- Mennyivel kevesebb a pénzük idén, mint eddig volt?
- Nem tudunk erre konkrét választ adni, a pályázati és egyéb állami pénzek elcsúsztak. Két héttel a fesztivál kezdete előtt a hét százalék van a bankszámlán, de nem csak ez a probléma, hanem még eleve hiányzik 20 millió forint. Több mint ezer program 200 ezer látogató részére 173 millióba kerül, amelynek tavaly az állami támogatási-része 65 százalék volt, az idén 43 százalék lett – mondja Márta István.
- Mennyit tudtak takarékoskodni?
- A programok számát 40 százalékkal csökkentettük. Csak közben a közüzemi árak és az egyéb kiadások nagyon megnőttek, tehát fajlagosan többe kerül sajnos a fesztivál, mint a tavalyi.
- A fesztivál nyereséges?
Adók és egyéb befizetések formájában kétszeres, háromszoros hasznot hoz az államháztartásnak.
- Nem tud visszaforgatni a saját bevételeiből?
- Nem tudunk visszaforgatni, a jegybevételünk viszonylag kevés.
- Mi van a szponzorokkal?
- Nem tolonganak. A Művészetek Völgye se politikai, se gazdasági hasznot nem hoz, csak köszönettel tartozunk például a kulturális tárcának, aki mindent megtett, mégse jön össze a pénz. Nem csak mi vagyunk így, hanem a magyarországi kulturális fesztiválok nagy része. Egy ötletünk lenne, kérném a turisztikai tárca vezetőjét, hogy valamilyen módon segítsen rajtunk.
A regionális fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter hivatala közleményt adott ki. Ebben az áll, hogy idén már nem központi, hanem régiós turisztikai pályázatok vannak. A kapolcsi fesztivál rendezői jelentkeztek is ilyenekre, az egyiknél nem pótolták időben a hiányzó adatokat, a másik elbírálása folyamatban van. A miniszternek tehát nincs befolyása a támogatásokra, azokról a regionális szervezetek döntenek – írja a közlemény.