Klasszikus

Kurtág György a Guardiannek: „Az igazságot kell keresnem”

2023.08.18. 16:20
Ajánlom
Augusztus 17-én mutatták be az Egyesült Királyságban Kurtág György A játszma vége című operáját a Promson, ebből az alkalomból nyilatkozott a zeneszerző a Guardiannek.

Az interjúban – amely a BMC májusi Ligeti Fesztiváljának zárókoncertje előtt, az egyik próbán készült – a komponista mesélt Ligeti Györgyhöz fűződő barátságáról, arról a villámcsapásszerű pillanatról, amikor először találkoztak a Zeneakadémia felvételijén. „Megnéztem a műveit, és láttam, ő nem diák, hanem kész muzsikus.

Ettől a pillanattól kezdve lettem a követője, mellékbolygóként keringtem körülötte,

így működött a kapcsolatunk egész életünkben. Még most, a halála után is úgy érzem, kapcsolódom hozzá, az ő fogyhatatlan kíváncsiságához.”

Kurtág György azt is elmondta, pályája egyes szakaszaiban komoly mentális gátak nehezítették, hogy komponálni tudjon. Ebben nagy fordulópontot jelentett számára, hogy 1959-ben Párizsban találkozott Marianne Stein művészetpszichológussal, aki segített neki rátalálni a saját zenéjére. „Ez a találkozás felszabadított.

Ráébresztett, hogy úgy kell komponálnom, ahogyan én tartom helyesnek, nem úgy, ahogy mások; hogy az igazságot kell keresnem.

Hálából Steinnek ajánlotta nem sokkal később írt vonósnégyesét, amit a fordulat következtében opus 1-ének tart.

A játszma vége kapcsán a zeneszerző arról is beszámolt, hogy Samuel Beckett művészetét is Ligetin keresztül ismerte meg. Az író iránti rajongás fontos közös pont volt 2019-ben elhunyt feleségével, Mártával való kapcsolatában is, aki az opera – Kurtágnak a műfajban létrehozott egyetlen alkotása – megírásában is fontos szerepet töltött be. „Észrevette, hogy egyfajta depresszióban szenvedek, és rávett, hogy üljek le, és dolgozzak a darabon. Minden egyes nap.

Csak neki köszönhető, hogy be tudtam fejezni.

A zeneszerző arról is beszámolt, egyszer maga is találkozhatott volna Beckett-tel, a hetvenes években, Berlinben, de végül visszakozott. „Tudtam, hogy semmilyen értelmes kérdést nem tudnék feltenni neki.”

Kurtág az interjúban azt is elmondta, hátralévő idejét a zenének akarja szentelni, a napi hírek sem izgatják. Felesége jelenlétét ugyanakkor mindmáig érzékeli.

Mártával hetvenhárom évig voltunk házasok, de mintha csak egy pillanat lett volna. Már csak arra vágyom, hogy újra együtt lehessünk.

A cikk teljes terjedelemben a Guardian oldalán olvasható, A játszma vége londoni előadása itt visszahallgatható.

Az opera októberi, budapesti bemutatójáról további részletek itt érhetők el. >>>

Fejléckép: Kurtág György (fotó/forrás: Huszti István / Éclipse Film)

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

Kapcsolódó

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk

Kurtág György beszédével avatták fel a Ligeti György utcát

Kurtág György beszédével avatták fel a Ligeti György utcát

A BMC mellett található, hajdani Imre utca vette fel Ligeti György nevét az évforduló alkalmából. Az avatóünnepségen jelen volt a zeneszerző özvegye, Ligeti Vera, valamint fia, Lukas Ligeti.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.