Budapest VIII. kerületében mintegy 50 hazai és külföldi amatőr kórussal találkozhat a közönség június 1-én, a Kórusok Éjszakáján. A fesztivál hátterét a Csíkszerda Egyesület biztosítja, a szervezést pedig a Csíkszerda kórus kétszáz önkéntese bonyolítja, akik mindannyian hisznek abban, hogy énekelni bárhol és bármikor érdemes.
A fesztiválon közel ötven kórus lép fel, akiket rövid, húsz perces a cappella koncerteken hallgathat meg a zeneszerető közönség.
A koncertek helyszínéül idén is a Palotanegyed szolgál, a tíz helyszín között megtalálható a korábbi évekből már ismert Jézus Szíve Templom, a Lőrinc pap tér 3. alatti lakóház, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Szent Anna Kollégium, a Vörösmarty Mihály Gimnázium és a Magyar Építész Kamara épületének belső udvara, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jogi Karának Gesztenyés kertje is, ám a szervezők új helyszínekkel is bővítik a palettát – a Premier KultCafé (volt Vörösmarty mozi) rendezvénytermét, a Párbeszéd Háza dísztermét, valamint a Krúdy Gyula utca 11. szám alatt álló lakóház frissen felújított belső udvarát is énekhangok töltik be június 1-én.
A kórusok között felbukkannak régi és új fellépők egyaránt; többen pedig külföldről érkeznek a Kórusok Éjszakájára – Görögországból, Írországból, Lengyelországból, Norvégiából, és számos vidéki város énekkara is megmutatja magát. A fellépők hat különböző kategóriában képviseltetik magukat a fesztiválon: gyerekkórus, klasszikus zene, könnyűzene, kortárs, illetve modern zene, népzene és régizene.
Az állandó helyszíneken túl a Palotanegyed bármely pontján találkozhat a közönség énekes flashmobot tartó kórusokkal a délutáni óráktól egészen késő estig.
A Kórusok Éjszakája szombaton 16 órakor veszi kezdetét a Múzeumkertben, ahol a fellépő kórusok rövid ízelítőt adnak repertoárjukból. Az este folyamán 19.30-kor ugyanitt ismét felhangzanak a pár perces zenei bemutatkozások. A fesztivál utolsó koncertjei 22:20-kor kezdődnek, majd 23 órakor a Pollack Mihály téren a közönség és a fellépők közösen zárják a Kórusok Éjszakáját, a Közös Éneklésen, ahol felcsendül majd az erre az alkalomra írt Záródal, melynek zeneszerzője Tóth Árpád, a Kórusok Éjszakája művészeti vezetője, szövegírója pedig Molnár Illés.
A szervező Csíkszerda-kóruscsalád jellegzetes mintájú öltözékben fellépő tagjai is felvillantanak részleteket idei projektjeikből.
A Kórusok Éjszakája fő célja, hogy népszerűsítse a kóruskultúrát és láthatóvá tegye, az éneklés örömöt ad és összeköt bennünket. A Kórusok Éjszakája a közösségi önszerveződés egyik remek példája, hiszen a fesztivál hetedik éve kizárólag önkéntesek segítségével jön létre.
Belépőjegyek a fesztivál honlapján vásárolhatók. (A rendezvény napján a helyszínen az erre szolgáló infopultoknál is lehet jegyeket venni.)