Balázs János zongoraművész 2016 februárjában hívta életre a Cziffra György Fesztivált, hogy Cziffra György életművét, zenei és szellemi hagyatékát méltóképpen megőrizze és ápolja, illetve folytassa azt a fiatal művészeket felkaroló munkát, amely a világhírű magyar zongoraművész életében is nagy hangsúlyt kapott. „Mit ad a művészeti szemlélet? Mit tud nyújtani a művészeti oktatás, miből táplálkozik a művész? Mitől volt Cziffra György utánozhatatlan? Lesznek- e a jövőben „Cziffra Györgyök” és
hogy kerüljük el, hogy ne legyen olyan nehéz sorsa egy művésznek, mint Cziffrának volt?
- tette fel a kérdést a fesztivál alapítója a szeptember 24-én megtartott sajtótájékoztatón. A zenei programokon túl a Cziffra Fesztivál kiemelt figyelmet fordít a fiatalok támogatására, díjakkal, mesterkurzusokkal és bemutatkozási lehetőségekkel segíti a jövő művészeit évről évre.
Felvezető programok
A februári fesztiváleseményeket megelőzően november 5-étől – Cziffra György születésnapjától – kezdődően ünnepi hangversenyek, nemzetközi tudományos műhelytalálkozó, kiállítás, mesterkurzus és gyerekeknek szóló programok kapcsolódnak az eseményhez.
November 5-én Evgeny Kissin a Müpában ad koncertet, amit a világhírű művész 98. születésnapjának ajánlott. Ugyanezen a napon az Angyalföldi József Attila Művelődési Központ látja vendégül a 2019. évi Tehetség-díjasokat, idén Pusker Júlia hegedűművész és Szabó Marcell zongoraművész koncertjét hallhatja a közönség.
November 20-án a Duna Palotában „Ágyúk és virágok” – Cziffra György emlékezete címmel valósul meg az Első nemzetközi tudományos műhelytalálkozó. A rendezvényen hazai és nemzetközi kutatók, valamint pályatársak vesznek részt. A Cziffra György Nagytétényi Kulturális Központban – a mester egykori otthonától néhány utca távolságra – november 23-án Balázs János és művésztársai zenével-mesével emlékeznek meg a zongoraművészről.
A Hegyvidéki Kulturális Szalonban február 16-án a Keleti Márton által rendezett „Szerelmi álmok – Liszt” című film kerül levetítésre, amelyben a Liszt műveket Cziffra György és Szvjatoszlav Richter zongorázza,
az est vendége Hildebrand István, a film Kossuth-díjas operatőre lesz, aki Cziffrával kapcsolatos élményeiről mesél majd.
Február 17-én nyílik Józsa Judit kerámiaszobrász kiállítása a MOMKult Reich Károly lépcsőházgalériájában, valamint bemutatják a Steinway 21. századi fejlesztését, a Spirio zongorát is.
Fesztiválprogram
A 2020. február 16. és 23. között zajló fesztivál programstruktúrája a „Cziffra-féle” szellemi örökség minden elemét kibontja, így a klasszikus zene és világhírű szólisták mellett sor kerül hagyományosan a Bárestre is, lesznek kiállítások és a művészetet a tudománnyal összekötő esték, valamint továbbra is figyelmet szentelnek a fiataloknak.
A fesztivál kiemelt vendége idén a világhírű hegedűművész, Vadim Repin lesz,
aki a gálakoncerten lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekarral, Hollerung Gábor vezényletével és Balázs Jánossal.
A Lélek és logika című esten Pál Feri atya, Vizi E. Szilveszter és Bősze Ádám eszmecseréjét hallgathatjuk meg a zenélést és az életet is érintő fontos kérdésekről. Az estet Lukács Miklós és Balogh Kálmán Cimbalomduója tölti meg muzsikával.
Paganini virtuozitását idézik meg a „Paganini Plusz” elnevezésű koncerten. A Caprice-okat Lendvay József hegedűművész játssza, Balázs János a Liszt Ferenc által zongorára komponált etűdöket játssza el, majd Oláh Kálmán zeneszerző, zongoraművész erre az eseményre készített átdolgozásában hallhatjuk majd a művek 21. századi transzformációját.
A „Győztesek” koncertjén a jövő generáció legtehetségesebb művészei kerülnek fókuszba.
A esten a Cziffra Fesztivál díjazottjai, a BMC Nemzetközi Cimbalom- és a Bartók Világverseny, valamint a Virtuózok győztes szólistái lépnek fel, így többek között Boros Misi (zongora), Szabó Marcell (zongora), Horti Lilla (operaénekes), Pusker Júlia (hegedű), Devich Gergely (gordonka) és Balázs-Piri Soma (zongora).
Dr. Bagdy Emőke pszichológus a Cziffra Fesztivál részére készítette hiánypótló előadását, amelyben a tudatállapotok között kalandozunk a tudomány és a művészet segítségével és a művészi lét életformájának egyedi kihívásaira keressük a megoldásokat. Az estet Balázs János zongorajátéka színesíti.
A füstös „Kedves presszót” a korabeli bárok világát és a két világháború közti “boldog békeidők” különleges hangulatát a ’20-as, ‘30-as, ‘40-es évekbeli slágerekkel varázsolja elénk Tompos Kátya a Hot Jazz Banddel és Sárközy Lajossal és zenekarával a Báresten. A Jazzical Trio exkluzív koncertjének műsora is külön erre az estre készült, Liszt Ferenc és Cziffra György művészete előtt tiszteleg a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban.
Simon Izabella zongoraművésznő a legkisebbeknek szóló interaktív, zenés-mesés klasszikus zenei „beavató” koncertjén Kőszeghy Csilla meseillusztrátor és a Zeneakadémia növendékei is bemutatkoznak.
A Cziffra Fesztivál Mesterkurzusa is bővül: a zongora és a cigányprímás oktatás mellett Miklósa Erika ének kurzusán is részt lehet venni a 10. kerületi Kroó György Zeneiskolában.
A 2020-as Fesztivál keretein belül újra átadják majd a Cziffra Fesztivál Életműdíjakat, a Cziffra Fesztivál Tehetség-díjakat és Ifjú Tehetség-díjakat, amelyek hazánk legkiemelkedőbb művészeinek és legtehetségesebb fiataljainak nyújtanak anyagi és erkölcsi támogatást.
A részletes program a fesztivál oldalán olvasható.
Fejléckép: Vadim Repin (fotó: Gela Megrelidze / Cziffra Fesztivál)