Klasszikus

Ligeti András

2003.02.24. 00:00
Ajánlom
Ligeti András, a Matáv Szimfonikus Zenekar Liszt-díjjal (1988), és Bartók-Pásztory-díjjal (1988, 2001) kitüntetett zeneigazgatója 1953-ban született Pécsett. Muzsikus édesapja hatására gyerekkorától zenei pályára készült, s már tizenhét évesen bekerült a Zeneakadémiára.

A hegedű fõtanszakon Halász Ferenc növendéke volt, késõbb a karmesterképzõben, Kórodi András osztályában folytatta tanulmányait.

A nyolcvanas évek elején a bécsi Zeneakadémián, Karl Österreicher professzornál, majd késõbb Claudio Abbado asszisztenseként, közeli munkatársaként tökéletesítette tudását. 1976-tól a Zeneakadémia hegedű tanszakán tanársegéd és az Operaház koncertmestere, késõbb már karmestere is. Több nemzetközi kamarazenei és hegedűversenyen (a többi között a világhírű Indiana University városában, Bloomingtonban) nyert díjat, s ebben az idõszakban elõadóművészként és karmesterként jó néhány kortárs kompozíció - köztük Kurtág György, Jeney Zoltán, Vidovszky László, Stravinsky, Berio és Casella alkotásai - õsbemutatója, illetve magyarországi premierje fűzõdött nevéhez. Rendkívül széles repertoárján nemcsak a romantika és a XX. század, hanem a barokk és bécsi klasszikus zene is megtalálható, gyakran vezényel operát, számos emlékezetes rádió- és hanglemezfelvétel karmestere.

A nyolcvanas évek közepétõl rendszeresen dirigál vezetõ hazai és külföldi szimfonikus zenekarokat. Több alkalommal vezényelte a Suisse Romande zenekart, az Izraeli Filharmonikusokat, a BBC Filharmonikusokat, a Drezdai Filharmonikusokat, a Bergeni Filharmonikusokat, a Japanese Chamber Orchestrát és a római Santa Cecilia Akadémia zenekarát. Rendszeresen együtt dolgozott az English Opera North társulatával, a Dortmundi Filharmonikusoknak pedig zeneigazgatója is volt. Öt éven át a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának karmestere, majd három évig igazgató-karmestere volt. 1993 õszétõl három és fél éven át szinte kizárólag külföldön dolgozott, majd 1997. február 1-jén - a zenekari tagok több mint 90 százalékának szavazatával - a Matáv Szimfonikus Zenekar zeneigazgatójává nevezték ki. Irányításával az együttes - amelynek munkáját saját székház és próbaterem is segíti - gyorsan fejlõdött, s ma már nemcsak a hazai élvonalba tartozik, de külföldön is mind elismertebb. Ligeti András a Matáv Szimfonikusoknál végzett tevékenysége mellett 2001. január 1-jétõl az ausztrál WASO (West Australian Symphony Orchestra) művészeti vezetõje és elsõ állandó vendégkarmestere, de - egyetemi docensként - évek óta õ irányítja a Zeneakadémia szimfonikus zenekarának munkáját is.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.