Az idei AEGON Művészeti Díj kitüntetettje Esterházy Péter író jelölte a cimbalomművészt. Az AEGON Művészeti Díj különleges konstrukciója szerint - melyet Eszéki Erzsébet dolgozott ki - a szakmai bizottság által jelölt író egy másik művészeti ágból kell jelöljön Társdíjast. A kezdeményezés a különböző művészeti ágak kapcsolódására és annak fontosságára is fel szeretné hívni a figyelmet.
Lukács Miklós cimbalomművész 1977-ben született, zenész családból származik, édesapja szintén cimbalmos. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem elvégzése után érdeklődése a klasszikus zene mellett a jazz és a népzene felé irányult. A saját zenekara mellett több formáció tagja, jelentős produkciók résztvevője, játszik duóban például Szakcsi Lakatos Bélával, Horváth Kornéllal, valamint Borbély Mihállyal is.
Világhírű jazzmuzsikusokkal játszott már, ilyen volt Uri Caine, Steve Colman, Archie Shepp, Chico Freeman, Gerard Presencer, Herbie Mann, Tony Lakatos, Roby Lakatos, Chris Potter.
Aktívan foglalkozik klasszikus zenével is, Eötvös Péter zeneszerző címbalomra írt műveinek Lukács Miklós az előadója.
2002-től a Talentum Tánc- és Zeneművészeti Szakközépiskola tanára.
Snétberger Ferenc felkérérése Lukács Miklós a 2011 nyara óta működő felsőőrsi Zenei Tehetségkutató Központban a cimbalom tanszék vezetője (az első, nyári hat hét után ősszel és tavasszal is három-három hétig tart itt az intenzív zeneoktatás). A táborban készített videónkat itt tekinthetik meg.
Koncertezett több jeles európai zenekarral, köztük például a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Conceertante di Chicago kamarazenakarral, a varsói, a hamburgi és a torinói filharmonikusokkal. Fellépett a Covent Gardenben, a Royal Albert Hall-ban, az amszterdami Concertgebouw-ban, a Barbican Centerben, a 2008-as Yehudi Menuhin fesztiválon (a svájci Gstaadban), 2009-ben a Suisse Romande zenekarral. 2011-ben játszott például a BBC és az ORF szimfonikus zenekarral is.
Mano Camón holland-mexikói rendező 2007-ben portréfilmet készített Lukács Miklósról és hangszeréről, a DVD Cymbalom Legacy - The Soundscape of Miklos Lukacs címmel jelent meg Hollandiában. Ehhez kapcsolódó koncertek voltak például 2007-ben Amszterdamban, ahol a DVD világpremierjét tartották, majd a 2nd London Gypsy Film Festival keretében (2007 novemberében), a Cheltenham Festival 2007 egyik koncertjeként (2007 júliusában), valamint 2009-ben a madridi Imagine India Festival egyik eseményeként. Fellépett például a 2010-es Yehudi Menuhin Fesztiválon is.
Magyarországon 2009. október 13-án, a Budapesti Őszi Fesztivál egyik jelentős koncertje volt Lukács Miklós DVD-bemutatója, a Millenáris Teátrumban. A nagy sikert aratott hangverseny első felében kortárszenei művek és improvizációk szerepeltek, a szünet után saját zenekara, a Lukács Miklós Quintet játszott, amelynek a tagjai Lukács Miklós mellett: Bacsó Kristóf (szaxofon), Szandai Mátyás (nagybőgő), Szalai Péter (tabla), Dés András (ütőhangszerek).
2010. október 1-jén a Művészetek Palotájában volt Lukács Miklós koncertje, amely jól érzékeltette a kiemelkedő magyar cimbalomművész bámulatos sokszínűsége. Az estre két kitűnő zongorista, Vukán György és Oláh Kálmán írt új cimbalomversenyt, az ősbemutatót ezen a koncerten tartották. Utána a Lukács Miklós Quintet játszott a magyar zenei élet kiválóságával, Szakcsi Lakatos Bélával.
Az idei Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon, október 11-én Balogh Kálmán, Farkas Rózsa és Lukács Miklós, három jeles cimbalmos azt érzékeltette, mennyire sokszínű zene szólaltatható meg a népzenétől a dzsessz műfaján át a kortárs zenéig ezen a különleges hangszeren.
Több díjjal rendelkezik: 2000-ben és 2009-ben Artisjus-, 2011-ben Magyar Művészetért-díjat kapott. Legfrissebb elismerése az AEGON Művészeti Társdíj.
Az este hétkor kezdődő esten ott lesz természetesen Esterházy Péter, fellép Barcza Horváth József (nagybőgő), Borbély Mihály (fúvós hangszerek), Dés András (ütőhangszerek) és Dresch Mihály (fúvós hangszerek). A műsorvezető Szikszai Rémusz lesz. A díjat Zatykó Péter, az AEGON Magyarorszár Zrt. vezérigazgatója adja át.