Klasszikus

Közösségre hangolva – sztárvendégekkel, és rendhagyó produkciókkal ünnepli negyvenedik születésnapját a Fesztiválzenekar

2023.03.09. 17:10
Ajánlom
1983. december 26-án indult útjára a Budapesti Fesztiválzenekar, az együttes negyvenedik születésnapja alkalmából egy különleges karácsonyi koncerttel, régi és új sztárvendégekkel, valamint a már megszokott opera-előadással ünnepel.

„Az élet 40 után kezdődik” – mondta Fischer Iván karmester, a 40. jubileumi szezonját meghirdető Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) zeneigazgatója. A zenekar története 1983. december 26-án indult a Zeneakadémián. Arra a bizonyos legelső koncertre mindenki úgy emlékszik, hogy hasonló robbanásszerű energiákat felszínre törni szimfonikus zenekari koncerten korábban még sohasem tapasztalt. Felülmúlhatatlan volt a hangulat!

A BFZ zeneigazgatója hozzátette:

Most következik a Budapesti Fesztiválzenekar új korszaka, amelyben átadjuk és terjesztjük azokat a tapasztalatokat, amiket negyven év alatt megszereztünk.

A feladat nagy: nemcsak a klasszikus zene jövőjéről kell gondoskodni, hanem arról is, mit tehet a zene az emberekért, közös jövőnkért.”

Erdődy Orsolya, a Fesztiválzenekar menedzser-igazgatója így emlékezett meg az elmúlt évekről: „Hogy hány koncertet adtunk a négy évtized alatt? Talán magunk sem tudjuk. Játszottunk a tízmilliós Suzhou (Szucsou) koncerttermének megnyitóján, zenéltünk fiatalkorúak börtönében, muzsikáltunk a Luzerni Fesztiválon, a hamburgi Elbphilharmonie csodálatos termében, de gyógyfürdőben a medence szélén, kórházban kismamák körében, zsinagógákban, idősotthonokban és Kakaókoncerteken is.

Nagy megtiszteltetés, hogy más elismerések után 2022-ben a BFZ-t választották meg Az Év Zenekarának a Gramophone közönségszavazásán.

Köszönjük hazai és külföldi támogatóinknak, a mindenkori kulturális kormányzatnak és Budapest vezetésének, hogy hisznek bennünk.”

FischerIvanMarcoBorggreve-155740.jpg

Fischer Iván (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / Budapesti Fesztiválzenekar)

BFZ 40 – mivel készül a zenekar?

A Fesztiválzenekar egy nagyszabású szabadtéri koncerttel és egy operabemutatóval kezdi a 2023–24-es évadot. A Hősök terén Budapest 150. születésnapját ünneplik, ahol egy kifejezetten erre az alkalomra komponált nyitány is megszólal. Fischer Iván ezúttal Debussy formabontó, álom és valóság határán lebegő zenedrámáját, a Pelléas és Mélisande című operát rendezi meg nemzetközi szereplőgárdával, Bernard Richter és Patricia Petibon főszereplésével. Az opera bemutatója Spoletóban lesz, majd a magyarországi premier után a Vicenzai Operafesztiválra és a hamburgi Elbphilharmonie-ba utazik az előadás.

Különleges ékköve lesz az évadnak a BFZ Kompasszió (könyörület, részvét) című koncertje:

A hangverseny keretét Bach Máté-passiója adja, de Jézus szenvedéstörténete mellett együttérzésünket fejezzük ki más ártatlan áldozatokkal is

– foglalja össze Fischer Iván a koncert koncepcióját. Az eredmény: színes, utalásokkal teli, élő zenei reflexió a világra. A passió a Nyíregyházi Cantemus Kórus és válogatott nemzetközi szólisták előadásában szólal meg, Jézus szerepét Peter Harvey ölti magára. Bartók A csodálatos mandarinját sem szokványos formában élvezhetjük, hiszen a produkció a lendületes és merész koreográfiáiról ismert Duda Éva Társulat közreműködésével valósul meg a Müpával közös szervezésű Európai Hidak fesztivál részeként. A karácsony többszörösen is ünnep, hiszen a BFZ Jubileumi Titokkoncerttel teszi fel a koronát erre a szezonra. Fischer Iván mindemellett Lisztet, Rachmaninovot és üdítően sok Brahmsot vezényel.

LahavShaniMarcoBorggreve-155740.jpg

Lahav Shani (Fotó/Forrás: Marco Borggreve / Budapesti Fesztiválzenekar)

Karmester- és szólistakavalkád

Ezúttal is több neves, izgalmas és karakteres karmester érkezik az együtteshez. A még mindig csupán harmincöt éves izraeli Lahav Shani nem először vezényli a BFZ-t. „Kivételesen tehetséges karmester, aki természetesen, példás energiával és pontossággal irányít.”

A Grammy-díjas Paavo Järvi igazán ínyenc programmal, Tüür, Schumann és Sibelius hármasával tér vissza a zenekarhoz.

Haydn és Mozart muzsikájából válogatott Gérard Korsten, aki a The Telegraph kritikusa szerint vívóként forgolódik és csap le a pulpituson, a zenekar pedig tökéletesen átveszi a sebességét. Takács-Nagy Gábor, aki „spirituális gyógyszerként” tekint a két szerzőre, szintén folytatja kiapadhatatlan Haydn-Mozart sorozatát.

A nemzetközi énekesgárda mellett hangszeres szólistákból sem lesz hiány: Yefim Bronfman áramló játékával és gazdag romantikus színvilágával egy Brahms-zongoraversenyben mutatja meg magát, a The Washinton Post által „igazi oroszlánnak” nevezett Anna Vinnyickaja Rachmaninovot játszik, a rendkívül dinamikus Dejan Lazić egy Liszt-versenyművel érkezik, a lebilincselő Dmitrij Siskin Mozarttal bűvöli el a közönséget a zongorán, míg a Kossuth-díjas Várjon Dénes Dohnányit játszik.

Érkezik a cselló két szupersztárja, a sokoldalú legenda Steven Isserlis és Kian Soltani. A „kivételes tehetségű” Marc Bouchkov, az 1693-as Stradivarin muzsikáló Veronica Eberle, illetve a „barokk hegedű felülmúlhatatlan brit dicsőségének” nevezett Rachel Podger pedig a hegedű végtelen színeit mutatják meg. Fellép a Fesztiválzenekarral Lisztes Jenő cimbalomművész, aki a Carnegie Hall, a Musikverein és a BFZ-vel együtt a BBC Proms közönségét is meghódította már. Barokk trombitán muzsikál Hara Fruzsina, aki egykor a Zeneakadémia első női trombitahallgatója volt, ma pedig már a világ legjelentősebb zenekaraival játszik.

KianSoltaniHolgerHageDeutscheGrammophon-155832.jpg

Kian Soltani (Fotó/Forrás: Holger Hage / Deutsche Grammophon)

Bérletek, BFZ-történetek

A BFZ tíz különböző bérlettel készült erre a szezonra. Újdonság, hogy a közönségnek most először lesz lehetősége tisztán a Zeneakadémiára vagy tisztán a Müpába szóló bérleteket vásárolni. Három jubileumi bérletük van: a Doráti és a Solti bérlet az összes Müpa-beli előadást tartalmazza, míg az Ormándy bérletben szerepel az összes előadás a Zeneakadémián. Kertész István karmester előtt tisztelegve egy vadonatúj bérletet is elindítanak ősztől.

Folytatódik a nagy sikerű Iván mesél című sorozat – a bérlet koncertjein Fischer Iván oszt meg izgalmas háttérinformációkat az elhangzó művekről,

még teljesebbé téve a zenei élményt.

A Fesztiválzenekar jubileumi évadát bemutató kiadványában Máté Gábor fotográfus, a MOME Fotográfia Tanszékének vezetője és tanára örökített meg szívbe markoló, kedves és megható BFZ-történeteket, melyeket közönségük tagjai, muzsikusaik és kollégáik osztottak meg az együttessel és most már a nagyközönséggel is.

Olvashatunk egy autizmussal élő kisfiúról, akinek a BFZ népzenei együttese változtatta meg az életét,

egy felejthetetlen 93. szülinapról vagy egy házaspárról, akik az évek során 400 BFZ-s koncertjegyet gyűjtöttek össze. A Fesztiválzenekar az új évadban is közönségéért dolgozik tovább – közösségre hangolva.

Fejléckép: Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar (fotó/forrás: Stiller Ákos / Budapesti Fesztiválzenekar)

Budapesthez köthető zeneműveket vár a Fesztiválzenekar

Kapcsolódó

Budapesthez köthető zeneműveket vár a Fesztiválzenekar

Zeneszerzői pályázatot hirdet a Budapesti Fesztiválzenekar a Fővárosi Önkormányzat támogatásával Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.