Klasszikus

Kurtág Márta

2002.10.01. 00:00
Ajánlom
Ma ünnepli születésének szép kerek évfordulóját Kurtág Márta zongoraművész, muzsikus, társ.

Életútjának felületes ismeretében is csudálatos, hogy ma is mily gyermekin tiszta, kerekedett szemmel tud ráhökkenni és -döbbenni az ember butaságokra és hitványságokra. A javíthatatlan jó emberek közé tartozik ő is. Ami nem jelenti persze azt, hogy mindig mindenki számára könnyen elviselhető. Nem hibátlan ő sem, csak jó. Hibátlanul jó.

Életének első húsz évében több regényre valót élt. Azóta egyet él.

Esztergomban született, nem Kurtág néven, persze, de a Márta stimmel. Édesapja mérnök volt, az Állami Építészeti Hivatal magas rangú tisztségviselője. Polgári jómódban, békében, biztonságban teltek Márta gyermekévei. Négy évet tanult a helyi zsidóknál, hatot a helyi katolikusoknál, majd mikor apját Debrecenbe helyezték át, az ottani Szveticsnek is növendéke lett. Zenei tanulmányait Esztergomban Brenner Juliskánál kezdte, aki Liszt-növendéknek a növendéke volt, majd Debrecenben folytatta Baranyi Jánosnál, egészen addig, míg ez a nagyszerű muzsikus, s mellesleg gyönyörű, nagydarab magyar ember zsidónak nem minősíttetett, és – egyelőre csak a katedráról – el nem távolíttatott... Márta visszahurcolkodott Esztergomba, onnan járt be szombatonként órára Kósa Györgyhöz Budára a Mészáros utca 2.-be. Itt zenei élet zajlott, de ez is csak addig, amíg Kósát be nem hívták munkaszolgálatra, szobrász feleségét és fotográfus lányát pedig meg nem ölték a nyilasok 1945 januárjában, mikor már Pest szabad volt.

Márta szüleit Auschwitzba vitték, bátyját Borból hazafelé terelvén Radnóti mellől lőtték tarkón Cservenykánál a magyar vitézek.

Ő a párkányi és pesti cionisták segedelmének köszönhetően megmaradt gyermektársaival gyalog megjárva – a` la Valahol Erurópában – Hódmezővásárhelyt, Rimaszombatot és Temesvárt.

A fölszabadulás után Antal István növendéke lett, akivel egy házban is lakott, s akihez, mikor ő éppen ott volt, 1946-ban beállított egy félszeg, keszeg, dadogó zeneakadémista vacsorálni. Valami Kurtág nevezetű. Azóta tart Márta utolsó regénye, a négykezes. Persze szép szólókoncertek is estek, és volt sok-sok tanítás a Bartók szakiskolában, kicsit Pécsett, majd a Semmelweis utcában, a főiskolán, de azért a fővonal persze Kurtág, akivel együtt csinálták végig ezt a hogyishívjákot, szóval az egészet.

A Műnek alárendelt, gyönyörű, összenőtt élet az övék, aminek még muszáj soká, nagyon soká tartania, mert nem magánélet ez, hanem nagyon sokaké, sokunké szerte a világon.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.