Klasszikus

Liszttől szeretettel

2015.08.11. 07:20
Ajánlom
A Bősze Ádám Zenei Antikváriumba nap mint nap érkeznek nemcsak egyszerű használt kiadványok, hanem olyanok, amelyek mögött egy-egy érdekes történet lapul. A Fidelio.hu sorozatában ezúttal az első magyar kiadású Liszt-könyvvel foglalkozunk. MAGAZIN

Az 'antikvárium' szóról mindenkinek régi könyvekkel foglalkozó üzlet jut eszébe először. A zenei antikvárium kissé különbözik a hagyományos régi könyveket áruló boltoktól, hiszen kínálatában rengeteg kotta is található, de nagy hangsúllyal szerepelnek zenei könyvek is a kínálatban. Mivel a magyar zenei könyvkiadás jelenleg tetszhalott állapotban van, az elmúlt időben néhány fontos szakkönyv értéke meglepően megnőtt. Gondoljunk csak a maga korában mindennapinak számító, a "Barokk zene előadásmódja" című Donington-műre, vagy az Harnoncourt által írt "Beszédszerű zene" című kiadványra. Ma már szinte beszerezhetetlenek, pedig nem régiek a szó régi könyves értelmében.

A magyar zenei könyvkiadás története a 19. század legelején kezdődött, ekkor jelent meg ugyanis az első zongoraiskola (ha ezt könyvnek mondhatjuk egyáltalán), s csak néhány tíz év múlva követte ezt az első magyar zeneelmélet-tankönyv. A 20. század kezdetétől fogva viszont nem lehet okunk panaszra, fontos kiadványok láttak napvilágot. Ilyen az itt bemutatott alapvető forrásmunka, a Liszt Ferenc születésének 100. évfordulójára kiadott levelezésgyűjtemény is. A napjainkra komoly ritkaságnak számító forrásmunkában a zeneszerzőnek Augusz Antalhoz címzett 117 levele olvasható a szerkesztő, Csapó Vilmos jegyzeteivel. Nemcsak nagy jelentőségű közreadásról van szó, hanem - Csapó szerint - az első magyar kiadású Liszt-könyvről, amelyben eredeti nyelven olvashatók a zeneszerző levelei: "Örömmel tölt el ily módon - írja - e magyarnak született Géniuszról tudtommal az első magyar kiadású könyvet nyújthatni híveinek, kik bizonyára helyeselni fogják, hogy az idegen, de nemzetközi nyelven írt levelek irodalmi becsét nem merészeltem a lefordítás gyengítésével érinteni."

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

A Zeneakadémia növendéke bekerült a Berlinale Talents programjába

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál keretében megvalósuló tehetséggondozó programba idén beválogatták Szászi Petrát is, aki egyebek közt olyan alkotások zenéjét szerezte, mint az Árni vagy az idei Berlinalén debütáló Élő kövek. 
Klasszikus ajánló

„Mozarttal segíteni lehet a világon” – a Concerto Budapest idén is megrendezi a Mozart-napot a Zeneakadémián

A fesztivál, amelyre minden évben rekordsebességgel fogynak el a jegyek – ez a Concerto Budapest Mozart-napja, amely 2018 óta hagyományosan március első vasárnapján várja egy teljes napon át a Mozart-rajongókat a Zeneakadémián.
Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.