Az év elején a Budapesti Fesztiválzenekar és Budapest Főváros Önkormányzata közösen hirdetett zeneszerző-pályázatot. Olyan nagyzenekarra írott komolyzenei műveket, ünnepi nyitányokat vártak, amelyek méltón fejezik ki a 150 éves Budapestet, a három város egyesítését, és a főváros összetett kulturális-történelmi-urbanisztikai identitását. A közel negyven pályamű közül a szakmai zsűri (Tihanyi László zeneszerző-karmester, Farkas Zoltán zenetörténész, a Bartók Emlékház igazgatója, és Serei Zsolt zeneszerző-karmester) Oláh Patrik Junior Prima díjas zeneszerző művét, a Fusiont ítélte a legjobbnak.

Kapcsolódó
„Kapcsolatot teremteni a fentiekkel” – Beszélgetés Oláh Patrikkal
Alighogy kitüntetéssel lediplomázott, már tanít is a Zeneakadémián. Ő komponálta a zenetörténet első lovári nyelvű miséjét, és döntőbe jutott az idei Bartók Világversenyen. Oláh Patrik zeneszerző gazdag díjgyűjteménye nemrég az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjjal bővült.
A mű először szeptember 2-án, a Budapesti Fesztiválzenekar hagyományos Hősök terei koncertjén hangzik fel. A műsor második felében Beethoven III. (Eroica) szimfóniáját hallhatja majd a közönség, a hangversenyt Fischer Iván vezényli.
A budapesti Hősök tere emblematikus helyszín a Budapesti Fesztiválzenekar számára, az együttes számos emlékezetes koncertet adott itt a fővárosi közönségnek.
A Budapesti Búcsúhoz olyan különleges pillanatok kötődtek, mint a délszláv háború idején, 1993-ban megrendezett hangverseny, amelyen a Fesztiválzenekar meghívására szerb, horvát és bosnyák kórus énekelte együtt Beethoven 9. szimfóniáját. 2001-es, Cigányokkal együtt című koncertjükön roma zenészekkel muzsikáltak, a 2007-es Keringő-koncerten pedig ezrek táncoltak a Hősök terén. A tánc később is fontos szerepet kapott: a BFZ öt alkalommal szervezte meg TérTáncKoncert projektjét a tolerancia és az elfogadás jegyében – ennek záróeseményeként évről évre több száz, hátrányos helyzetű térségből érkező fiatal táncolt együtt a téren a zenekar élő játékára.
„Budapest 50. születésnapján, 1923-ban nagy jelentőségű ünnepi hangversenyt rendeztek. Itt mutatták be az alkalomra készült új műveket: Dohnányi Ernő Ünnepi nyitányát, Bartók Béla Táncszvitjét és Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát.
Ezt a hagyományt folytatja a Budapesti Fesztiválzenekar, amikor a 150. évfordulón bemutatja a győztes pályaművet, amit szerzője erre az alkalomra komponált
– nyilatkozta az esemény kapcsán Fischer Iván.
Fejléckép: A Budapesti Fesztiválzenekar tavalyi koncertje a Hősök terén (forrás: Budapesti Fesztiválzenekar)