A 2017/18-as évadot szeptember 25-én indítják a Müpában. A hangversenyen Kodály Zoltán Nyári este, Liszt Ferenc A-dúr Zongoraverseny és Dohnányi Ernő I. szimfónia című darabja hangzik el Ránki Dezső zongoraművész közreműködésével. Bár ez zenekari koncert lesz, mégis történni fog valami nagyon érdekes, amiben az énekkarnak is nagy szerepe lesz – mondta el Hamar Zsolt zeneigazgató.

Kapcsolódó
Hamar Zsolt: "A koncerteken majd kiderül, jók vagyunk-e"
A Nemzeti Filharmonikusok új zeneigazgatója a Fidelio Klasszikban mondta el, hogyan szeretné továbbvinni a Kocsis Zoltán teremtette hagyományokat, és hogyan kívánja elindítani a változást.
Hozzátette, hogy az eddigi hagyományos együttműködésen túl a zenekar és a kórus igyekeznek még jobban "összebogozódni", így például
A zenekarral két hete próbálnak, olyan művekkel dolgoznak, amelyeket a koncerteken gyakran vendégkarmesterek vezényelnek majd. Példaként említette R. Strauss Imígyen szóla Zarathustra című szimfonikus költeményét, amelyet október 26-án Bertrand de Billy dirigál. Szintén próbálják már egy decemberi hangverseny programját, Gustav Mahler IV. szimfóniáját december 14-én adják elő Keri-Lynn Wilson vezényletével.
Rendkívül érdekes műhelymunka folyik
– jellemezte a próbafolyamatot a zeneigazgató, aki szerint mindkét mű alkalmas arra, hogy az egészen apró finomságokat is összehangolják, a muzsikusok egyszerre tudjanak rezdülni, érezni és reagálni.
Somos Csaba karigazgató szerint a "hajlékony és plasztikus" Nemzeti Énekkar 82 tagja könnyedén és jó szívvel fogadja a feladatok különböző jellegét és sokszínűségét. Mint mondta, az énekkar a legnagyobb elhivatottsággal vesz részt a zenekarral közös hangversenyeken, de ezen túl számos operaelőadás, így például a Wagner-napok rendszeres közreműködői a Müpában. Kiemelte: a kórus képes arra, hogy egy évadon belül a Magyar Rádió Zenei Együtteseivel Schütz-műveket szólaltasson meg, előadja Haydn Az évszakok című oratóriumát Takács-Nagy Gábor vezényletével, elénekelje Bach h-moll miséjét Hamar Zsolt, valamint Haydn A teremtés című oratóriumát Vásáry Tamás dirigálásával.
Gőzerővel készülnek a novemberi hangversenyre is, amelyen Ligeti György Requiem című művét szólaltatják meg a Belga Nemzeti Zenekarral, valamint Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát Brüsszelben.
Somos Csaba hangsúlyozta:
amely a 21. századi vokális kultúrában szükséges ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani a nemzetközi porondon más együttesekkel. Példaként említette a skandináv és balti államokat, amelyekben sokat fejlődött a kórushangzás, így véleménye szerint bőven van tennivaló ezen a területen Magyarországon és szerte Közép-Európában. A karigazgató a műfaji sokszínűség mellett az a cappellát szeretné kiemelten kezelni.