Klasszikus

Kurtág György lett az év embere a közmédiában

2024.12.20. 13:35
Ajánlom
A 20. századi és a kortárs magyar klasszikus zenére gyakorolt korszakalkotó munkássága és teljes életműve elismeréseként a zeneművészeti Wolf-díjas, valamint kétszeres Kossuth-díjas Kurtág Györgynek ítélte oda a közszolgálati média a Közmédia Év Embere Díjat. A nemzetközileg elismert zeneszerző, zongoraművész, zenepedagógus jövőre veszi át a rangos díjat. Tiszteletére A három Kurtág című dokumentumfilmet tűzi műsorára január 2-án a Duna.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 2024-ben Kurtág Györgyöt, a hazai klasszikus zene meghatározó alakját, korunk egyik legjelentősebb komponistáját választotta az év emberének – aki idén nyerte el a rangos nemzetközi zeneművészeti Wolf-díjat is. A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével kitüntetett, kétszeres Kossuth- és Erkel-díjas, Wolf- és Bartók-Pásztory-díjas, továbbá számos nemzetközi díjjal elismert zeneszerző, zongoraművész, zenepedagógus évtizedek óta járul hozzá a kultúra gyarapításához, a hazai komolyzene világszintű elismertségéhez.

A 2020-ban alapított elismerést minden év végén olyan személy kapja, aki emberi nagyságával és életművével nagy hatást gyakorolt a társadalomra. Kurtág György egész élete, jelenléte követendő példa.

Művei járják a világot, hirdetve ezzel a magyar zenekultúra, a hazai zeneoktatás magas színvonalát.

Azonban nem csupán alkotásaival, hanem életvitelével is példát mutat, életében a napi események éppoly fontosak, mint a művészet, a tudomány, vagy a több ezer éves hagyományok ápolása. Tudását folyamatosan továbbadja, tanít miközben maga is folyamatosan tanul, figyelemmel követi a kortárs zene új irányvonalait – méltatta a zeneszerzőt az MTVA közleménye.

KurtagGyorgy_foto_MarjaiJudit1-133115.jpg

Kurtág György (Fotó/Forrás: Marjai Judit / MTVA)

Kurtág György 1926. február 19-én született a bánáti Lugoson. Zenei tanulmányait Temesváron folytatta, majd a budapesti Zeneakadémián tanult. Zongora és kamarazene tanszakokon, valamint zeneszerzés tanszakon szerzett diplomát. 1960-tól 68-ig az Országos Filharmónia korrepetitora volt. 1967-ben a Zeneakadémia zongora-, majd kamarazene tanára lett. Az 1981-ben bemutatott A boldogult R. V. Truszova üzenetei című művével nemzetközi hírnevet szerzett. Európa-szerte számos meghívást és felkérést kapott, a legnevesebb zenei központokban dolgozott. Kiemelkedő munkásságát és életművét rangos díjakkal ismerték el, nemcsak hazánkban és a kontinensen, hanem a tengerentúlon is. Első operáját – Fin de partie Jelenetek és monológok, opera egy felvonásban – mintegy tízéves alkotói munka után 2017-ben fejezte be.

Kimeríthetetlen alkotói vágyának köszönhetően a nagy múltú, nemzetközileg is ünnepelt magyar operák sora így új darabbal bővült.

A Samuel Beckett azonos című drámája alapján komponált művet a milánói Scalában mutatták be 2018-ban. A Közmédia Év Embere Díjra választott művész 98 éves kora ellenére töretlen alkotói kedvvel komponálja második operáját.

A Közmédia Év Embere Díjat elsőként Karikó Katalin Nobel- és Széchenyi-díjas kutatóbiológus, biokémikus kapta, majd 2021-ben Szilágyi Áron négyszeres olimpiai, világ- és Európa-bajnok vehette át. 2022-ben a Magyar Zene Háza tervezőjét, Sou Fujimoto japán sztárépítészt tüntette ki a közszolgálati média. Tavaly pedig a Nobel-díjas, Fejszál király- és Wolf-díjas, valamint Magyar Szent István Renddel kitüntetett kísérleti fizikusnak, Krausz Ferencnek ítélték oda az elismerést.

Fejléckép: Kurtág György (fotó/forrás: Marjai Judit / MTVA)

Leszámolás a világértelmezéssel – Bécsben is bemutatták Kurtág György operáját

Kapcsolódó

Leszámolás a világértelmezéssel – Bécsben is bemutatták Kurtág György operáját

A milánói Scalában tartott ősbemutató és számos további – koncertszerű formában Budapesten is látható – előadás után legutóbb a Bécsi Állami Opera vitte színre Kurtág György első operáját, a Samuel Beckett drámája nyomán írt Fin de partie-t.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.