Klasszikus

Kürtművek - a nagybőgő virtuózától

2003.05.26. 00:00
Ajánlom
Nem véletlen, hogy Sperger nevét szinte kizárólag a nagybőgő szerelmesei ismerik. Az Erdődy Kamarazenekar most megjelent CD-je arra hivatott, hogy bebizonyítsa: a Magyarországhoz is számos szállal kötödő zeneszerző nem csupán a bőgőnek volt a mestere.

Johann Matthias Sperger - Haydn és Mozart kortársaként - 1750-ben született Alsó-Ausztriában. Bécsi tanulmányait követően előbb Batthyány József hercegprímás kitűnő pozsonyi zenekarának volt tagja, majd az Erdődyek gyepfüzesi kastélyában vállalt szolgálatot. Ekkortájt már európai hírű bőgővirtuóznak számít, így nem csoda, hogy egy 1788-as turnéját követően a Mecklenburgi-schwerini nagyherceg a zenekarába csábítja. Sperger egészen 1812-ben bekövetkezett haláláig a nagyhercegség ludwigslusti udvarában élt és dolgozott.

A Szefcsik Zsolt vezette Erdődy Kamarazenekart megszállott újdonságkeresőként tartják számon, s az együttes ezúttal valódi értékekre bukkant: Sperger művei, ha nem is veszik fel a versenyt a 18. század második felének valódi remekműveivel, kellemes kikapcsolódást nyújtanak mindenkinek - de kivált a kürtmuzsika kedvelőinek. Nagy Miklós ugyanis nemhiába nyert számos díjat különböző kürtversenyeken, s volt szólamvezetője az egykori ÁHZ-nak, majd később a Fesztiválzenekarnak. A Luxemburgi Filharmonikusok érzékeny, virtuóz szólókürtöse bebizonyítja: Sperger nem csak a nagybőgőhöz értett.

Sperger: Horn music
Hungaroton, 2003
Nagy Miklós - kürt
km.: Szabadi Vilmos - hegedű, Bársony Péter - brácsa, Kertész György - cselló, Erdődy Kamarazenekar, vez.: Rácz Márton

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.