Klasszikus

Leporolt gitár-relikviák

2012.03.14. 08:13
Ajánlom
Koltai Katalin és Győri Noémi decemberben kiadott gitár-fuvola lemeze üdítő válogatás a méltatlanul elfeledett milánói zeneszerző, Antonio Maria Nava kompozícióiból. Az, hogy a publikum előtt jóformán még teljesen ismeretlen darabok kerültek rögzítésre, a két fiatal művésznő érdeklődése és elkötelezettsége mellett lázas zenetörténeti kutatásnak, de még a közösségi médiának is köszönhető.

Nava a tizenkilencedik századi Itália egyik legtermékenyebb és legelismertebb gitárszerzője volt. Egész életét a hathúros hangszernek szentelte. Jelentős szerepet játszott a gitár koncerthangszerré válásában, mindemellett pedig gazdag kamarairodalmat hagyott az utókornak. Az olasz zeneszerző neve a romantikát követően merült feledésbe, és darabjai azóta sem kerültek vissza a klasszikus hangversenyélet kánonjába. Pedig a Nava-életmű mintegy száz darabból áll, és ezek közül 71-et már opusszámmal is elláttak.

Győri Noémi fuvolaművész és Koltai Katalin gitárművész a közösen eltöltött zeneakadémiai évek alatt is sokat kamarazenéltek együtt, elsős egyetemista korukban alapított Dialogue Duó nevű kamarazenei formációjukkal pedig már pályafutásuk kezdetén bejárták Európát Dániától Finnországig, Belgiumtól Németországig. Közös koncertjeiken gyakran játszanak kortárs darabokat, de a népszerű latin-amerikai és modern kamarairodalomból is előszeretettel válogatnak. Első közös lemezüknek azonban a művésznők valami igazán izgalmasat, más műfajú és más karakterű darabokat szerettek volna, így a repertoár bővítése céljába lázas keresésbe kezdtek.

Végül egy közösségi oldalon bukkantak rá Massimo Agostinelli olasz zenetudósra, a romantika korszakának kutatójára, aki amellett, hogy visszaigazolta őket a Fészbukon, tíz szerenádot, öt duót és kilenc variációt is figyelmébe ajánlott a magyar művészeknek. Agostinelli még a kilencvenes években egy négy éven át tartó trentói könyvtárkutatás során fedezte fel a Nava-darabokat. Ezek után már nem is annyira meglepő, hogy a lemezbemutató koncert előtt a korongon szereplő műveket egy szám kivételével nem játszották még nyilvános koncerteken. "Huszonegyedik századi eszközökkel fedeztük fel a 19. századi zeneszerzőt” – nyilatkozta Győri Noémi még a 2011-es decemberi lemezbemutató koncert előtt. A romantikus gitárdarabok interpretációjában szerencsére a Fészbukon kívül semmi huszonegyedik századi nincs. A muzsikustársak tolmácsolásában Nava darabjai hűen idézik fel a 19. századi észak-olasz polgári világot, a Milánói Scala pompáját és a korabeli színházi melodrámák színes hangulatát. Kevéssel több mint egy óra felüdítő kikapcsolódás. A lemezt a Hungaroton gondozásában adták ki.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

15 sor színház: Büszkeség és balítélet

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A következő rövid írás a Vígszínház Büszkeség és balítélet című előadásáról szól. 15 sor színház.
Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Miller Lajos és Kecskés D. Balázs kapta a Bartók–Pásztory-díjat

A Zeneakadémia oktatóiból álló kuratórium 2025-ben Miller Lajos operaénekesnek és Kecskés D. Balázs zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.
Klasszikus ajánló

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.