Az ünnepélyes megnyitón Dr. Kutnyánszky Csaba, a Zeneakadémia rektorhelyettese mondott köszöntőt, Dr. Domokos Zsuzsanna, a Liszt Múzeum igazgatója mutatta be a két alkotást, köszönetet mondva az adományozásban közreműködő minisztériumoknak és a Zeneakadémia vezetőségének, valamint az adományozónak, Malcolm Binns neves brit zongoraművésznek, aki pedig online jelentkezett be otthonából, elmesélve a tárgyak hozzákerülésének történetét és köszönetet mondva azért, hogy megfelelő helyre kerülnek.
A most bemutatott Liszt-mellszobrot a magyar származású, bécsi születésű, végül Angliában letelepedő 19. századi neves művész, Edgar Boehm készítette, erről a hátoldalán lévő bevésés, valamint Viktória királynő naplóbejegyzése tanúskodik, hiszen Liszt Ferenc fellépett az uralkodó előtt a windsori kastélyban. A szobron ajánlás is olvasható, amely Augustus Littletonnak szól, aki a Liszt Ferencet Angliában vendégül látó Novello kiadó vezetőjének fia volt, örököseitől vásárolta meg Malcolm Binns sok évtizeddel ezelőtt az alkotásokat, amikor a cég székházának pincéjéből előkerültek. A Liszt Múzeum által megbízott magyar restaurátorok az intézménybe került gipszszobron mérőpontokat találtak, amely alapján
arra a következtetésre jutottak, hogy az agyagmodellről vett mintába öntött változatok közül ez lehetett a legjobb, és vélhetően erről készült az a végleges márványpéldány, amelynek hollétéről nincs információ,
a Royal Academy of Music feljegyzése szerint magántulajdonban van. További néhány gipszöntvény ismert még brit múzeumokban. Az életnagyságú alkotáson Liszt ruhájára tűzve Karl Alexander weimari nagyherceg díszes rendjele látható, ebben az öltözékben készült róla az angliai utazáskor az a portréfotó is, amelyet szintén Malcolm Binns adományozott a Liszt Múzeumnak, és ugyancsak ritkaságszámba megy, mivel nem ismert más példánya.
Az 1936-ban született Malcolm Binns a londoni Royal College of Music növendéke volt, 1958-ban debütált a Wigmore Hallban, 1960-tól rendszeresen fellépett Londonban zongoraművészként, majd a Royal College of Music tanára lett. Az angol zongorairodalom jeles előadóművészeként tartották számon, a Londoni Filharmonikus Zenekarral 1962-től minden évben koncertezett. Ő mutatta be Angliában Prokofjev 4. zongoraversenyét, és ő vette fel először Beethoven zongoraszonátáit eredeti hangszereken.
Fejléckép: A Liszt Ferencet ábrázoló szobor és fotó (fotó/forrás: Fazekas István / Zeneakadémia)