„Régóta terveim között szerepel, hogy megvalósítsak egy hiánypótló feladatot, amihez a közeljövőben hozzá fogok kezdeni. Szükségét érzem cimbalmosként – és egykori tanárként is –, hogy készüljön egy új etűdsorozat, ami a mai cimbalmosok technikáját, hangszerkezelését, gondolkodását a különböző zenei műfajok eszköztárával, annak bevonásával fejleszti” – számolt be motivációjáról lapunknak Lukács Miklós.
Nem új keletű az a tendencia, hogy a nemzetközi zenei élet minden tekintetben folyamatos fejlődést igényel. Ebben nyilván nem kivétel a cimbalomjáték sem.
Ha szeretnénk lépést tartani a kihívásokkal, már a tanulmányok alatt fel kell hívnunk rájuk a figyelmet. Szerencsére sok mű íródik cimbalomra, ám nagyon kevés olyan, ami tananyagként segíthetné a cimbalomjáték fejlesztését. Ezt az űrt szeretném valamelyest betölteni, olyan koncertetűdök megalkotásával, amelyek legfőképp oktatási céllal íródnak, de
önálló előadási darabként is funkcionálnak, így a repertoárt is bővíteni tudják.
A művész tervei alapján a sorozat nyomtatott és elektronikus formában is elérhető lesz majd, hogy minden cimbalomtanár és növendék számára elérhető legyen. A művek ritmikai és hangszerkezelési nehézségük alapján a közép- illetve felsőfokú oktatást fogják szolgálni.
Fejléckép: Lukács Miklós (fotó/forrás: Hrotkó Bálint / BMC)