Az első Átlátszó Hang Újzenei Fesztivált Horváth Balázs és Gryllus Samu zeneszerzők indították útjára 2014 januárjában a BMC-vel, a Fugával, a Trafóval és a Zeneakadémiával együttműködésben.
Elsődleges céljuk korunk újító szellemű zenei irányzatainak minél szélesebb spektrumon való bemutatása volt, ahol a koncertek előtt vagy közben a közönség interaktív bemutatókon vehet részt,
ezzel elősegítve az új kompozíciós elgondolások megértését. A zenei értelemben vett „átláthatóság” utalhat olyan darabokra is, amelyekben egyszerre van jelen a hallható és a vizuális réteg – újzenei színház vagy újmédia formájában – a fesztivál ezekre is kiemelt figyelmet fordít. 2023-ban a BMC, a Zeneakadémia, a Magyar Zene Háza, a Trafó, a FONÓ, a FUGA, a Francia Intézet, a MAMŰ Galéria, a Nádor Terem, a MáraiKult és a CEU helyszínein valósulnak meg a programok.
A fesztiválon elhangzó művek segíthetik a fogékony és érdeklődő közönséget a mai zene változatos világának megismerésében –
így olyan rétegekhez is eljuttatva a kortárs művészetet, akik számára korábban mindez ismeretlen volt.
A kurátorok, Dargay Marcell, Gryllus Samu, Horváth Balázs és Kaincz Orsolya egy művészeti ágakon átívelő, egymással kommunikáló programsorozatra hívja az érdeklődőket, amelyben koncert, filmvetítés, beavató előadás éppúgy megtalálható, mint a családi-, és gyermekfoglalkozások.
A fesztivált január 7-én a Budapest Sound Collective Ligeti elágazások című koncertje nyitja meg Dubóczky Gergely vezényletével. A Budapest Sound Collective Ligeti Györgynek szentelt koncertműsorának gerincét a komponistának ajánlott hommage-darabok adják.
A Ligeti zenei világát kereső, illetve arra reflektáló szerzők által így a mesternek egy új portréja rajzolódik ki.
Gabriel Dharmoo kanadai zeneszerző és énekes a Magyar Zene Házában január 19-én megrendezendő estjének középpontjában az emberi hang kulturális és intonációs sokszínűsége áll. A művész szólódarabja, az Anthropologies Imaginaires, azaz A képzelet antropológiája, egy képzeletbeli törzs vokális rituáléit mutatja be, amelyekbe a közönség is bekapcsolódhat.
A BMC ad otthont január 14-én Miroslav Tóth Black Angels Songs című darabjának, amely egy zenei emlékmű a holokauszt névtelen áldozatainak emlékére. A darabot George Crumb 1971-ben, a vietnámi háború idején írt Black Angels című műve ihlette.
A bécsi Studio Dan zenei és előadóművészeti „mindenevők” gyülekezete. Az újzene mellett egyaránt otthonosan mozognak többek között a jazz, az improvizált zene vagy a hangszeres színház műfajaiban is.
Vendégszólistájuk, Ladik Katalin költő, performer, a magyar hangköltészet úttörője, aki idén ünnepelte 80. születésnapját.
Az együttessel közös produkciója Gryllus Samu számukra komponált darabpárja, a Demilitarizációs tanulmányok, amely január 17-én a Fonóban lesz látható.
A francia Braz Bazar duó Abraz’ouverts című előadása igazi családi program, amit egyaránt élvezhetnek a legkisebbek és a legnagyobbak is. Az előadásban egyszerre szerepel zene, tánc és humor, méghozzá egy speciális formában, amely tökéletesen illik a Francia Intézet tereihez.
A fesztivál további közreműködői a hazai kulturális élet olyan kiemelkedő képviselői lesznek, mint CentriFUGA Kortárs Zenei Műhely, a Soharóza és az UMZE Kamaraegyüttes.
További információ érhető el a fesztivál honlapján, Facebook-, illetve Instagram-oldalán, valamint Youtube-csatornáján.
Fejléckép: Dubóczky Gergely és a Budapest Sound Collective (fotó: Kotschy Gábor)