Klasszikus

Lesznek- e a jövőben Cziffra Györgyök? – A tehetséggondozásra fókuszál a zongoraművész nevét viselő fesztivál

2019.09.25. 11:55
Ajánlom
Ötödik alkalommal várja a közönséget 2020 februárjában a világhírű zongoraművész, Cziffra György emlékének ápolására létrehozott fesztivál. A esemény kiemelt vendége idén Vadim Repin hegedűművész lesz.

Balázs János zongoraművész 2016 februárjában hívta életre a Cziffra György Fesztivált, hogy Cziffra György életművét, zenei és szellemi hagyatékát méltóképpen megőrizze és ápolja, illetve folytassa azt a fiatal művészeket felkaroló munkát, amely a világhírű magyar zongoraművész életében is nagy hangsúlyt kapott. „Mit ad a művészeti szemlélet? Mit tud nyújtani a művészeti oktatás, miből táplálkozik a művész? Mitől volt Cziffra György utánozhatatlan? Lesznek- e a jövőben „Cziffra Györgyök” és

hogy kerüljük el, hogy ne legyen olyan nehéz sorsa egy művésznek, mint Cziffrának volt?

- tette fel a kérdést a fesztivál alapítója a szeptember 24-én megtartott sajtótájékoztatón. A zenei programokon túl a Cziffra Fesztivál kiemelt figyelmet fordít a fiatalok támogatására, díjakkal, mesterkurzusokkal és bemutatkozási lehetőségekkel segíti a jövő művészeit évről évre.

Balázs János

Balázs János (Fotó/Forrás: Kleb Attila)

Felvezető programok

A februári fesztiváleseményeket megelőzően november 5-étől – Cziffra György születésnapjától – kezdődően ünnepi hangversenyek, nemzetközi tudományos műhelytalálkozó, kiállítás, mesterkurzus és gyerekeknek szóló programok kapcsolódnak az eseményhez.

November 5-én Evgeny Kissin a Müpában ad koncertet, amit a világhírű művész 98. születésnapjának ajánlott. Ugyanezen a napon az Angyalföldi József Attila Művelődési Központ látja vendégül a 2019. évi Tehetség-díjasokat, idén Pusker Júlia hegedűművész és Szabó Marcell zongoraművész koncertjét hallhatja a közönség.

November 20-án a Duna Palotában „Ágyúk és virágok” – Cziffra György emlékezete címmel valósul meg az Első nemzetközi tudományos műhelytalálkozó. A rendezvényen hazai és nemzetközi kutatók, valamint pályatársak vesznek részt. A Cziffra György Nagytétényi Kulturális Központban – a mester egykori otthonától néhány utca távolságra – november 23-án Balázs János és művésztársai zenével-mesével emlékeznek meg a zongoraművészről.

1958-koncert1-tv-rgb-OK-114637.jpg

Cziffra György (Fotó/Forrás: Cziffra Fesztivál)

A Hegyvidéki Kulturális Szalonban február 16-án a Keleti Márton által rendezett „Szerelmi álmok – Liszt” című film kerül levetítésre, amelyben a Liszt műveket Cziffra György és Szvjatoszlav Richter zongorázza,

az est vendége Hildebrand István, a film Kossuth-díjas operatőre lesz, aki Cziffrával kapcsolatos élményeiről mesél majd.

Február 17-én nyílik Józsa Judit kerámiaszobrász kiállítása a MOMKult Reich Károly lépcsőházgalériájában, valamint bemutatják a Steinway 21. századi fejlesztését, a Spirio zongorát is.

Fesztiválprogram

A 2020. február 16. és 23. között zajló fesztivál programstruktúrája a „Cziffra-féle” szellemi örökség minden elemét kibontja, így a klasszikus zene és világhírű szólisták mellett sor kerül hagyományosan a Bárestre is, lesznek kiállítások és a művészetet a tudománnyal összekötő esték, valamint továbbra is figyelmet szentelnek a fiataloknak.

A fesztivál kiemelt vendége idén a világhírű hegedűművész, Vadim Repin lesz,

aki a gálakoncerten lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekarral, Hollerung Gábor vezényletével és Balázs Jánossal.

VadimRepin7_photobyGelaMegrelidze-113550.jpg

Vadim Repin (Fotó/Forrás: Gela Megrelidze / Cziffra Fesztivál)

A Lélek és logika című esten Pál Feri atya, Vizi E. Szilveszter és Bősze Ádám eszmecseréjét hallgathatjuk meg a zenélést és az életet is érintő fontos kérdésekről. Az estet Lukács Miklós és Balogh Kálmán Cimbalomduója tölti meg muzsikával.

Paganini virtuozitását idézik meg a „Paganini Plusz” elnevezésű koncerten. A Caprice-okat Lendvay József hegedűművész játssza, Balázs János a Liszt Ferenc által zongorára komponált etűdöket játssza el, majd Oláh Kálmán zeneszerző, zongoraművész erre az eseményre készített átdolgozásában hallhatjuk majd a művek 21. századi transzformációját.

A „Győztesek” koncertjén a jövő generáció legtehetségesebb művészei kerülnek fókuszba.

A esten a Cziffra Fesztivál díjazottjai, a BMC Nemzetközi Cimbalom- és a Bartók Világverseny, valamint a Virtuózok győztes szólistái lépnek fel, így többek között Boros Misi (zongora), Szabó Marcell (zongora), Horti Lilla (operaénekes), Pusker Júlia (hegedű), Devich Gergely (gordonka) és Balázs-Piri Soma (zongora).

BorosMisi_DancsEnikoBianka-114828.jpeg

Boros Misi (Fotó/Forrás: Dancs Enikő Bianka / Cziffra Fesztivál)

Dr. Bagdy Emőke pszichológus a Cziffra Fesztivál részére készítette hiánypótló előadását, amelyben a tudatállapotok között kalandozunk a tudomány és a művészet segítségével és a művészi lét életformájának egyedi kihívásaira keressük a megoldásokat. Az estet Balázs János zongorajátéka színesíti.  

A füstös „Kedves presszót” a korabeli bárok világát és a két világháború közti “boldog békeidők” különleges hangulatát a ’20-as, ‘30-as, ‘40-es évekbeli slágerekkel varázsolja elénk Tompos Kátya a Hot Jazz Banddel és Sárközy Lajossal és zenekarával a Báresten. A Jazzical Trio exkluzív koncertjének műsora is külön erre az estre készült, Liszt Ferenc és Cziffra György művészete előtt tiszteleg a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban.

TomposKatya_KlebAttila-115109.jpg

Tompos Kátya (Fotó/Forrás: Kleb Attila / Cziffra Fesztivál)

Simon Izabella zongoraművésznő a legkisebbeknek szóló interaktív, zenés-mesés klasszikus zenei „beavató” koncertjén Kőszeghy Csilla meseillusztrátor és a Zeneakadémia növendékei is bemutatkoznak.

A Cziffra Fesztivál Mesterkurzusa is bővül: a zongora és a cigányprímás oktatás mellett Miklósa Erika ének kurzusán is részt lehet venni a 10. kerületi Kroó György Zeneiskolában.

A 2020-as Fesztivál keretein belül újra átadják majd a Cziffra Fesztivál Életműdíjakat, a Cziffra Fesztivál Tehetség-díjakat és Ifjú Tehetség-díjakat, amelyek hazánk legkiemelkedőbb művészeinek és legtehetségesebb fiataljainak nyújtanak anyagi és erkölcsi támogatást.

A részletes program a fesztivál oldalán olvasható.

Fejléckép: Vadim Repin (fotó: Gela Megrelidze / Cziffra Fesztivál)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Klasszikus gyász

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Klasszikus gyász

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus interjú

A revü világát idézi meg a Szolnoki Szimfonikusok újévi gálája

Január 20-án tizedik alkalommal tart újévköszöntő hangversenyt a Szolnoki Szimfonikus Zenekar. A különleges jubileum alkalmából Patkós Imrével, az együttes ügyvezető-szakmai igazgatójával beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Koppándi Jenővel lép fel az Anima Musicae

Folytatódik a zene lelkéről elnevezett kamarazenekar nagy sikernek örvendő sorozata, amelyen hazánk kiváló hegedűművészei vezetik egy-egy hangverseny erejéig az együttest.