás (a katolikus mellett a protestáns egyházaknak, a baptistáknak is írt műveket). A legnehezebb időkben is bátran kiállt keresztény meggyőződése mellett, ezért az ötvenes-hatvanas években többször, sokféleképpen büntették.
Budapest ostroma alatt zsidókat mentett (például Heltai Jenő rokonait) és gondoskodott ellátásukról, miközben feleségével együtt ekkor már tíz gyermekük életét is védték. Családjukra – melyben összesen 11 gyermeket neveltek fel – ma is sokan mint követendő csodálatos példára gondolnak vissza, ahol mindig a belső harmónia, az összetartó szeretet volt a jellemző. Egyetlen hivatásos zenész gyermeke Daróci Bárdos Tamás Erkel-díjas zeneszerző és elismert zenepedagógus.
Erről a rendkívül gazdag, sokoldalú és sikeres életútról szól dr. Brückner Huba: Egyenes úton – Bárdos Lajos élete című könyve, amely a Bárdos Lajos Társaság gondozásában jelent meg kemény kötéssel, színes illusztrációkkal, 364 oldal terjedelemben.
A könyv bemutatója a Zenetudományi Intézetben lesz (Budapest, I. kerület, Táncsics Mihály utca 7.) 2018. január 25-én 16 órakor. A programot vezeti: Tardy László. A könyvet ismerteti: a szerző, dr. Brückner Huba. Közreműködik: Nagy Márta zongoraművésznő és a Gemma Énekegyüttes Tóth Márton vezetésével.