Klasszikus

Liszt Ferenc, az operaszerző – A Sardanapalo a Liszt Ünnepen

2023.10.18. 15:05
Ajánlom
Igazi szenzációt ígér a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál a névadó zeneszerző születésnapjára. Sokan még azt sem tudják, hogy Liszt Ferenc felnőtt életében is megpróbálkozott az operaírással, most viszont rögtön meg is hallgathatjuk azt a csaknem teljes egészében fennmaradt, egyfelvonásnyi zenét, amely egy lelkes angol tudós kutatásainak köszönhetően került a nyilvánosság elé.

Kéjenc vagy békepárti?

Ahogy az érett férfikorba belépő Liszt a virtuóz előadóé helyett a zeneszerző pozícióját szerette volna elfoglalni Európa kulturális térképén, egyre jobban foglalkoztatta az operaírás gondolata. Számos irodalmi alapanyag felmerült benne, kezdve Dante Isteni színjátékától (amely később közismert szimfóniáját is ihlette) egészen a kortársak műveiig – Goethe nyomán például Marguerite címmel tervezett operát, ám mint tudjuk, az alaptörténet végül ismét a szimfonikus repertoárban nyerte el végső zenei formáját.

Byron írásművészete is régóta izgatta a komponistát, 1839-ben felkereste azt a velencei házat, ahol a költő lakott, egy évvel később pedig angliai otthonát látogatta meg.

Kézenfekvő megoldásnak bizonyult, hogy operai terveivel a szerző 1821-es – nem színpadra szánt – történelmi tragédiájához forduljon.

Delacroix_-_La_Mort_de_Sardanapale_1827-141457.jpg

Delacroix: Sardanapalus halála (Fotó/Forrás: Wikipedia)

Sardanapalus története igencsak izgatta a romantikus alkotók fantáziáját. Az utolsó asszír király ellentmondásos figuraként maradt meg az utókor emlékezetében, egyfelől kéjvágyó figuraként, aki csak a rabnőinek és az élvezeteknek élt, másfelől kissé anakronisztikus alakként, aki mindenáron el akarja kerülni a háborút és a vérontást, ám végül épp ez okozza vesztét. Byron Sardanapalusa arra vágyik, hogy egy csepp nyugalmat hozzon létre háborúsággal teli korszakok között, „egy zöld szigetet századok sivatagjában” – mondja. Ám a király végül beletörődik, hogy szándékai túl naivnak bizonyultak, és szeretett rabnője társaságában önként vállalja a halált – a párban a korszak Byron és aktuális szeretője, Guiccioli grófné alakját vélte felfedezni.

Mondhatnánk, a költő divatba hozta a szélsőséges érzelmek bemutatására igencsak alkalmas történetet, hiszen a korban számos további feldolgozás született.

Berlioz Saradanapalus utolsó éjjele címmel írt kantátát 1830-ban, amelyről tudjuk, hogy Liszt is meghallgatta,

Delacroix Sardanapalus halála című, 1827-ben keletkezett festménye szintén nagy népszerűségre tett szert. Liszt Ferenc 1845-ben döntött úgy, hogy olasz nyelvű operát ír a királyról, melyhez librettistát egy az itáliai közéletben is jelentős szerepet betöltő nemesasszony, Cristina Belgiojoso hercegné szerzett a számára. Bár még csak az első felvonás szövegkönyve állt rendelkezésére, a komponista 1849-ben már arról számolt be egy levélben, hogy jól halad a munkával.

Egy olvashatatlan kézirat

A következő évekből is van adatunk arról, hogy Liszt nem feledkezett meg a Sardanapalóról – ahogyan a főszereplő neve olaszul hangzik –, a mű mégsem jutott el az előadás vagy legalább a befejezés fázisáig. Valószínűleg a zeneszerző soha nem kapta meg a második és harmadik felvonás librettóját, így félretette a kész anyagot későbbre.

Onnan tudhatjuk azonban, hogy véglegesen nem szakított a mű ötletével, hogy a kéziratot megtartotta, és a zenét sem használta fel más művében.

Így a Sardanapalo első felvonása másfél évszázadon át pihent a zeneszerző után maradt dokumentumok között, és ha valaki említésre méltónak is ítélte, legfeljebb annyit fűzött hozzá, hogy a mű töredékben maradt, és a kézirat nagy része olvashatatlan. 2003-ban azonban egy fiatal zenetörténész belepillantott a füzetbe, és egészen más megállapításra jutott.

Dr. David Trippett, a Cambridge-i Egyetem kutatója úgy emlékszik vissza az esetre, hogy amikor az első áriára rápillantott, azonnal hallotta magában a zenét. Megdöbbenve vette észre, hogy a töredékesnek és megfejthetetlennek hitt anyag egyáltalán nem az – egy majdnem teljes egészében lejegyzett első felvonást tartott a kezében. Persze a helyzet azért nem volt ilyen egyszerű, míg az énekszólamokat csaknem hiánytalanul tartalmazta a kotta, a kíséretben bőven akadtak rövidítések, kihagyások. „Liszt csak azt írta le, amire emlékeznie kellett” – foglalja össze Dr. Trippett a jelenség okát. Amikor a kíséret ismétlődik, változatlan módon vagy az énekszólamot követve, a zeneszerző nem érezte szükségét, hogy mindezt papíron rögzítse.

Barabas_Liszt_Ferenc-130646.jpg

Barabás Miklós Liszt Ferenc-portréja 1847-ből, egy évvel a Weimarba költözése előtti évből (Fotó/Forrás: Zeneakadémia)

Bár a felfedezésnek zenetörténeti jelentősége is volt, a kiváló muzikológus ennél is tovább akart menni: arra vágyott, hogy Liszt elveszettnek hitt zenéje felcsendülhessen a nagyközönség előtt. A munka nem volt egyszerű: a rövidítéseket fel kellett oldani, a hiányzó részeket megfejteni, létrehozni egy lejátszható kottát. „Összesen tizenöt átiratot készítettem.

Olyan ez, mint amikor egy kép nehezen kivehető vagy pixeles, aztán apránként a felbontás egyre jobb és jobb, az egész pedig egyre tisztábban kivehető lesz.

Rájöttem a szabályszerűségekre, és ki tudtam következtetni a kontextusból, ami addig nem volt világos” – mondja Dr. Trippett.

Mindössze két dologban kellett egy kicsit jobban szabadjára engedni a fantáziáját. Egyrészt pótolnia kellett a felvonás befejezését, amelyhez a darab korábbi zenei anyagait dolgozta fel, a Lisztre jellemző zárlatoknak megfelelően. Másrészt egy-két, a kíséretben szereplő utalástól eltekintve hiányzott a hangszerelés is, amelynek megalkotásához Dr. Trippett Lisztnek a korban keletkezett egyéb műveire hagyatkozott, nem tagadván, hogy a feladat igényelt némi kreativitást:

Mindig azt kérdeztem magamtól: vajon milyen hangszínt képzelt el itt? Milyen árnyalat illik ehhez az anyaghoz?

LisztUnnep_231022_StaatskapelleWeimar_c_FelixBroede-141319.jpg

Staatskapelle Weimar (Fotó/Forrás: Felix Broede / Liszt Ünnep)

Egy zenekar Liszt bűvkörében

Az első inspiráció után tizenöt évvel, 2018-ben a Sardanapalo első felvonásának dallamai végre felcsendülhettek a nagyközönség előtt. A bemutatóra egy igen különleges együttes, a több mint ötszáz éves Staatskapelle Weimar vállalkozott. Az 1491-ben alapított zenekar története során számos nagy muzsikussal dolgozott együtt (így például Johann Sebastian Bachhal), az opera szempontjából azonban a legfontosabb, hogy Liszt Ferenc tíz éven át vezette az együttest, 1848 és 1858 között, tehát a Sardanapalo komponálása idején. Talán a fülében is csengtek egyes hangzások, zenei megoldások, amelyeket a közös munka során hallott? Bizonyára így volt.

A Sardanapalo első felvonása 2018. augusztus 19-én és 20-án hangzott fel először, Weimarban, Kirill Karabics vezényletével, Airam Hernández (Sardanapalo, Asszíria királya), Joyce El-Khoury (Mirra, a rabszolganő) és Olekszandr Pusnyak (Beleso, pap) közreműködésével. Liszt Ferenc születésének 212. évfordulóján ugyanők fogják a magyar közönség előtt is bemutatni a zeneszerző egyetlen érett kori, elveszettnek hitt operáját.

Staatskapelle Weimar
október 22. 19:00, Müpa

Liszt: Weimari népdal
Liszt: Dante-szimfónia
Liszt: Sardanapalo – magyarországi bemutató

Sardanapalo, Asszíria királya: Airam Hernández
Mirra, ión rabszolgalány: Joyce El-Khoury
Beleso, pap: Olekszandr Pusnyak
Közreműködik: Staatskapelle Weimar, a Nemzeti Énekkar Női Kara (karigazgató: Somos Csaba)
Vezényel: Kirill Karabics

A koncertről további információ itt érhető el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Delacroix: Sardanapalus halála

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Egyedülálló művészeti élményt hozott idén is az MVM ZENERGIA gálakoncert

Az MVM kilencedik alkalommal hívta életre az MVM ZENERGIA összművészeti koncertjét, ahol a klasszikus és könnyűzene mellett helyet kapott a vizuális élmény, valamint az irodalom.
Klasszikus ajánló

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.
Klasszikus hír

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Klasszikus hír

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus ajánló

Három felnőtteknek szóló és két ifjúsági bérletsorozattal várja a közönséget a Szegedi Szimfonikus Zenekar

Kiváló szólistákkal, öt bérleti sorozattal, különleges koncertprogramokkal várja a közönséget az ország egyik legnagyobb szimfonikus együttese, akik évente több mint harminc iskolába viszik el a zene szeretetét.