Klasszikus

Közösségre hangolva – sztárvendégekkel, és rendhagyó produkciókkal ünnepli negyvenedik születésnapját a Fesztiválzenekar

2023.03.09. 17:10
Ajánlom
1983. december 26-án indult útjára a Budapesti Fesztiválzenekar, az együttes negyvenedik születésnapja alkalmából egy különleges karácsonyi koncerttel, régi és új sztárvendégekkel, valamint a már megszokott opera-előadással ünnepel.

„Az élet 40 után kezdődik” – mondta Fischer Iván karmester, a 40. jubileumi szezonját meghirdető Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) zeneigazgatója. A zenekar története 1983. december 26-án indult a Zeneakadémián. Arra a bizonyos legelső koncertre mindenki úgy emlékszik, hogy hasonló robbanásszerű energiákat felszínre törni szimfonikus zenekari koncerten korábban még sohasem tapasztalt. Felülmúlhatatlan volt a hangulat!

A BFZ zeneigazgatója hozzátette:

Most következik a Budapesti Fesztiválzenekar új korszaka, amelyben átadjuk és terjesztjük azokat a tapasztalatokat, amiket negyven év alatt megszereztünk.

A feladat nagy: nemcsak a klasszikus zene jövőjéről kell gondoskodni, hanem arról is, mit tehet a zene az emberekért, közös jövőnkért.”

Erdődy Orsolya, a Fesztiválzenekar menedzser-igazgatója így emlékezett meg az elmúlt évekről: „Hogy hány koncertet adtunk a négy évtized alatt? Talán magunk sem tudjuk. Játszottunk a tízmilliós Suzhou (Szucsou) koncerttermének megnyitóján, zenéltünk fiatalkorúak börtönében, muzsikáltunk a Luzerni Fesztiválon, a hamburgi Elbphilharmonie csodálatos termében, de gyógyfürdőben a medence szélén, kórházban kismamák körében, zsinagógákban, idősotthonokban és Kakaókoncerteken is.

Nagy megtiszteltetés, hogy más elismerések után 2022-ben a BFZ-t választották meg Az Év Zenekarának a Gramophone közönségszavazásán.

Köszönjük hazai és külföldi támogatóinknak, a mindenkori kulturális kormányzatnak és Budapest vezetésének, hogy hisznek bennünk.”

FischerIvanMarcoBorggreve-155740.jpg

Fischer Iván (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / Budapesti Fesztiválzenekar)

BFZ 40 – mivel készül a zenekar?

A Fesztiválzenekar egy nagyszabású szabadtéri koncerttel és egy operabemutatóval kezdi a 2023–24-es évadot. A Hősök terén Budapest 150. születésnapját ünneplik, ahol egy kifejezetten erre az alkalomra komponált nyitány is megszólal. Fischer Iván ezúttal Debussy formabontó, álom és valóság határán lebegő zenedrámáját, a Pelléas és Mélisande című operát rendezi meg nemzetközi szereplőgárdával, Bernard Richter és Patricia Petibon főszereplésével. Az opera bemutatója Spoletóban lesz, majd a magyarországi premier után a Vicenzai Operafesztiválra és a hamburgi Elbphilharmonie-ba utazik az előadás.

Különleges ékköve lesz az évadnak a BFZ Kompasszió (könyörület, részvét) című koncertje:

A hangverseny keretét Bach Máté-passiója adja, de Jézus szenvedéstörténete mellett együttérzésünket fejezzük ki más ártatlan áldozatokkal is

– foglalja össze Fischer Iván a koncert koncepcióját. Az eredmény: színes, utalásokkal teli, élő zenei reflexió a világra. A passió a Nyíregyházi Cantemus Kórus és válogatott nemzetközi szólisták előadásában szólal meg, Jézus szerepét Peter Harvey ölti magára. Bartók A csodálatos mandarinját sem szokványos formában élvezhetjük, hiszen a produkció a lendületes és merész koreográfiáiról ismert Duda Éva Társulat közreműködésével valósul meg a Müpával közös szervezésű Európai Hidak fesztivál részeként. A karácsony többszörösen is ünnep, hiszen a BFZ Jubileumi Titokkoncerttel teszi fel a koronát erre a szezonra. Fischer Iván mindemellett Lisztet, Rachmaninovot és üdítően sok Brahmsot vezényel.

LahavShaniMarcoBorggreve-155740.jpg

Lahav Shani (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / Budapesti Fesztiválzenekar)

Karmester- és szólistakavalkád

Ezúttal is több neves, izgalmas és karakteres karmester érkezik az együtteshez. A még mindig csupán harmincöt éves izraeli Lahav Shani nem először vezényli a BFZ-t. „Kivételesen tehetséges karmester, aki természetesen, példás energiával és pontossággal irányít.”

A Grammy-díjas Paavo Järvi igazán ínyenc programmal, Tüür, Schumann és Sibelius hármasával tér vissza a zenekarhoz.

Haydn és Mozart muzsikájából válogatott Gérard Korsten, aki a The Telegraph kritikusa szerint vívóként forgolódik és csap le a pulpituson, a zenekar pedig tökéletesen átveszi a sebességét. Takács-Nagy Gábor, aki „spirituális gyógyszerként” tekint a két szerzőre, szintén folytatja kiapadhatatlan Haydn-Mozart sorozatát.

A nemzetközi énekesgárda mellett hangszeres szólistákból sem lesz hiány: Yefim Bronfman áramló játékával és gazdag romantikus színvilágával egy Brahms-zongoraversenyben mutatja meg magát, a The Washinton Post által „igazi oroszlánnak” nevezett Anna Vinnyickaja Rachmaninovot játszik, a rendkívül dinamikus Dejan Lazić egy Liszt-versenyművel érkezik, a lebilincselő Dmitrij Siskin Mozarttal bűvöli el a közönséget a zongorán, míg a Kossuth-díjas Várjon Dénes Dohnányit játszik.

Érkezik a cselló két szupersztárja, a sokoldalú legenda Steven Isserlis és Kian Soltani. A „kivételes tehetségű” Marc Bouchkov, az 1693-as Stradivarin muzsikáló Veronica Eberle, illetve a „barokk hegedű felülmúlhatatlan brit dicsőségének” nevezett Rachel Podger pedig a hegedű végtelen színeit mutatják meg. Fellép a Fesztiválzenekarral Lisztes Jenő cimbalomművész, aki a Carnegie Hall, a Musikverein és a BFZ-vel együtt a BBC Proms közönségét is meghódította már. Barokk trombitán muzsikál Hara Fruzsina, aki egykor a Zeneakadémia első női trombitahallgatója volt, ma pedig már a világ legjelentősebb zenekaraival játszik.

KianSoltaniHolgerHageDeutscheGrammophon-155832.jpg

Kian Soltani (Fotó/Forrás: Holger Hage / Deutsche Grammophon)

Bérletek, BFZ-történetek

A BFZ tíz különböző bérlettel készült erre a szezonra. Újdonság, hogy a közönségnek most először lesz lehetősége tisztán a Zeneakadémiára vagy tisztán a Müpába szóló bérleteket vásárolni. Három jubileumi bérletük van: a Doráti és a Solti bérlet az összes Müpa-beli előadást tartalmazza, míg az Ormándy bérletben szerepel az összes előadás a Zeneakadémián. Kertész István karmester előtt tisztelegve egy vadonatúj bérletet is elindítanak ősztől.

Folytatódik a nagy sikerű Iván mesél című sorozat – a bérlet koncertjein Fischer Iván oszt meg izgalmas háttérinformációkat az elhangzó művekről,

még teljesebbé téve a zenei élményt.

A Fesztiválzenekar jubileumi évadát bemutató kiadványában Máté Gábor fotográfus, a MOME Fotográfia Tanszékének vezetője és tanára örökített meg szívbe markoló, kedves és megható BFZ-történeteket, melyeket közönségük tagjai, muzsikusaik és kollégáik osztottak meg az együttessel és most már a nagyközönséggel is.

Olvashatunk egy autizmussal élő kisfiúról, akinek a BFZ népzenei együttese változtatta meg az életét,

egy felejthetetlen 93. szülinapról vagy egy házaspárról, akik az évek során 400 BFZ-s koncertjegyet gyűjtöttek össze. A Fesztiválzenekar az új évadban is közönségéért dolgozik tovább – közösségre hangolva.

Fejléckép: Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar (fotó/forrás: Stiller Ákos / Budapesti Fesztiválzenekar)

Budapesthez köthető zeneműveket vár a Fesztiválzenekar

Kapcsolódó

Budapesthez köthető zeneműveket vár a Fesztiválzenekar

Zeneszerzői pályázatot hirdet a Budapesti Fesztiválzenekar a Fővárosi Önkormányzat támogatásával Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Számos jelentkező pályázik a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

A Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatára március 28-ig lehet jelentkezni, a napokban megjelent hírek szerint több jelentkező, énekes, karmester és rendező is megméretteti magát.
Színház

Újabb akadály gördült Eszenyi Enikő budapesti visszatérése elé

Eszenyi Enikő február végén eltörte a csuklóját a Csodálatos vagy, Júlia! című előadás fotóspróbáján. Emiatt májusra kellett halasztani az előadás premierjét a Játékszínben, most pedig Pásztor Erzsi jelentette be, hogy visszaadja a szerepét.
Vizuál

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál

Ha ezt a tekintetet látja, jobb, ha menekül

Ha nem is hallott még a Kubrick-nézésről, egész biztosan látta már valamelyik filmben az amerikai rendező védjegyévé vált megoldást, amely minden egyszerűsége ellenére vérfagyasztóan hatásos.
Klasszikus

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.
Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.