Simon Rattle a húszas évei óta lelkesedik Mahler X. szimfóniájáért, és teljesen hitelesnek tartja azt a változatot, amelyet Deryck Cooke „fejezett be”. Mahler ugyanis 1910-ben kezdte el komponálni a szimfóniát, de nem végzett a zenekari partitúrával, így évekig-évtizedekig problémás volt az előadása. Tulajdonképpen ma is az.
A szimfónia Mahler életének egy nehéz időszakában keletkezett. A komponista alkotói erejének csúcsán volt, de rádöbbent, hogy feleségének, Almának viszonya van Walter Gropiusszal. Mahler Sigmund Freudhoz ment terápiára, közben pedig feleségének ajánlotta a VIII. szimfóniáját, hátha ezzel visszahódíthatja.
Halála után jó ideig nem akadt jelentkező a mű befejezésére. Schönberg kollégájának halálában is csak annak a bizonyosságát látta, hogy „a kilencedik szimfónia átka” valóban létezik. A hatvanas években Deryck Cooke viszont olyan meggyőző teljes változatot készített és hangszerelt, hogy arra Alma Mahler is áldását adta.

Kapcsolódó
Létezik-e a kilencedik szimfónia átka?
Beethoven örökre megváltoztatta a zenetörténetet, ráadásul egy átkot is hagyott a későbbi zeneszerzőkre, amelyben leginkább Mahler hitt. Ennek a lényege – Schönberg megfogalmazásában – így hangzik: „A kilencedik a határ. Aki ezt túl akarja lépni, annak távoznia kell.”
Simon Rattle szerint az utolsó szimfóniát ezzel együtt is hiba lenne befejezetlennek tekintenünk. „Az elejétől a végéig Mahler írta: minden egyes ütem megvan.” Szerinte a X. szimfónia fináléja a legfényesebb, legmegdöbbentőbb zene, amit a zeneszerző írt. „Dühít, ha az emberek azt mondják, nem fejezte be.”